Aydın’ın Meşhur Keşkek Tarifi

Aydın’da düğün, sünnet, yardımlaşma gibi özel günlerde imece usulü ile yapılan ve Anadolu’nun en eski geleneklerinden biri olan Etli Keşkek tarifi...

Türk kültürünün törensel yemeği olan keşkek, Aydın’da düğün, sünnet, yardımlaşma gibi özel günlerde imece usulü ile yapılan bir yemektir. Anadolu’nun en eski geleneklerinden biri olan keşkek kültürünün en eski örneklerinden biri, Karacasu ilçesinde 700 yılı aşkın süredir Dedebağ Keşkek Hayrı ile yaşatılmaktadır.

Etli Keşkek (Aydın Yöresel Yemeği) Tarifi İçin Malzemeler

Keşkek için ihtiyacınız olan temel malzemeler aşurelik buğday, nohut ve ettir. Bu tavuk gibi kanatlı hayvanların eti olabileceği gibi, dana, kuzu ya da oğlak gibi hayvanların eti de olabilir. Önemli olan kemikli bir et olması ve lezzetinin suyuna çıkmasıdır. Çünkü keşkeği yaparken bu et suyunu kullanacaksınız.

Hangi eti kullanırsanız kullanın, iyice pişmesini ve tel tel dökülmesini sağlayın. Böylece et parçaları keşkeğin içinde iyice dağılacaktır. Eti haşladıktan sonra suyunu da keşkeğin yapımında kullanabileceğinizi unutmayın.

İşe keşkeği pişireceğiniz günün bir gece öncesinde başlamalısınız. Yemekte kullanacağınız yarma da denilen aşurelik buğdayları ve nohutları bir gece önceden mutlaka ıslatın. Bu hem yemeğinizin kıvamının daha pürüzsüz olmasını sağlayacak hem de pişme süresini oldukça kısaltarak işinizi kolaylaştıracak.

Normalde keşkeğin yapımı oldukça uzun sürer. Ancak sizin pişirme zamanınız kısıtlıysa şöyle bir teknik uygulayabilirsiniz. Buğdaylarınızı bir gece önce birkaç kez yıkayıp kara suyunu akıttıktan sonra 10 dakika kadar kaynatıp altını kapatın. Üzerine bir bez örtüp sabaha kadar beklettiğinizde, buğdaylarımız iyice şişecek ve keşkeğin pişirme süresi oldukça kısalacaktır.

Son olarak bilmeniz gereken keşkeğin pişirme aşamasında kesinlikle karıştırılmaması gerektiğidir. Buğdaylar iyice piştikten sonra ocağın altını kapatıp ardından keşkeğinizi karıştırmaya başlayabilirsiniz.

Güzel bir Etli Keşkek yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • 300 gram dövme buğday
 • 100 gram nohut
 • 5,5 bardak su
 • 750 gram kemikli koyun eti
 • 60 gram tereyağı
 • Karabiber
 • Tuz
 • Kırmızı toz biber

Etli keşkeğin yapılışı

Nohutları ve buğdayları bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün önce etleri haşlayarak işe başlayın. Et iyice pişince kemiklerini ayıklayın ve bir çatal yardımıyla didikleyerek tel tel olmasını sağlayın.

Nohut ve buğdayları süzüp büyük ve genişi bir tencerede et ve et suyuyla birleştirin. Tuz, karabiber ve tereyağını da ilave edip, buğdaylar lapa gibi olana kadar (75 dakika civarı) pişirin. Buğdaylar pişince keşkeği tahta karışıkla ezerek karıştırın ve iyice kıvam almasını sağlayın.

Tabaklara bölüştürdüğünüz keşkeğin üzerine tereyağında kızdırılmış kırmızı biber gezdirebilirsiniz.

Güzel bir Tavuklu Keşkek yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • 500 gram yarma buğday
 • 500 gram tavuk göğsü
 • 1 su bardağı ıslatılmış nohut
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 adet kuru soğan

Tavuklu keşkeğin yapılışı

Bir gece önceden ıslatılmış nohutları ve yarma buğdayları büyük bir tencereye koyun. Üzerine tavuğun göğüs etini ve tavuk suyunu, iri iri doğradığınız soğanı ve biber salçasını ekleyin. Tuz ve kimyonu da ilave ettikten sonra malzemelerin üzerini geçecek miktarda tavuk suyunu ilave edip pişmeye bırakın.

Piştikten sonra altını kapatın ve karıştırmaya başlayın. 10-15 dakika boyunca malzemeleri tahta kaşıkla birbirine karıştırın ve hafif sulu bir yapıda bırakın.

Afiyetle…

Bu içeriğe tepkin nedir?

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla Yükle Yükleniyor...Başka gönderi bulunamadı.

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir