Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Usk Çiğ Süt Fiyat Belirlemesinde Devre Dışı Kaldı!

Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt tavsiye fiyatının değerlendirilmesi gündemiyle toplantıya çağrılmasına rağmen konseyin yönetim kurulunda görevli alt grubun ve Kamu alt grubu temsilcilerinin toplantıya katılmaması nedeniyle yönetim kurulu toplantısını yapmadı ve çiğ süt tavsiye fiyatını belirleyemedi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Murat Doğru sosyal medya hesabından “İnekler kesime gidip, çiğ süt azalıp, fabrikalar süt tedarikinde paniklemeye başlayınca, kesimler dursun, tedarik sorunu olmasın diye USK acil toplanma kararı aldı.

Bizi dinlemediniz, iş işten geçti. Artık olmayan malın fiyatını serbest piyasa belirler. Yok öyle fiyat sabitlemek” paylaşımını yaptı.

Çiğ süt fiyatlarının artırılmaması üzerine elindeki anaç ineklerin yüzde 10 azaltma kararı alan kendisi de çiftçi olan Sencer Solakoğlu tepkisini ve süt üreticileri için tavsiyelerini sosyal medya paylaşımı ile dile getirdi. Solakoğlu paylaşımında” Lütfen okuyun ve durumumuzu görün…”Ulusal Süt Konseyi başkanı Harun Çallı, süt üreticilerinin maliyet baskılarına ilişkin açıklamalarına itiraz ediyor. Verdiği demeçte “Mevcut tavsiye fiyatı yeterli olmayabilir ancak üreticiler de zarar etmez” dedi. ve ucuz kredileri çiftçiler için olası bir destek kaynağı olarak gösterdi! (bloomberg.com Taylan Bilgiç beyin haberine göre!!!

Bunu söyleyen Harun Çallı USK başkanı. Tavsiye fiyatını belirleyen kurumun başındaki zat. Kendisi patron. SEK sütü satın alan patron.

Yani süt fiyatını belirleyen USK başkanı. Güler misin ağlar mısın! Ben şahsen SEK ile ticari ilişkimi kestim. Bence üreticilerin SEK ile çalışmaması ve tepkisini koyması gerek. An itibarı ile Güney Marmara süt fiyatı 8,70 oldu ve üretici bu fiyatı yeterli bulmuyor. Alıcı var piyasada. Özellikle son dönemde yine faaliyete giren YÖRSAN  süt arıyor ve bu fiyatları vermeye hazır. Arayın konuşun göreceksiniz. Şimdi ne oldu? Dediğimiz oldu. USK parçalandı. Fiyat yine sahada belirlenir oldu. Kim kaybetti? Tüm sektör, tüketiciler ve en önemlisi devlet elindeki kontrolü kaybetti. Yapmayın dedik yalvardık ama dinlemediler. Bu ülkenin üreticisine verdikleri zararın telafi edilmesi uzun zaman alır.

PİYASADA SÜT DARLIĞI VAR! KİMSE ZARARINA ÜRÜN VERMESİN, VERMEK ZORUNDA DEĞİL. BİRLEŞİN VE PAZARLIK YAPIN ve bence sektörü baltalayan insanlara sütünüzü satmayın. Onlar gitsin nerden bulursa bulsunlar sütlerini.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın