Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Yüksek Fiyatlar “Trafikte Sigortayı” Attırdı!

Son bir yıl içerisinde araçlar için yapılması gereken zorunlu trafik sigortası ve kasko başta olmak üzere Aydın ve ülkemiz genelindeki sigortalılık durumunu sektörün içinden bir isime Aydın Efeler’de Aysa Sigorta Hizmetleri sahibi Kadir Özdemir ile konuştuk.

Sigorta deyince insanların ilk aklına gelen zorunlu olarak yaptırmak durumunda kaldıkları ve kullanım alanı itibariyle en fazla olan zorunlu trafik sigortası ve kasko. Geçtiğimiz yıl ile 2022 karşılaştıracak olursak teminat açısından karşılaştırma ile başlayalım. Kusurun bizde olduğu durumlarda karşı tarafa ödeme yapan poliçe kısa anlamıyla trafik sigortası o yüzden zorunlu. Binecek bir araban olabilir de bu araba ile üçüncü şahısların malına, canına zarar verirsen bu zararı karşılayacak paran olmayabilir mantığı ile devletin vatandaşını korumak adına talep ettiği zorunlu bir sigorta. Dünyanın genelinde de zorunlu bir sigorta.

TEMİNATLAR ARTI PRİMLER DE ARTTI

Geçtiğimiz yıl maddi olarak trafik sigortası 46 bin TL’ydi sonradan 50 bin TL’ye yükseltildi. Araç başı 50 bin. Bedeni sakatlık veya vefat durumunda da 500 bin TL ödeme yapılıyordu. Her şeyden önce trafik sigortasının ödediği bu sigorta rakamları maddi 100 bin, bedeni olarak da 1 milyon TL’ye yükseldi. Bu oranda alınan teminat karşılığında verilen bedel oranında arttığı için bire bir fiyat artışının ilk sebeplerinden biri bu.  Bu teminatların yüzde yüz artmış olması. Ancak geçtiğimiz yılki duruma bakarsak binek otomobilde 7 kademe olan ve dördüncü kademesi tescil basamağı olan indirim, gecikme veya ceza yoksa 900 TL civarındaydı. Bir yıl hasarsız bindik 5. Kademe 700-750 TL, üçüncü yıl poliçemizi yaptırıyoruz 600 TL, üç yıl üzeri hasarsız ve poliçemizin zamanının geçirmeden yenilememiz durumunda 390-400 TL idi. Verilen teminatlarla yüzde yüz artış olduğunu düşünürse yeni tescil bir aracın 1800TL, 7 kademedeki bir aracın trafik sigortasının da 800 TL civarında olması beklenir. Ama şu an Ekim ayı itibariyle devletin belirlemiş olduğu yüzde 2,25’lik artış ara zamlarla yüzde 25 zam yapılınca yeni tescil bir aracın trafik sigortası 4 bin TL, 7.kademe üç yıl hasarsız ve gününü geçirmemiş bir aracın trafik sigortası  yaklaşık 2 bin TL. Bu anlamda değerlendirseniz bizim yüzde yüz olmasını beklediğimiz zam yüzde 500 olarak yani beş katına çıkarak gerçekleşti.

sgrt2

YEDEK PARÇA FİYATLARI ÇOK YÜKSELDİ

Sigorta şirketlerinin 5 kat artmış bir sigorta primi getirisinden memnun olması lazım. Memnun mu? Hayır! Sigorta şirketlerine sorarsanız daha zararın yarısını karşılayamadılar. Hem kasko hem trafik sigortası açısından bakarsak sektör şu an yüzde yüzün üzerinde zarar da. Bu zararın temel sebepleri araç sayısı artışına bağlı kazaların artması, salgın sonrasında dünya genelinde ve ülkemizde ani enflasyonist artıştan dolayı yedek parçalarda oluşan anormal artışlar. Bir örnek vereyim. Marka vermeden bir aracın tek bir farı bin 800 TL iken, aynı aracın 2022 Eylül ayı itibariyle fiyatı 9 bin 300 TL. Araç bedelleri de arttı. Kasko ve trafik sigortası olarak konuşayım 200-250 TL olan araç bedelleri en kötü araç 500-600 bin TL’ye gitti. Üst sınır yok nerdeyse. Araç pert olma durumunda ödenecek bedeller açısından önemli bir konu bu. Bir müşterimiz var. Sadece trafik sigortamız var. Ekstra mali mesuliyet koruması da yok kasko olmadığı için. Bir araçla iki araca çarpıyor. İki aracın toplam hasar 527 bin TL. 200 bin TL’si trafik sigortasından karşılanıyor. Geri kalan 327 bin TL cebinden ödemek durumunda. Parsı olmadığı için ödeyemeyecek. Bu da vatandaşın mağdur olması demek.

Burada neticede bir trafik sigortası var. Bu fiyat artışı neye sebep olacak onu anlatayım. Evet teminat oranlarının artışı ile ilgili olarak bu anlamda bir rahatlama gerçekleşti Ama deve ile kulağı arasındaki oran misali. Neden? 400TL iken trafik sigortasını zar zor yaptıran insana bugün 2 bin TL iken, 900 TL ilk araç aldığında poliçe yaptıran bir insana 4 bin TL iken poliçe yaptırmakta çok zorlanıyoruz. Sigortalı açısından alabileceği en bedelli aracı eşten, dosttan borçlanarak alabiliyor. 300-500 TL’ye trafik sigortasını yaptırabilecekken bugün 4 bin TL’ye yaptıramıyor. Kamyonet olursa bu rakam 5 bin 600, minibüs olursa 7-8 bin TL’ye kamyon, çekici olursa bu rakamlar daha da artıyor. Hadi bunlar ticari dersiniz. Bir aracımız olsun hastalık var, sağlık var kapının önünde dursun diye alan ve nasıl olsa fazla kullanmıyorum, kapının önünde duruyor, şehir içinde biniyorum, kaza olmaz deyip sigorta yaptırmayan araç sayısında artış başladı.

AYDIN’DA TRAFİK SİGORTASIZ ARAÇ ORANI YÜZDE 33

Bunun değerlendirmesini şöyle yapayım. Bu yıl hiç ekstra araç gelmediğini düşünelim Aydın’a. Geçen seneki sigortalılık oranıyla bu yılı karşılaştırdığımızda sigortasız araç oranının yaklaşık yüzde 32-33 hatta bu ay öngörümüz yüzde 35’e çıkacağı yönünde. Yani daha sade bir anlatım ile trafikte yanımızdan geçen 10 aracın en az üç tanesinin trafik sigortası yok! Bu polisin işini artırır. Neden? Vur kaçlar artacak! Bir örnek araç park halinde bir araca çarpıyor. Aracı buluyorlar. İfadeler alınıyor. Hastam vardı vs. İki gün sonra yakalanıyor adam. Bir gün öncesinden yapılmış trafik sigortası. Yaptıramamış. Beni eninde sonunda plakadan bulurlar diye yaptırmış. Poliçesi 5 bin yüz TL çıkmış. Kaza yaptırana kadar yaptırmıyoruz. Kaza yaptı sigortayı yaptırdı. Trafik sigortası bunu öder mi? Ödemez. Sigortanın bir gün öncesinden yapılan bir şikayet var. Bunlara bağlı olarak trafikte yüzde 30-40 oranında sigortasız araç dolaştığını hesaba katmamız lazım. Daha dikkatli araç kullanmamız lazım. Bir örnek ile durumu açıklamaya çalışayım. Bir müşterim var. Kamyoneti var. Buna sigorta yaptırayım diye geldi 5 bin 800 TL fiyat verdik. Abi ben 500 liradır diye geldim dedi. Sepet yapıp satıyor 50-60 TL’ye. Sonrasında yaptırmadan gitti.

Trafik sigortasına gücü yeten kasko nasıl yaptırırım diye düşünecektir. Trafik sigortasındaki artışlar bire bir kasko sigortasına yansıdı. Geçen yıl 300 bin TL tutarındaki bir araç için kasko yaptıran yaklaşık 3 bin TL prim öderdi. Bu yıl aynı fiyat araca 7 bin 500 ile 9 bin TL arası bir fiyat çıkar. Aracın markasına, modeline göre. Vatandaş aracını dikkatli kullansın, kaza yapmasın diye mi bu zamlar yapıldı. Tabii ki değil. Ancak herkes dikkatli araç kullanmak durumunda.

SİGORTA YAPTIRMAMAK AKIL KARI DEĞİL!

Sigortacı açısından değerlendirirsek bizim adet olarak iş kaybımız var. Primler artığından buradan bir artış yaşanıyor. Doğal afet sigortaları bazı durumlarda istenildiği için yapılıyor. Genel olarak ülkemizde sigortalılık oranı yüzde 21. Bazı Asya ülkelerinden bile düşük. Evlerin yüzde 90’ında yangın, sel, terör, elektrik kontağı vs teminatları kapsayan sigortamız yok. Keza iş yerlerinde de durum aynı. Yangın gibi oldukça makul olan yangın sigortası bile yapılmıyor. Ekonominin bozulduğu, enflasyonun arttığı dönemlerde suç oranları yükseliyor. Strese bağlı dikkatsizlikler yüze yüz artıyor. Bugün için yüksek sayılamayacak miktarlarda ev ve iş yerleri için sigorta yaptırmamakta akıl karı değil diye düşünüyorum.

Toparlayacak olursak sigorta fiyatlarındaki yüzde 500’lük artış sigortalılık oranını ciddi anlamda düşürdü. Bu da trafikte az önce söylediğim gibi 10 araçtan 4’ünün sigortasız olduğu anlamına gelir. Trafikte daha dikkatli araç kullanacağız. Park halinde çarpılma çok fazla. Karşılık kazalarda araçlar kaçamıyorlar ama park halinde bu olabiliyor. Aracı her yere park etmemek lazım.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın