Üniversite öğrencilerine burs verecek vakıf ve kurumlar açıklandı! 2023 Başvurular ne zaman?

Öğrenciler eğitim masraflarını karşılayabilmesi için birçok vakıf ve kurum ön lisans ve lisans okuyanlara burs imkanı sağlıyor. 2023 eğitim …

0 14

Öğrenciler eğitim masraflarını karşılayabilmesi için birçok vakıf ve kurum ön lisans ve lisans okuyanlara burs imkanı sağlıyor. 2023 eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir zaman kala burs başvurusu açacak özel kurumlar belli olmaya başladı. Burs ödemeleri öğrencilere geri ödemesiz olarak verilecek. Ancak bazı kurumların başvuru için özel şartları bulunuyor. Kimi burs ödemeleri yaz aylarında da devam ederken kimileri eğitim öğretim dönemiyle sınırlı kalıyor. Bizde sizler için önümüzdeki dönem burs verecek özel kurumları derledik. Başvuru şartları, tarihler ve işlemlerin nasıl yapılacağına bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz…

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (VGM)

Vakıflar Genel Müdürlüğü, üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinde okuyan öğrencilere burs imkanı sağlıyor. Öğrencilere Ekim-Mayıs ayları arasında toplam 8  ay boyunca ödeme gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl burs ücreti 400 TL olarak belirlenmişti. Bu yıl ücretlerde artış yapılması bekleniyor. VGM burs için henüz yeni başvuru tarihi belli olmadı. Ancak daha önceki başvuru tarihleri göz önünde bulundurulduğunda başvuru işlemlerinin Kasım ayında başlaması ön görülüyor.

universite ogrencilerine burs verecek vakif ve kurumlar aciklandi 2023 basvurular ne zaman 0 iHMiInJb

ANADOLU VAKFI 

Anadolu Vakfı, burslarından devlet veya vakıf üniversitelerinde 4 yıllık eğitim alan öğrenciler yararlanabiliyor. Üniversiteyi yeni kazanan veya ara sınıfta okuyan öğrenciler başvuru yapabilirler. Başvuru işlemleri internet üzerinden yapılır. İstanbul, Ankara ve İzmir’de okuyanlar için burs ücreti 500 TL olarak belirlenmiştir. Diğer illerde okuyan öğrencilere ise 450 TL burs ödemesi yapılır. Başvuru tarihleri henüz belli olmadı. Geçtiğimiz yıl burs başvuruları 1-30 Eylül tarihleri arasında alındı.

KALE VAKFI

KALE Vakfı burslarından T.C. vatandaşları yararlanabiliyor. Devlet tarafından öğrencilere verilen KYK bursu ve kredisi alan öğrencilerde bursa başvuru yapabilirler. Burs ödemeleri bir eğitim döneminde toplam 9 ay boyunca devam ediyor. Ödemeler Ekim ve Haziran ayları arasında öğrenci hesaplarına yatırılır. Burs ücretleri 2021-2022 eğitim öğretim yılında 750 TL olarak belirlenmişti. Başvuru işlemlerinin Eylül ayının ortasına doğru başlaması bekleniyor.

BORUSAN KOCABIYIK VAKFI

Borusan Kocabıyık Vakfı, öğrencilere geri ödemesiz olarak 900 TL burs imkanı sağlıyor. Burslardan sadece İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu ve Teknik Üniversitesi ( Mühendislik, İşletme, İktisat bölümleri) ve Afyon Kocatepe Üniversitesinde Hukuk Fakültesinde okuyan adaylar müracaat edebiliyorlar. Burs ödemeleri bir yıl boyunca yani 12 ay devam ediyor. Başvuru işlemleri geçtiğimiz yıl 27 Eylül-27 Ekim tarihleri arasında alınmıştı.

AKTAŞ EĞİTİM VAKFI (AKEV)

Aktaş Eğitim Vakfı üniversitelerin lisans bölümlerinde okuyan öğrencilere geri ödemesiz burs imkanı sağlıyor. Başvuru işlemleri AKEV’in resmi internet sayfasında bulunan başvuru formunun doldurulması ile gerçekleştiriyor. Yapılan değerlendirme sonucu öğrencinin burs alacağı miktar özel olarak belirleniyor. Aktaş Eğitim Vakfı burs başvuruları geçtiğimiz sene 6-31 Ağustos tarihleri arasında alındı. Bu yılda benzer tarihlerde başvuruların başlaması ön görülüyor.

TÜRK EĞİTİM VAKFI

Türk Eğitim Vakfı lise ve üniversite okuyanların yanında üstün başarı bursu da vermektedir. Geçtiğimiz sene üniversite okuyan öğrenciler için burs miktarı aylık 800 TL olarak belirlendi. Ara sınıfta okuyan ve yükseköğrenim kurumuna yeni kayıt yaptırmış adaylar burslardan yararlanabilirler. Üstün başarı bursu miktarı ise 1.600 TL olarak belirlenmiştir. Burs ödemeleri bir yılda toplam 9 ay boyunca gerçekleştirilir. Başvuru işlemleri Eylül ayının ilk haftasında başlayacak.

universite ogrencilerine burs verecek vakif ve kurumlar aciklandi 2023 basvurular ne zaman 2

TÜBİTAK 

TÜBİTAK üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde okuyan öğrencilere burs fırsatı sağlıyor. Başarılı olan öğrencilere aylık 4 bin TL’ye kadar burs ödemesi yapılıyor. Her yıl başarı kriterlerine göre öğrenciler bursa başvuru yapabilirler. Burslardan T.C. vatandaşları yararlanabilirler. Başvuru işlemleri internet üzerinden alınırken ödemeler 12 ay üzerinden gerçekleşir. Geçtiğimiz dönem başvuru işlemleri 30 Ekim-19 Kasım tarihleri arasında alınmıştı. Bu yılda benzer tarihlerde başvuruların başlaması düşünülüyor.

Yorum Yapın