Aydın’ın Meşhur Dalama Kuyu Tandırı Tarifi

Aydın’ın en dayanılmaz lezzetlerinden biri olan Dalama kuyu tandırını hala denemediniz mi ?

Aydın’ın sebze yemekleri ile yarışan et yemekleri ve kebaplarının en meşhurlarından bir tanesi Dalama tandırı. Lezzetini doğal ortamda kekik, meşe, palamut ve pinar gibi bitkiler ile beslenen süt kuzu ve oğlaklardan alıyor. Bu aromatik bitkiler etin lezzet ve kokusunu etkileyerek kalitesini yükseltiyor.

DALAMA KUYU TANDIRININ ÖZELLİKLERİ

Dalama tandırının diğer ayırt edici özellikleri etin tazeliği, pişirildiği kuyu, pişme süresi ve servis şekli. Tandırlık süt kuzu ya da oğlak 13 kilogramdan hafif, 20 kilogramdan ağır olmamalı. Tandırın pişirildiği Madran çayı taşı, kireçtaşı ve ateş tuğlası ile örülen 1 metre yükseklik ve genişliğindeki yuvarlak kuyu ise adeta cam bir fanus. Demire çengellenerek kuyuya sarkıtılan etler pişerken kuyunun ısı kaybetmemesi için etrafı harçla kapatılıyor. 1,5 saat pişirildikten sonra açılan tandırın tava gelmesi için 15 dakika daha beklendikten sonra kuyudan mis kokulu tandır çıkarılıyor.

Özel yapılmış pidesi ile servis edilen Dalama tandırı biber, domates, soğan, roka vb. yeşillikler, içecek olarak ayran ya da cacık ile kuru sivri biber benzeri baharatlar ile sunuluyor. Etinden kuyusuna, pidesinden sunum şekline hem yöresel hem de kültürel bir miras olan “Dalama Tandırı” coğrafi işaret tescili de alan Güney Ege lezzetlerinden biri.

Kuzu Tandır Tarifi İçin Malzemeler

1 Kuzu Kol
60 gr Tereyağı
4-5 Arpacık Soğan
1 Defne Yaprağı
Tane Karabiber
Tuz

Kuzu Tandır Nasıl Yapılır?

Özel günlerimize uygun yemek tarifleri arasında üst sıralarda bulunan yemeğimize başlayalım. Tereyağını eritip kuzu kolu tavada önlü arkalı hafif kızartın ve tencereye aktarın. Soğanları, defne yaprağını ve tane biberleri serpiştirip üzerini 2 parmak geçecek kadar su ekleyin. Tuz ile tatlandırın. Kısık ateşte 3 saat ya da et iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Pişen eti fırın kabına aktarın ve üzerini folyo ile örterek 200 dereceye ayarlı fırında 30-35 dakika daha pişirin. Sıcak servis yapın.

Denemeye değer bu lezzeti mutlaka yapın pişman olmayacaksınız.

Afiyetle…


KONUMA GİT

Bu içeriğe tepkin nedir?

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla Yükle Yükleniyor...Başka gönderi bulunamadı.

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir