Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Yorgancılığı Yapıyoruz Fakat Yerimizde Sayıyoruz

Gün geçtikçe teknolojik ve ekonomik şartlar nedeniyle bir meslek kaybolmaya yüz tutmasın. Aydın Köşk ilçesinde yorgancılık yapan Hüsnü Ergen’den mesleğin bugününü ve geleceğini konuştuk.

Hüsnü Ergen; Yirmi altı yaşındayım. Yorgancılık mesleğini çıraklığımı da sayarsan 12 yıldır yapıyorum. 5yıldır kendi dükkanımı işletiyorum. Ustam Başçayır köyünde. O da mesleğe devam ediyor. Ben çıraklığa başladığımda ustamın iki kalfası vardı. Şimdi çırak bulamıyoruz O bakımdan bu mesleğin geleceğini çok parlak görmüyorum. İnsanlarımız böyle el işçiliğine, el sanatlarına pek alaka göstermiyor. Benim mesleğe ilk başladığımda hatırladığım düğün denilince ilk akla gelen yorgancı olurdu. Şimdilerde pek rağbet görmüyoruz. Ancak köylerimizden halen ilgi var. O yaşatıyor.

yrg1

YORGANCILIK SABIR İSTER

Ustamda bir çırak var da onun da akıbeti ne olacak bilemiyorum. Yetişen yok yani. Hazır ürünler, makina dikimi ürünler. Silokon ürünler, hazır yastık ve yorganlar, baza yataklar mesleğin bitmesine sebep oluyor diye düşünüyorum. Günün şartlarında bizim yaptığımız el işçiliği. Pahalı gelebiliyor insanlara. Şu anda bizim burası için söylüyorum düğünler olduğunda talep oluyor. Bir olay geldi başıma. Bir kız annesi “ben yataksız, yorgansız kız gelin etti dedirtmem” dedi ve yaptırdı.  Çeyizlere yatak, yorgan koyulması köylerimizde devam etmese meslek çok hızlı biter. Onlar devam ettiği sürece az veya çok devam edilir. Tabi nasıl devam edilir, ne kadar devam edilir orası ayrı konu.

MESLEKTE ÇIRAK YETİŞMİYOR!

Çırak bulabilsek sabır ve sebat eden bu işten de geçimini temin edebileceğini düşünen bir çırak en az 3 ile 4 yıl arasında bir süreyi bizimle çalışmak durumunda. Bize çırak gelmiyor. Şu şartlarda kendi evladımın bu işi yapmasını ister miyim? İstemem. İş alırsın sabah oturursun akşama kalkarsın başından. El emeği göz nuru dedikleri bir iş oluyor. Haliyle makinaların yaptığından biraz daha pahalı hale geliyor. Bizim kullandığımız malzemeler çarşafı var, yüzü var, pamuğu var. Bunların fiyatları yani malzemeler pahalı. Son bir yılda malzeme fiyatlarındaki artış yüzde 300 oldu.  El işçiliğini bu malzemelerle nasıl ucuz işçilik yaparsın ki. Eskiden hallaçcılar vardı. Şimdi onlar bitti. Makinalar işliyor pamuğu.

İŞİMLE GURUR DUYUYORUM

Eskiden yorganlar 5-6 kilo pamuktan yapılırdı. Şimdi havalar herhalde fazla soğuk olmuyor. Battaniye gibi istiyor. 4,45 kilo olduğu gibi 3 kilo pamuktan yaptığımız çok oluyor. Hafif olsun diyor yorgan diktiren. Bir yorganı isteğe bağlı olarak sıkı bir çalışma ile bir günde en fazla iki günde bitirebilirim.

yrg2

Şu tezgahın üstünde akşama kadar yorgan işleyip bazen yemek bile yemiyoruz. Sabahtan akşama elinde iğne sürekli işlemen lazım. İşin o. Yaptığım işle gurur duyuyorum. Bazen bize oturduğunuz yerden iş yapıyorsunuz gibi sözler ediliyor. Ben incir, zeytin toplayabilirim. Bu işi öğrenmemiş, burada pamuğun tozunu solumamış, eline iğne alıp motif işlememiş biri gelsin bir gün benimle bu işi yapsın o zaman böyle sözler edebilirse etsin.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın