Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Dev bir aynaya benzeyen göl, Didim’e 30 km mesafede, bir yakasıysa Muğla’nın Milas ilçesinde yer alıyor. İlk çağlarda Ege Denizi’ne açılan Latmos Körfezi’nin önü, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla kapanarak Bafa Gölü oluşmuş. Tabiat parkı statüsündeki göl, Herakleia-Latmos Antik Kenti’ne ev sahipliği yapıyor. Bafa Gölü kıyısından  yükselen Beşparmak Dağları’nda günümüzden 8 bin yıl öncesine dayanan kaya resimleri, Hristiyanlık dönemine ait mağara freskleri ve manastırlar bulunurken göl üzerindeki adalarda ise çeşitli dönemlere ait tarihi kalıntılara rastlayabilirsiniz. Coğrafyası, doğası, tarihi ve arkeolojik hazineleriyle bu mistik göl sizi başka çağlarda hissettirir. Doğal yaşam açısından zengin olan göl, ülkemizin önemli kuş cennetlerinden biri… Bu özelliğiyle uluslararası kuş gözlemcilerinin gözdesi… 224 çeşit kuş türünü barındıran gölde Kaşıkçı Kuşu, Küçük Batağan, Bahri, Karabatak, Tepeli Pelikan, Mahmuzlu Kızkuşu, Sakar Meke ve Flamingo gibi su kuşları izlenebiliyor.

bafa golu tabiat parki 3

Göl kenarında yapacağınız bir gezintide, Çoban Endymion’un kavalından çıkan lirik nameleri duyabilirsiniz. Onun güzelliğine vurulan Ay Tanrıçası Selene’yi ise iki atın çektiği gümüş tekerlekli arabasıyla gölün üzerinde Endymion’u ararken görebilirsiniz.

Gölün hemen kıyısındaki Latmos ya da Beşparmak Dağları, testere dişlerini andıran kıvrımlarıyla gökyüzüne tırmanan gizemli bir merdiveni andırıyor.

636168152765703584

Tarihte önemli bir körfez olan Bafa Gölü, nehirlerin taşıdığı alüvyonlarla denizden kopmuş. Göl, bugün denizden 15 kilometre kadar uzak. Gölün kuzey kıyısındaki Kapıkırı köyü, antik Heraklia kentinin kalıntılarıyla iç içe geçmiş.

Buradan küçük bir tekneye atlayıp gölün mavi sularına açılmaksa benzersiz bir keyif. Bu yolculukta esrarengiz kalıntılarıyla keşif duygunuzu harekete geçiren adacıklara doğru yaklaşabilirsiniz.

mceclip8

Pembe Flamingoların Evi

Yıl boyunca 200’ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan Bafa Gölü, âdeta bir kuş cenneti. Özellikle ilkbahar aylarında (mart ile mayıs arası) dünyanın dört bir yanından gelen ornitologları ağırlayan gölün kıyıları ve adacıkları, nadir bulunan pek çok kuş türüne de barınak oluyor. Pempe flamingo, pelikan, akkuyruk kartalı, şahin, leylek, karabatak, beyaz ve tepeli balıkçıl, bölgede gözlenebilen kuş türlerinden sadece bazıları.

Bafa Gölü, doğal güzelliklerinin yanı sıra, sunduğu lezzetler yönünden de hayli cömert. Siz de çevre gezilerinden sonra veya tekne turu dönüşü göle bakan bahçeli kır lokantalarında yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Hemen söyleyelim, yörenin yılan balığı ve Ege otlarıyla yapılmış zeytinyağlı mezeleri meşhur. Izgarası ve buğulaması da yapılan yılan balığının eti yumuşak, yağlı ve son derece lezzetli. Afiyet olsun!


DAHA DETAYLI BİLGİ    KONUMA GİT


Kaynak Visit Aydın
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın