Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Türkiye’nin Çiğ Süt İşleri ve Çiftçilerimiz

Değerli okur,

Ulusal Süt Konseyi (USK) 15 Eylül tarihinde olağanüstü toplanınca süt üreticileri çiğ süt tavsiye fiyatının beklentiler çerçevesinde 9, 9 buçuk TL arasında açıklanacağı düşünerek heyecanla beklemişlerdi.

Ancak USK çiğ süt tavsiye fiyatını 7 buçuk lira olarak devam edeceğini açıklanmış yani 15 Mayıs tarihinde açıklanan çiğ süt tavsiye fiyatında değişikliğe gitmemişti. Hatta bu fiyat açıklanınca USK çiğ süt tavsiye fiyatlarını “7 buçuk liradan 7 buçuk liraya “yükseltti ironisi ile sosyal medyadan paylaşıldı.

Gerçi USK kararında “çiğ inek sütünün tavsiye fiyatının (çiğ süt destek primi hariç) üreticinin eline net 7,50 TL geçecek şekilde belirlenmesine, Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıca ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir” açıklaması yapılmıştı.

Bu ifade bile çiftçilerimizin 15 Mayıs’ta ilan edilen tavsiye fiyatından ürettiği sütünü satamadığının bir ifadesidir de piyasadaki alıcılar buna ne der orası ayrı yazı konusu olur. Bu arada Tarım ve Orman Bakanlığı çiğ sütte uygulanan 20 kuruşluk destek priminin 15 Mayıs 30 Eylül arasındaki priminin 50 kuruş olarak uygulanacağını açıkladı. Yani çiğ süt primine 30 kuruşluk zam yapıldı. Et Balık Kurumu karkas et fiyatlarında 2 liralık artış yaptı. 22 ilde buzağı başına destek 100 liradan 200 liraya yükseltildi.

Şimdi bu desteklemelerin artırılması bizim ve de üreticilerimizin yarasına merhem olur mu? Pek çok ilde anaç ineklerin kesime gönderildiği haberlerini duyuyoruz ve okuyoruz. Hayvancılıkta en önemli konunun çiğ süt fiyatları olduğu bir defa daha ortaya çıktı. Fakat USK çiğ süt tavsiye edilen alım fiyatını değiştirmedi. Bu arada süt tozu ihracına 31 Aralık 2022 tarihine kadar yasaklama kararı alındı.

Üreticilere göre ki konuşuyoruz bunları karkas ette 110 TL fiyat beklentisi var. Çiğ sütte 9-9 buçuk liralık bir fiyat beklentisi var. Buzağı desteği, karkas et fiyatlarındaki 2 TL’lik artış, ilave gider desteğine kimse bakmıyor! Zaten birçok üreticinin eline 7 buçuk lira tavsiye çiğ süt fiyatı geçmediği için masrafların sanayicinin üzerine bırakılmasının bir anlamı da olmuyor. Süt üreticileri artan maliyetler ile baş etmek için iki yola gidecek gibi duruyor. Ya anaç inekler satılacak ve sektörden çıkılacak, ya da yem girdisinden tasarruf etmek için o da devam etmek isterse miktarı azaltacak. Muhtemeldir ki bu karar küçük işletmelerin canını yakacak! USK hazır yem fiyatlarından haberdardır da en azından diğer giderlerin yanında birde yem bitkileri fiyatlarına bakarsa neden çiğ süt fiyatında artış beklentisinin olduğunu daha iyi anlayacaktır.

Çiğ süt tavsiye alım fiyatında enflasyon yükselmesin diye ( bizce sebep bu) yapılmayan değişiklik ileride çok daha yüksek artışlar ile kendini gösterecek. Çünkü hayvancılığın resmen sonu gelecek! Yazık oluyor üreticiye, ülkenin hayvancılık sektörüne. Hülasa bu tedbirler anaç inek kesimlerini durdurur mu durdurmaz mı, süt üretimindeki düşüş devam eder mi etmez mi onu yakın bir zamanda anlarız.

Son olarak bu yazının doğrudan konusu olmasa da Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley ‘in bir açıklamasını dikkate almakta fayda var diye düşünürüz. Gübre krizinin üstesinden hızlıca gelmezsek 2023’te ciddi bir gıda bulunabilirliği sorunumuz olacak.

Ve bu cehennem gibi olabilir” demiş! Buyurun bakalım!

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın