8000 Yıllık Tarih Latmos

Karya şehirlerine binlerce yıl Hayat veren, içinde 8000 yıllık kaya resimleri, antik kentler ve manastırlar barındıran Latmos dağları yeryüzünde hiçbir yerde göremeyeceğiniz kaya oluşumlarıyla kaplı.

Fıstık çamı ormanlarının arasında, 200 milyon yıllık dev gnays kayaları, kayaların dibinden sızan sulardan oluşan küçük nehirler, rengarenk anemonlar ile Latmos’un zengin florası arasında yapılan yolculuk sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Buradaki ilk hedefiniz, eski çağlardan kalma mağara resimlerini görmek olmalı.

Karakaya Köyündeki Latmos Ziyaretçi Merkezinde sanal Latmos turlarını izleyebileceğiniz gibi, profesyonel veya yerel rehberler eşliğinde Gölyaka yakınlarındaki tarihî bir patikadan başlayan doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

Yürüyüş boyunca kayaların içinde oluşan devasa mağara duvarlarına yaklaşık 8000 yıl önce çizilen kaya resimleri görmeye başlarsınız. Aydın’ın bilinen en eski tarihini bulduğunuz bu resimlerde, dünyadaki diğer kaya resimlerinden farklı olarak mutluluk resmedilmiştir.

Latmos’un gizemli atmosferinde binlerce yıl önce Latmos’ta yaşayan insanların şenliklerdeki mutluluk çığlıklarını duyabilirsiniz. Toplam 170 lokasyonda tespit edilen kaya resimlerinin şu ana kadar 50’ye yakını Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş ve çalışmaları devam etmekte.

Köylülerin zeytinliklerine ulaşmak, çevredeki diğer köylere gitmek, Bizans devrinde manastırlara çıkmak için kullanılan, daha önceki çağlarda Beşparmak’ın zirvesindeki hava ve yağmur tanrısının kutsal alanına yapılan ayin yürüyüşleri için yüzyıllardır kullanılan taşlarla kaplı Karya Yürüyüş Yolunda tarihe eşlik edebilirsiniz.


KONUMA GİT

Bu içeriğe tepkin nedir?

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla Yükle Yükleniyor...Başka gönderi bulunamadı.

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir