Umut Tuncer; Harika Bir Turizm Yılı Yaşayacağız

Aydın’da tatil turizmi, kültür turizmi, sosyal sorumluluk projeleri, Aydın ilinin turizm potansiyeli yapılan, yapılamayan çalışmaları Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer’e sorduk. İşte Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ile yaptığımız söyleşi.

0 14

Aydın’da tatil turizmi, kültür turizmi, sosyal sorumluluk projeleri, Aydın ilinin turizm potansiyeli yapılan, yapılamayan çalışmaları Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer’e sorduk. İşte Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ile yaptığımız söyleşi.

EN TRAVMATİK DÖNEMİNLERDEN BİRİNDE BAYRAĞI TESLİM ALDIM

2020 yılının Haziran ayında göreve başladım. Yaklaşık iki yılı geçen bir süredir görevdeyim Pandeminin başladığı dönemdi ve üzerine turizm sektörünün dünya turizm sektörü açısından gelmiş geçmiş en travmatik dönemlerinden birinde bayrağı teslim aldım. Tabi ki öncelikli sorunumuz turizm sektörünün “ki Aydın’ın ekonomik katma değerinde haliyle turizm sektörünün önemli bir payı var bildiğiniz gibi” turizm sektörünün içinde olduğu pandemi kaynaklı kaotik ortamı çözmek birinci problemimizdi.

SEKTÖRÜN PSİKOLOJİSİNİ DİRİ TUTUMAYI BAŞARDIK

Eldeki imkanlar küresel bir salgına dönüşmüş o gergin ortamı sakinleştirmeye yetecek ölçüde değildi. Fakat yerel ölçüde, turizm sektörü temsilcilerinin, yatırımcılarının sivil toplum örgütlerinin psikolojik motivasyonunun sağlamak onları sabredecek, onları bir arada dayanışma kültürü ile birlikte bugünlerin geçeceğine dair inançlarını muhafaza etmek açısından desteklemek çok kritikti. Bana göre 2020’de bizim için olumlu anlamda sonuca ulaştırdığımız yönetsel fonksiyonumuz sektörün psikolojisini diri tutabilmek başarısıydı. Biz bunu çok şükür 2020 yılında başarabildik.

Özellikle 2020 yılında henüz göreve yeni gelmişken sayın bakanımıza rica ettik ve sayın bakanımızın TGA aracılığı ile Almanya’dan gelen ziyaretçilerden oluşan tur operatörleri toplantısının Kuşadası’nda yapmasını sağladık. O tur operatörlerinin Kuşadası’na gelip “Güvenli Turizm” olarak bakanlığımızın uygulamaya başladığı politikayı iyice anlamalarını sağladık ve anlattık. Yine Balkanlar pazarında özellikle Sırbistan, Bulgaristan, Macaristan, Romanya pazarında yaklaşık 2 milyon avro tutarında uluslararası bir reklam kampanyası ile Kuşadası ve Didim’in tanınırlığını sağlamaya çalıştık. Bütün bu hem tur operatörleri toplantısı hem de balkanlardaki doğu Avrupa pazarındaki gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar sonrasında 2020 yılında yaklaşık 300 bin ziyaretçiyi Aydın’a getirmeyi başardık.  2019 yılında Aydın’daki yabancı ziyaretçi istatistiğimiz 1milyon 650 bindi. Bu rakamdan 300 bin gibi bir rakama düşmek tabi fevkalade olumsuz bir tabloyu resmediyor aslında ama dünyada turizmin nerdeyse hareketsiz bir zemine yerleştiğini düşünürseniz Aydın’da 2020 yılında 300 bin turist sektörün tabiri caizse can suyu ihtiyacını karşılamayı başardı.

TÜRKİYE TURİZM DUAYENİ ÜLKEDİR

2019 yılında 1 milyon 650 bin misafiri ağırlayan Aydın Türkiye’ye de 52 buçuk milyon turist gelmişti ve dünyanın en çok ziyaret edilen altıncı ülke olmuştuk. Bu şunu ifade ediyor. Dünyanın turizm duayeni ülkesisiniz. 200’den fazla ülke var ve herkes turizmden pay kapmaya çalışıyor, sizin arkanızda İtalya gibi Almanya gibi, İngiltere gibi jenerikleşmiş turizm ülkeleri var ama siz dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 5 ülkesinden bir olma yolundasınız bu bizim dünya turizminde güçlü konumumuzun farkında olmamızı gerektirir. Turizm denildiğinde çok eleştirel söylemler duyarsınız. Tabii ki daha iyisinin peşinde olmalıyız,  eleştirel akıl iyidir ama önce bardağın dolu tarafını görmek lazım. Türkiye turizmde bir dünya duayeni bir ülkedir, bu alanın şampiyonlar ligi oyuncusudur, hatta dünya turizm konseptine “Her şey dahil sistemini, pandemi dönemine güvenli turizm sertifikalama” sistemi ile bazı konseptleri armağan etmiş bir ülkedir. Dünya ülkeleri bizi modeller, bizi örnek alırlar.

2021 YILI BİZE TURİZMDE BÜYÜK ÖZGÜVEN KAZANDIRDI

Şimdi Aydın 2019 yılında 1 milyon 600- 650 bin bandında ziyaretçi ağırlamıştı. 2020 yılında biraz önce anlattığı nedenlerden dolayı 300 bin civarında ziyaretçi ağırladık ki bu yıl Türkiye1ye 10 milyon civarında turist gelmişti. 2021 yılı bizim için bir itibar yılıydı. Özellikle Aydın’da tatil ilçelerimizde Kuşadası ve Didim’de sektör paydaşlarımız ile sık sık toplantılar yapıp, tur operatörlerini koordine edip güçlü işbirliği ve sıkı diyologla Aydınımıza 2021’de 2 milyon turist indirdik. Bu rakamla 2019 da Türkiye’nin turizm açısından zirveye çıktığı yıl istatistiklerini yaklaşık yüzde 30 geçmeyi başardık. Dünyada başka hiçbir turizm şehri 2021 yılında 2019 yılı istatistiklerine dönemedi. Fransa Paris, İspanya Barselona, Madrid, Budapeşte. Aklınıza neresi gelirse. Türkiye 2021 yılında 30 milyon turist ağırladı. Bu 2019 yılına göre düşen bir rakam varken biz Aydın olarak turist sayımızı yüzde 30 artırmayı başardık. Çok büyük başarıydı. Bu haliyle bize çok büyük özgüven kazandırdı. Otel doluluk oranlarımız yüzde 80’ler düzeyinde seyretti.

2022’DE TURİZMDE HARİKA SONUÇLAR BEKLİYORUZ

Fakat 2021 yılında ören yeri istatistiklerimiz bizi tatmin etmedi. Ayrıca Kruvazör noktasında Kuşadası en önemli limanlarında biri bu anlamda 2021 yılında nerdeyse hiç destek almadı ve sadece iki gemi geldi.  Gemilerin neden gelmediğini analiz ettik ve İsrail, Yunanistan Güney Kıbrıs Rum yönetimi arasında imzalanan “safebabel” isimli bir mutabakat nedeniyle Kuşadası limanına uğramadığını öğrendik. Pandemiyi gerekçe göstererek bu üç ülke limanları dışında dördüncü bir ülke limanına uğrayan gemiyi bu ülke limanlarına kabul etmiyorlardı. Sağlık nedenleri ile. Bu açıkçası Türkiye’ye yapılmış ekonomik bir mobbingdi. Bildiğiniz gibi turist hareketleri jeopolitik nedenlerle, ödüllendirme veya cezalandırma aracı olarak kullanılır. Biz bunu Dışişleri Bakanımıza aktardık. Sayın bakanımız Dışişleri bakanımız ile yaptığı görüşmelerle Kuşadası limanının çeşitli ülke anlaşmaları ve ülke ilişkileri ile dışlanmasına engel oldular. O anlamda devletlerarası çok güçlü bir diyalog yürüttüler. Ve 2022 yılına geldiğimizde ortaya bambaşka bir tablo çıktı. Bu yıl Kuşadası limanına 500 kruvazör gemi rezervasyonu yapıldı ve bunun büyük çoğunluğu geldi. Yılsonuna kadar bu rakamın geçileceğini tahmin ediyorum. Bu yıl sadece kruvazör turizminden 700 bin civarında turist girişi olacak.2021 yılında 2 milyon turist gelmişti ve kruvazörden hiç destek almadan Aydın tarihinin turist rekorunu kırmıştık. 2022 yılında Aydın’da 2 buçuk milyon bandını geçeceğimizi düşünüyoruz. Otel doluluklarımız yüzde 90’ın üzerinde. Şu anda otellerimiz ile rezervasyon yapmaya çalışsanız 10 otelden belki birinde boşluk bulabilirsiniz. Tabi bunlar harika istatistikler, harika sonuçlar. Biz Aydın’da 2019 yılını nerdeyse ikiye katlamak üzereyiz. Pandemi koşulları turizmde bir ölçüde de olsa devam ediyor. Bunun haklı gururunu yaşıyoruz.

TATİL TURİZMİ LE KÜLTÜR TURİZMİNİ ENTEGRE ETMEMİZ GEREKİYOR

Yine kültür turizminde ören yerlerimizde 2019 yılı istatistiklerine dönmeye başladık. Özellikle Afrosisias’da 100 bin ziyaretçiyi rahat bulacağız. Şimdiden 50 bin rakamını yakaladık. Apollon tapınağı, Milet antik kentimizde de bu böyle. Fakat Milet, Apollon, Priene, Afrosisias gibi bir çırpıda saydığımız hali hazırda ziyaretçisi olan antik kentlerimiz yanına yenilerini ekleyip aslında buradaki kapasitemizi artırmanın peşindeyiz. Geldiğimiz günden buya konsantre olduğumuz sektörün motivasyonunu yükseltmek, uluslararası iş birlikleri ile yurt dışından gelen turist hareketliliğinde, fark edilebilir, hissedilebilir pozitif gelişmeler yaratmak çok şükür bunu başardık. Tabii ki bundan sonraki hedefimiz tatil turizmi ile kültür turizmini entegre edecek platformları oluşturmak. Yani Aydın’da 2 buçuk milyon turist ağırlarken neden Afrodisias ziyaretçi sayımız 400- 500 bine çıkmasın. Zaten turist burada, Afrodissias da burada turist ile Afrodissias arasındaki o tanınırlık ilişkisini artırmak, o ulaşım koordinasyon ilişkisini kurmak, henüz otel satın alırken bir gününü kültür turizmi ile pazarlanan bir modelle satın almayı gerçekleştirişe tabi Aydın’a geldiğinde bu noktaları ziyaret edecek ve bu kartopu etkisi ile o turistin orada elde ettiği güzel anıları eşine, dostuna anlattığı, sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir domino etkisi ile kendi kedini besleyebilir hareket alanına dönüşebilir. Biz bunun da peşindeyiz. Bunun için ödevlerimiz var, sorumluluklarımız var. Bunların bir numarası mevcut ören yeri nitelikleri yükseltmek zorundayız. Buraların ziyaretçi giriş gişeleri, tuvaletleri, dinlenme salonları, hediyelik eşya satış reyonları gibi tesisleşme noktasında yatırımlarını tamamlamak zorundayız.

ARKEOLOJİK KAZI ÇALIŞMALARI UZUN SOLUKLU ÇALIŞMALAR

İkinci görevimiz de Aydın’daki kültür mirasını turizme kazandıracak kazı performansı ile işleyen süreci iyi koordine etmek zorundayız.  Bu kaynak yönetimi ve zamanla ilişkili bir durum. Mesela Efes antik kenti kazıları nerdeyse 100 yıldır devam eden çalışmalar.  Üç yılda, beş yılda bir kazı çalışmasını bitirmeniz mümkün değil. Çok uzun yıllara yayılıyor. Ama bunu planlayıp, istikrarlı bir şekilde yürüttüğünüzde henüz kazılar devam ederken bile turistik hareketlilik içinde mekan ve turist arasında bir ilişki yakalayabiliyorsunuz. Aydın’da göreve geldiğimde 11 arkeolojik çalışma vardı. Bugün itibariyle 18 arkeolojik çalışma yürütüyoruz. Ve Türkiye’de en çok arkeolojik çalışma yürütülen il Aydın. Bununda haklı gururunu yaşıyoruz. Kazı sayısında en üst seviyede Türkiye’de bayrağı ele almış bir şehir olarak bunun kaynak yönetimini iyi yapmak zorundayız.

YEREL YÖNETİMLER, İŞ İNSANLARI, HAYIRSEVERLER AYDIN’DA Kİ KAZI ÇALIŞMALARINI DESTEKLEMELİ

Her bir kazının devletimize personel ve doğrudan maddi destek olarak yaklaşık 400 bin TL civarında maliyeti var. Kazılarımıza Türk Tarih Kurumu ve bakanlığımızdan giden ortalama 300 bin TL’lik bir destek iletiliyor. Yine personel olarak üç ile 15 arasında personelimizi kazılarımızda görevlendiriyoruz. Onları da hesapladığımızda bir kazı maliyeti 500 in TL’yi bulabiliyor yıllık. Ama kazılar ne kadar kaynak ayırırsanız o kadar hızlı ve performanslı ilerleyebilecek çalışmalar. Bunu üst limiti de yok. Bu anlamda sadece bakanlığımız değil yerel yönetimlere de büyük sorumluluk düştüğünü düşünüyorum. O anlamda Aydın’daki yerle yönetimleri, iş insanlarını, hayırsever vatandaşlarımızı antik kentlerde yaptığımız arkeolojik çalışmalarımıza destek vermelerini hatırlatıp bunun önemini de vurgulama isterim.

SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARINAYENİ BAŞLAMADIK

Kültür Turizm Bakanımız temsil eden bir il müdürüyüm. Devletimizin de bir yüzüyüm. Devlet vatandaş ilişkilerinde devleti vatandaşa karşı sosyal sorumluluk bilinci ile resmeden olaylar yaratmak gerektiğine inanıyorum. Bu makamla vatandaş arasındaki doğal olarak hissedilen güç mesafelerinin kapanması sağlayan, devletle vatandaş kucaklaşmasını ortaya çıkaran hususların en önemlisi diye düşünüyorum. Göreve geldiğimiz andan itibaren Sivil Toplum Kuruluşları aracılığıyla daha dezavantajlı olduğunu düşündüğümüz gruplara karşı sosyal sorumluluk etkinliklerimiz ile var olduk. Ovaeymir mahallemizdeki çocuklarımız ile yaptığımız etkinlik ilk defa, benzersiz sosyal sorumluluk etkinliği olarak tanımlanamaz. Öncesinde çocuklarımız su parklarına, doğa turizmi gibi etkinliklerde ağırladık, devletimizi bu noktada temsil ettik. Çok insanın gönlüne girdik, çok insanın ruhuna dokunmayı başardık. Yine geçtiğimiz yıl 20’nin üzerine köylerimizde yeni adıyla mahallemizde açık hava sineması etkinliği gerçekleştirdik. Bu sene de bu programları takip ediyoruz. Yani bunlar kendiliğinden, plansız olmuş değil. Turizm dediğiniz eğlence sektörünün en önemli sektörlerinden biri. Ve vatandaşlarımızı bu eğlence kültürü ile buluşturabiliyorsak, Aydınımızdaki turizm nimetleri ile buluşturabiliyorsak vatandaşlarımızın mutluluk anları hem insan psikolojisi hem de toplum sosyolojisi üzerinde fark yaratır. Doğa, su parkı, otel gibi gidilen yerlerin tanıtımı yapılır, vatandaşlarımız bunu anlatır ve gönüllü turizm elçilerimiz olur. Vatandaşlarımız mutlu olsun, devletimiz bu noktada vatandaşımız ile mutluluk arasındaki köprü ilişkisinde bulunsun. Ayrıca vatandaşımız bu tesislerimiz sosyal medyada paylaşsın, yakınlarına anlatsın. Bu bir tanıtım katma değeridir bir tarafıyla. Dolaysıyla bu çalışmalarımızın görev ve sorumluluğumuzun tam kalbinde olduğuna inanıyorum Bu şiar ile başladık bu şiar ile yola devam edeceğiz.

-Bitti

Yorum Yapın