Sıcak Yaz Günlerinin Ferahlatan Lezzeti Kar Helvasının Tadını Çıkar

Kışın kar yağdığında özel kuyulara gömülerek saklanan karların yazın pekmez ya da meyve şurupları ile tatlandırılmasıyla hazırlanan helva, getirdiği ferahlık ve damakta bıraktığı meyvemsi tat ile yaz aylarının vazgeçilmezi.

0 110

Kışın kar yağdığında özel kuyulara gömülerek saklanan karların yazın pekmez ya da meyve şurupları ile tatlandırılmasıyla hazırlanan helva, getirdiği ferahlık ve damakta bıraktığı meyvemsi tat ile yaz aylarının vazgeçilmezi. Doğal kar ile vişne şurubunun karıştırılmasıyla elde edilen hâli “Nazilli Kar Helvası” adıyla coğrafi işaret tescilidir.

Nazilli Kar Helvası Aydın İline bağlı Nazilli merkez ile Nazilli’yi çevreleyen altı ilçe (Kuyucak, Karacasu, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar, Buharkent) sınırları içinde özellikle yaz mevsiminde tüketilen, serinletici bir içecektir. Doğal kar ve vişne şurubu ürünün iki temel bileşenidir. Nazilli Kar Helvasının yapımında Nazilli’ye bağlı yüksek dağ köyleri ve yaylalarından elde edilen doğal karın ve vişne şurubu kullanılması ürüne ayırt edici özellik kazandırır.

Nazilli Kar Helvasının yapımında kullanılan karın, Nazilli’ye bağlı yüksek dağ köyleri ve yaylalarından elde edilen doğal kar olması gerekmektedir. Nazilli Kar Helvası, yöre ile özdeşleşmiş uzun yıllardır bilinen ve yörenin kültürel mirası olan bir üründür.


DAHA DETAYLI BİLGİ    KONUMA GİT


Kaynak Güney Ege Türkiye
Yorum Yapın