Üniversite Hayatına Dair

3 milyon üzerinde öğrencinin sınavlara girdiği ve 800 bin öğrencinin bir yükseköğretim kurumuna yerleştirildiği sınavlar bitti ve kayıt dönemi başladı. Umut ederim istediğiniz üniversitede istediğiniz bölüme kayıt şansını yakalayabilmişsinizdir.

0 34

3 milyon üzerinde öğrencinin sınavlara girdiği ve 800 bin öğrencinin bir yükseköğretim kurumuna yerleştirildiği sınavlar bitti ve kayıt dönemi başladı. Umut ederim istediğiniz üniversitede istediğiniz bölüme kayıt şansını yakalayabilmişsinizdir.

Üniversiteye kayıt yaptıracaklar için bazı tecrübeleri sizlerle paylaşmak istedim bu yazıda. Bundan yıllar önce kayıtlar istenilen evraklar ile üniversiteye gidilip yapılırdı. Şimdi pek çok üniversite kayıt işlerini internet üzerinden yapılabiliyor. Bu şansınızdır ve iyi kullanmaya bakın çünkü size başka işlerinizi halletmek için ciddi bir zaman kazandıracaktır.

Şu anda başlayan kesin kayıt işlemleriniz tamamlamak belki de en kolayı olacak. Üniversite hayatında genel olarak iki konuyu çözerek gitmeniz yararınıza olacaktır. Birisi zaman ikincisi para yönetimi.

Üniversite öğreniminizin en rahat yılları ilk yıllardır. Sonrasında zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacaksınız bile ve okul bitecek.

Kayıt yaptırdığınız üniversite ister il merkezi ister ilçe merkezi olsun en iyi şekilde tanımalı ve bilmelisiniz. Buna özen gösterin çünkü çok işinize yarayacak.

Üniversitede iki sorun sizi çok zorlayacak. Birincisi barınma ikincisi beslenme. Genç insanlarsınız ve belli kalorileri almanız gerekecek. Bu da maddi güç isteyecek. Onun için para yönetimi önemli. Kaynaklar sınırsız değilse…

Üniversitenin ilk gün tanıştığınız kendi bölümünüz veya sınıfınızdan arkadaşlar asla unutulmaz. Üniversitede yurt veya ev arkadaşlığı kendi içerisinde rahatlığı ve dertleri barındırır. Bunlarla baş etmeyi öğrenmeniz gelecekte size önemli faydalar sağlar.

Üniversite bitmeden bazı konuları halletmeniz gerekecek. Yabancı dil bunlardan biri. Üniversiteden sonra hallederim demeyin olmuyor!

Arkadaşlarınız başta olmak üzere öğrenim hayatınızda olan herkese saygı duyun. Ve saygı duyulmayı hak edin. Gönüllülük projelerinde çalışın. Sizlere farklı insanlar ile tanışma fırsatı verir, farklı durumlar ile baş etmeyi öğretir.

Kitap okumak hep tavsiye edilir. Evet ders kitabı haricinde kitap okuyun. Gece yatmadan önce 15-20 dakika kitap okumak hem rahat bir uyku uyumanızı sağlar hem de bilgi birikiminize her gün ekleme yapar. Okulunuzdaki veya üniversitenizin bulunduğu il ilçedeki katılabileceğiniz konferans, sempozyum, panel gibi faaliyetlere imkanlarınız ölçüsünde katılın. Kişisel gelişiminize katkısına inanamayacaksınız. Her gencin üniversite okumasını isteyen biri olarak o havayı solumanın sadece derslerden ve okuldan ibaret olduğunu düşünmeden etrafınızda olup bitenleri dikkatlice takip edin. Zaman yönetiminin ne kadar önemli olduğunu böylece anlarsınız.

Tabii ki şu ana kadar hiç söz etmediğim derslerinizi de ihmal etmeyin. Muhtemelen derslerinden gireceğiniz sınavlara gece yarılarında hazırlanırken oluşacak ortam ayrı bir yazı konusu olur. Üniversiteden bugün mezun olanların nasıl bir eğitim aldıklarını yarın öğrenmeyiz. Bu ancak  20-25 yıl sonra yönetim kademelerine geldiğinizde belli olacaktır.

Yıllar öncesine göre baktığımda bugün üniversite hayatının değişiklik göstermediğini söylemek, aynı sorunları konuşuyor olmak yanlış olmaz. Kampüse gitmek için belediye otobüsüne veya dolmuşa binmek için bile mücadele edeceksiniz. Her biriniz kendinizin, ailenizin, ülkenizin gelecekte iyi yetişmiş fertleri olmak adına yükseköğrenim hayatına başlıyorsunuz. Hayat size zaman altın tepside fırsatlar vermeyecektir. Bunu hak etmek durumundasınız.

Hepinize güzel bir üniversite ve sonrası hayat dilerim.

Şansınız ve bahtınız açık olsun.

Yorum Yapın