Aydın İlindeki Kaplıcalar

Ege Bölgesi’nin en meşhur illerinden bir tanesi olan Aydın’da sıcak yer altı suları sayesinde önemli derecede şifalı sular artmaktadır.

Ülke genelinde sağlık alanında termal alanda yapılan çalışmalar gün geçtikçe her ile yavaş yavaş yayılmaktadır. Ege Bölgesi’nin en meşhur illerinden bir tanesi olan Aydın’da sıcak yer altı suları sayesinde önemli derecede şifalı sular artmaktadır.

Özellikle de maden üzerinde yapılan çalışmalar ile birlikte birçok şifalı su ve kaplıcalar gelişerek Aydın ili civarında turistler tarafından gidilen birçok şifalı su ve kaplıca ortaya çıkmıştır. Aydın’ın pek çok ilinde yapılan madensel çalışmalar beraberin de yer altı kaynaklarının işlevsel özelliğini çoğaltarak birçok ilçede birçok kaplıcayı da beraberinde getirmektedir.

Adını Aydın ilinden alan Aydın kaplıcaları; yaklaşık olarak 34 santigarat derece olan kaplıcalarda iki kapalı, bir açık olmak üzere üç kaplıca bulunmaktadır. Kaplıcaların içerisinde bulunan sular kalsiyum sülfatlıdır. Belediye tarafından işletilmiş olan kaplıca, sinirlik dimağ yorgunluğu ve nekahet hallerinde faydalı olarak görülmektedir.

Aydın İlindeki Kaplıcalar

1 Alangüllü Uzgur Kaplıcası

Aydın ili genelinde Germencik ilçesine yaklaşık olarak 9 km içerisinde bulunan kaplıca Aydın merkeze de 60 km mesafede bulunmaktadır. Aydın dağları uzantısı içerisinde olan kaplıca Gümüş dağları manzaralı ormanlık alan içerisinde bulunmaktadır. Kaplıca sularında sodyum klorürlü ve bikarbonatlı olmak üzere termominerali sular bulunmaktadır. Bu sular iç hastalıklara çok iyi gelmektedir.

KONUMA GİT

2 Germencik Kaplıcası

Germencik ilçesine yaklaşık olarak 10 kilometre ötesinde bulunan Çamköy yakınlarında bulunan kaplıca, sert killi zeminden ortaya çıkan sular ve birçok çamur oluşturmaktadır. Bu çamur vücut içerisinde birçok ağrıya iyi gelmektedir. Aynı isimle bulunan gümüşdağı eteklerinden biri olan Germencik Gümüş kaplıcası, granit kayaları arasında akan sıcak su; karaciğer, safrakesesi ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

KONUMA GİT

3 Kızıldere Kaplıcası

Aydın ili Buharkent ilçesi sınırlarında yer alan Aydın-Denizli karayolu üzerinde bulunan Kızıldere Köyüne 5 km mesafede bulunan kaplıca Aydın ili merkezine de yaklaşık olarak 86 km mesafede bulunmaktadır. Aydın – Denizli karayolu bağlantısıyla sağlanan kaplıca; romatizmal hastalıklar kronik bel hastalıkları ve belli olmayan yumuşak doku hastalıklarında ortopedik operasyonlar ve beyin ve sinir cerrahi hareketleri ile metabolizmasal hastalıklara iyi gelen Kızıldere Kaplıcası yerli ve yabancı turistlerin en çok gitmiş olduğu kaplıcalar arasında yer almaktadır.


KONUMA GİT

Bu içeriğe tepkin nedir?

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla Yükle Yükleniyor...Başka gönderi bulunamadı.

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir