Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Türk Futboluna Yeni Bir Bakış Açısı Şart!

Türk futbolunun düzelmesi ve iyi yerlere gelmesi için tüm her şeyin baştan aşağı yenilenmesi ve gözden geçirmesi şarttır. Her işte olduğu gibi bir işin başı iyi ve doğru ise, aşağıya doğru sirayet eder.

Lakin baş, yönlendiren yöneten o kişi akıllı bilgili donanımlı ve işin ehli değil ise başarısızlık kaçınılmazdır.

Türk futbolunun yeniden dizayn edilmesi gerekir. Öncelikle her futbol kulübü yönetiminde futbolun içinden gelmiş futbol oynamış futbolu bilen donanımlı bilgili her yönetime iki tane yönetici şarttır,

Türk futbolunda kulüplerimizin başında olan başkanlar veya yöneticilerin başka sektörlerden olması inşaatçı pazarlamacı fabrikatör vs gibi ne yazık ki böyle yöneticilerimizin başkanların futbolu bilmemesi, futbolun içinden gelmediği için mümkün değildir lakin eğer her yönetime her kulüp yönetimine iki kişi futboldan gelmiş futbol oynamış futbol bilgisi ve donanımlı olan iki yöneticinin alınması O kulübün futbol anlamında ilerlemesi başarılı olması çok önemlidir bunun yanı sıra kulüplerin çıkar menfaat ilişkilerinden uzak siyasi belediyelerin siyasi partilerin valilerin mülki amirlerin önerileri ile değil de gerçekten başarısıyla ahlakıyla kişiliği ile kulüplerin antrenör seçimi yapması ve o yönde tercih etmesi gerekir aksi takdirde bir valinin tanıdığı bir belediye başkanının akrabası bir mülki amirin emri ile gelen hocalar ne yazık ki 2-3 hafta sonra geldiği gibi gitmeye mahkûmdur.

Futbol kulüplerimizin ve Türk futbolunun en büyük sıkıntısı ne yazık ki bu iki nedendir. Başların futbolu bilmemesi, futbol bilgisi ile donanımıyla uzaktan yakından alakadar olmaması ve hep menfaat ilişkileri sonucunda iyi yönetilmemesi iyi hoca tercih edilmemesi ve bunun akabinde de kulüplerin maddi manevi zarar içinde olup başarısız olmasıdır.

Bir futbol Takımı düşünün bir camia düşünün futbolun içinden gelen bir başkan yönetim kurulunun içinden de birkaç futbol oynamış futbol geçmişi ve futbol donanımı olan bir yönetim kurulu ve geçmişi başarılarıyla dolu ahlaklı karakterli iyi yetiştirici ve iyi yarışmacı bir hoca ile yola çıkılan bir kulübün başarısız olması çok çok az ihtimaldir. Bir de bir kulüp düşünün çok paralı maddi imkanlara sahip lakin başkanı futboldan anlamıyor yöneticileri futbol oynamamış futbol bilgisi birikimi yok farklı sektörlerden bir yönetim ve bir başkan ile daha önce başarılı olmamış daha önce kulüp çalıştırmamış geçmişinde başarıları olmayan ama tanıdık ya da siyasi kanallarla transfer edilen bir hoca ile bu kulübün başarısız olması çok büyük ihtimaldir. Zaten bu başkanın bu yönetiminde bu hocanın kurduğu takım transfer ettiği futbolcular da az çok kendileri gibi futboldan başarıdan uzak tamamen çıkar menfaat ilişkisine bağlıdır. Buradaki vurgu Türk futbolunun başarılı olması için başların futbolun içinden gelmesi futbolu bilmesi futboldan anlaması doğal olarak futbolcudan oyundan transferden haberdar olması bilgi birikimi ile donanımlı olması gerekir,

Türk futbolunun başarısız olmasının en büyük unsuru da Türkiye futbol federasyonu yetkilileridir! Özellikle Türk futbolunun geleceği olan amatör ligler ve altyapılara kayıtsız şartsız maddi manevi büyük destekler şarttır ama ne yazık ki Türkiye futbol federasyonu yetkilileri Türk futbolunu sadece Süper Lig‘de profesyonel liglerden ibaret saymaktadır.

