Çamurun Hünerli Ellerde Çömleğe Dönüşünün Hikâyesi

Toprağın suyla karıştırılıp çamurun hünerli ellerde çömleğe dönüşünün hikâyesi.

Toprağın suyla karıştırılıp çamur hâline getirilmesiyle başlar çömleğin yolculuğu. Çamur hâlindeki toprağın üzerinde oluşan yağlı kısım ayrı bir yerde toplanır. Dinlendirilen bu toprağa ustası Petros Tahtası’nda­ şekil verir. Maharetli ellerin değdiği çömlekler 700 derecede fırınlanır.

Gerek süs gerekse günlük ihtiyaçları karşılamak için yüzlerce yıldır sürdürülen bir zanaat olan çömlekçiliğin üretim aşamalarına Karacasu’da şahitlik edebilirsiniz. Testi, güveç, bardak ve damacana gibi pek çok ürün ile tarihten süzülen gelenek günümüzde halen yaşatılıyor.

EN ZORLU AŞAMA

Süzülen karışım, çamur dinlendirme havuzlarına aktarılıp bir müddet burada bekletiliyor. Birbirinden yükseklik farkı bulunan betondan yapılmış iki adet havuz bulunur. Birinci havuz daha yüksek olup, alt kısmında boşaltma deliği vardır ve ikinci havuz, birinci havuzun boşaltma deliğinin altında bulunur ve birinci havuzda su ile karıştırılan toprak, boşaltma deliğinden süzülerek ikinci havuza dinlenmeye alınır. İkinci havuzda dinlenen toprak, dibe çöker ve su üstte kalır. En üst tabakadaki su yani yağlı çamur astar yapımında kullanılmak üzere havuzdan alınıp, üç-dört kez tülbentten geçirilir. İnce taneciklerinden de ayrılması sağlanan astar ile ürünleri astarlama işleminde kullanılır. Geri kalan çamur havuzdan alınarak çamur yoğurma kazanlarına konulup, çömlekçi çarkında kullanılacak duruma gelinceye kadar yoğrulur.

ÇEŞİTLİ ÜRÜNLER YAPILIYOR

Çamur en az iki gün dinlendirilir. Suyun bir kısmı bu süre içinde buharlaşıp çamur, hamur kıvamını alır. Ekşime süresi tamamlandıktan sonra çamur, elektrikle çalışan yoğurma kazanlarında yoğurulur. Yoğurulması tamamlanan çamur, vakum presten geçirilerek ortalama 30- 40 cm uzunluğunda silindir kütleler elde edilmek üzere makineye konur. İstiflenen bu silindir çamur kütlelerine “künte” veya “zehk” adı verilir. Çömlek atölyesindeki en önemli safhalardan olan yoğurma işlemi böylelikle tamamlanarak çarkta ürün şekillendirme aşamasına hazır hale gelir. Yöre ustaları yoğurma işlemi tamamlanan çamura güveç, saplı tava, tepsi, bardak, mumluk, şekerlik, küllük, kürdanlık, vazo, çaydanlık, cezve, saksı, amfora, kumbara vb. ürün şekilleri verilir. Atölyelerin hepsinde çark dışında, aynı şekillendirme aparatları kullanılır. Bunlar tarak, makara, kesme ipliği, yarma çubuğu, petras tahtası, titreç, madına ve tellemedir.

700 DERECE PİŞİRİLİYOR

Çamur hazırlama işlemi yazın yapılırken üretim ise yaz-kış devam ediyor. İnce işçilik gerektiren işlem sırasında ustaların en büyük yardımları eşleri oluyor. Tezgahta yapılan ürünler eş ve çocukların yardımıyla kuruma üzere açık havaya çıkarılıyor. Daha sonra depolara alınan ürünler bir süre sonra devasa fırınlara taşınıp tek tek özenle yerleştiriliyor. Burada saatlerce odun ateşinde 700 derece pişirilen ürünler piştikten sonra yine özenli bir şekilde eşlerin dayanışmasıyla fırından çıkarılıyor. Çıkarılan ürünler parlatma işlemlerinin ardından paketlenip alıcılara teslim ediliyor.

Ünü yurtdışına taşmış olan Aydın ilinin Karacasu ilçesinde el yapımı çömlek eserleri üretim aşamasında izleyebilir ve testi, güveç, bardak hatta damacana gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Kullanım ya da dekoratif amaçlı bulabileceğiniz birçok ürün bulunmaktadır.


KONUMA GİT

Bu içeriğe tepkin nedir?

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla Yükle Yükleniyor...Başka gönderi bulunamadı.

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir