Zafer Partisi Aydın İl Başkanı Ercan Arslan “7 Eylül Aydın’ın Kurtuluş Yıl Dönümü” Yazısı

Aydın ilimizin; köleleştirme girişimine, esirleştirme girişimine karşı sergilemiş olduğu şanlı direnişinin ve kurtuluş destanının 100. yılı kutlu olsun..

0 7

Aydın ilimizin;  köleleştirme girişimine, esirleştirme girişimine karşı sergilemiş olduğu şanlı  direnişinin ve kurtuluş destanının 100. yılı kutlu olsun..

Değerli Aydınlı Hemşerilerim;

Kurtuluş Savaşı meşalesinin ilk yakıldığı, Kuvayı Milliye ruhunun milli mücadeleye dönüştüğü , düşmana karşı milli mücadeleyi ilk başlatan iller arasında yer alan efeler diyarı Aydınımızın , düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünü kutlamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisindeyiz.

Türk İstiklâl Harbi’nin telgraf haberleşmesinde kullanılan parola ZAFER’di!

İşgale karşı direnişte, cephane sandıklarının sevkiyat adresi ZAFER Ticarethanesi’ydi.

Kağnı ile cepheye erzak taşıyan hamile kadınlar, doğurdukları çocuklarına ZAFER adını verdiler.

Aydın’ın kurtuluşu için verilen mücadelede de Aydınlı Kuvay-ı Milliyecilerin nihai hedefi  ZAFER’di.

Büyük Türk Milleti’nin  uğruna ölümü göze aldığı bağımsızlık aşkının; yediği ekmekten, soluduğu havadan, içtiği sudan daha kıymetli olduğunun tarihe kayıt düşüldüğü destanın adıdır Kurtuluş Savaşımız. Efelerin ve efe ruhlu Aydın halkının başı dik, alnı açık esarete karşı yürüyüşüdür kurtuluş mücadelemiz. Aydın’ın kurtuluşu, toprağı vatan yapan iradenin, toprakta filizlenişi; büyük Türk milletinin yeniden varoluşunun eşsiz bir örneğidir. Bu anlamda 7 Eylül gururla ve inançla kutlamamız gereken müstesna bir gündür.

5-6-7 Eylül kurtuluş günlerimiz; Aydın ilimizin  ve ülkemizin her karış toprağında Yüce Türk Milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Aydın’ın 27 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından işgal edilmesinin ardından yediden yetmişe Aydın  halkı; yurt savunmasında ve düşman işgalinin kırılmasında her türlü fedakârlığı göze alarak, birlik ve beraberlik içerisinde canları pahasına mücadele vermişlerdir.

Büyük Türk Milleti’nin tarihe yazdığı bu kahramanlık destanını gençlerimizin beyinlerine ve hafızalarına tarihimizin en büyük derslerinden birisi olarak nesilden nesile aktarmalıyız. Aydın ilimiz ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde bu mücadele ruhunu yeniden her alanda canlandırmalıyız. Yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak gençliğimize mücadele ruhu aşılamalı ve memleketimizi, Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği yüksek medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmalıyız.

Bu nedenle;  “Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz” diyenlere  Zafer’e inanan Büyük Türk Milletinin evlatları ve Aydınlılar olarak “HADİ ORDAN!” diyoruz.

Bu sakat zihniyetlilere Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında atam Bilge Kağan gibi

“Titre ve Kendine Dön !”diyerek sesleniyoruz ve diyoruz ki;

Aydın ilimizin;  köleleştirme girişimine, esirleştirme girişimine karşı sergilemiş olduğu şanlı  direnişinin ve kurtuluş destanının 100. yılı kutlu olsun..

Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimin Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluş bayramını gönülden kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, özgürlük ve bağımsızlığımız için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyorum.

Yorum Yapın