Yenipazar İlçemizi Tanıyalım

Doğayı ve yerel değerleri koruyup gürültü kirliğiyle mücadele eden kentleri bir araya getiren Uluslararası Cittaslow (Yavaş Şehir) Hareketi, özellikle büyük şehirlerde yaşayan günümüz insanına daha sakin bir yaşam öneriyor.

0 1.454

Aydın‘a 42 km uzaklıktadır. Doğayı ve yerel değerleri koruyup gürültü kirliğiyle mücadele eden kentleri bir araya getiren Uluslararası Cittaslow (Yavaş Şehir) Hareketi, özellikle büyük şehirlerde yaşayan günümüz insanına daha sakin bir yaşam öneriyor.

Yerel değerlere sahip çıkarak çevreye saygılı bir yaşam tarzını hedefleyen Yavaş Şehirler Birliği’nin genç üyesi Yenipazar ise bu unvana çok yakışıyor. Çünkü özgün yerel yaşamı ve egzoz dumanından uzak sakin sokaklarıyla gerçek bir huzur mekânı burası…

Aydın’ın en küçük ilçesi

Tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan Yenipazar aynı zamanda sakin şehir listesinde yer alır. Bu da insanların ilçeye önem vermesini sağlar.

Yenipazar, çok eski bir yerleşim yeri olan Orthosia’nın kenarında kurulmuştur. Antik çağ yazarlarından Strabon’a göre Orthosia, Karia yerleşim bölgelerinden biridir. Anadolu’nun yerli halklarından olan Karialıların tarihleri M.Ö. 2 binlere kadar dayanmaktadır. Orthosia, Helen dilinde Artemis’e söylenen isimlerden olup,”dürüst, doğru” anlamına gelmektedir.

Orthosia antik yerleşim bölgesi ile ilgili ilk araştırmalar Fransız bilim adamları tarafından 1999 yılında yüzey araştırması şeklinde yapıldı. Kazılarda taban mozaiklerine rastlandı. Çıkarılan mozaiklerin bir kısmı Aydın Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Bugün yüzeyde tiyatro ve Bizans yapısı ayaktadır. Nekropol üzerinde ise iyi korunmuş durumda lahitler ve oda mezarları bulunmaktadır.

Ne yenir, Ne içilir?

Yenipazar denildiğinde, bizim ilk aklımıza gelen, burada yediğimiz muhteşem lezzetli pidedir. Evet, yolunuz bu yöreye düşerse, hemen çarşı içindeki pide fırınlarından birinde, buraya has pide yemenizi şiddetle öneriyorum ki, inanın yalnızca pide yemek için, yani bu lezzeti tatmak için, buraya gelen birçok ziyaretçi bulunuyor.

MÖ.7’nci yüzyılda, Kimmerler bölgeyi ele geçirirler, ancak daha sonra, Lidyalılar ve Persler, burada hakimiyet kurarlar. Daha sonra ise, Roma ve Bizans ve ardından Selçuklu egemenliği ve 1455 yılında, Cihanoğulları aşireti tarafından, antik Ortasia harabelerinin 5 km. batısında, Telozlar mevkiinde, Yenipazar yerleşim yeri kurulur. Ancak, takip eden süreçte, sıtma salgını çıkınca, yöre halkı bulundukları yerden kaçarak, günümüzdeki Yenipazar ilçesinin bulunduğu yere yerleşirler.
Çevre yerleşim yerlerindekiler, burada kurulan Pazar yerine gitmek istediklerinde “haydi yeni kurulan pazara gidelim” şeklinde konuştuklarından, buraya “Yenipazar” ismi verilmiştir.

– Yörük Ali Müzesi
– Beyler Kulesi – Donduran Kalesi
– Alhan Hamamı
– Çamlık Mesire Alanı
– Yel Değirmeni


DAHA DETAYLI BİLGİ    KONUMA GİT


Kaynak Visit Aydın
Yorum Yapın