Amatör ligler  alt yapıları yaklaşık 300 bin genç futbolcu yok saymaktadır. Halbuki futbolda önde gelen ülkelere bakıldığı zaman  İngiltere İspanya İtalya Almanya bu ülkelerde üst liglere değil alt liglere daha çok yatırım daha çok destek vardır. En başta Türkiye futbol federasyonu yetkilileri yapması gereken Türk futbolunun temeli olan alt liglere alt yapılara tesis saha yetiştiriciliği yarışmacı iyi hocalar bilgili donanımlı iyi yöneticiler İle alt liglere amatörlere maddi manevi destek olmak gerekir aksi takdirde yetiştiremeyen bir Türk futbolu geliştiremeyen bir Türk futbolu yabancı futbolcuya ve bütün maddi imkanlarını dış ülkelere vermeye  paralarımızı  Avrupa’ya  kasa kasa vermeye mahkûmdur ve bu da bir yere kadar yapılır.

Sürekli harcanan büyük paralar yanlış transferler Türk futbolu için büyük bir kayıp, ve hezimettir. Halbuki olması gereken altyapılarımıza maddi manevi yatırım yapıp donanımlı hocalar gönderip sahalar tesisler iyi imkanlar sunup alt liglerden Sergenler emreler Okanlar Aykutlar Oğuzlar çıkarmak mümkündür ve çok kolaydır ama dediğimiz gibi bunun için baş olan ve koltukları işgal edenlerin bir an önce kendine gelip mevkisinin ve oturduğu koltuğun hakkını vermesi gerekir.

Bir örnek verecek olursak dışa bağlı olmayan 2000’li yıllarda Türk futbolu UEFA kupasını süper kupayı alan ülkemize getiren ve dünya üçüncüsü olan bir milli takım ile 2000’li yıllarda çok başarılı iken daha sonra bu düzenin kurallar ile statü ile büyük bir değişim ile değiştirilmesi hızla giden başarı ivmesini tam terse çevirmiş ve başarısızlığa doğru son sürat gidilmeye mahkum bırakılmıştır ve son 12 13 yılda Türk futbolu için maddi manevi, büyük harcamalar limitsiz harcamalar yapılmış ama ne yazık ki başarılı olunamamıştır. Gerek milli takımımızda gerekse büyük kulüplerimizin Avrupa arenasındaki başarısızlığı bunlara büyük bir kanıttır ve son olarak yapılması gereken çok basittir. Türkiye futbol federasyonu başkanı ve yöneticileri Türk futbolu için 2022 yılı itibari ile her şeyi süper ligden amatör lige kadar bütün düzeni baştan aşağıya değiştirip daha akıllı daha mantıklı bir oluşum ile Türk futbolunun  gelişimine öncü olmalıdır. Kulüp başkanlarımızın yöneticilerimizin ve antrenörlerimizin daha donanımlı daha özellikli, bugünü değil de yarınları düşünerek hamleler yapıp, Türk futboluna katkı ve fayda sağlamalıdır.

Türk futbolunun içinde bulunan çıkarcı menfaatçi ahlaktan edepten uzak yönetici antrenör menajer futbolcuların da tespit  edilip futbolun kirli tarafını da temizlemek ve büyük bir kesime de örnek olmak gerekir. Aksi takdirde karışık bir düzende kimin yönetici kimin antrenör kimin menajer kimin futbolcu olduğu belli olmayan bir ortamda her şey birbirine karışır kimin ne yaptığı kimin eli, kimin cebinde olduğu belli olmayan bir düzende her şeyin karışık olduğu bir düzende başarılı olmak hayaldir.

Mevkilerimizi  yerimizi hangi koltukta oturduğumuzu ve en başta da seviyemizi sınırımızı haddimizi, tüm futbol otoritesinin bilmesi şarttır. Başkan, başkan olmalıdır. Hoca, hocalık yapmalıdır. Menajer menajerliğini yapmalı, futbolcu da futbol oynamalıdır. Herkes yerini, mevkisini ve haddini bildiği takdirde başarı kaçınılmazdır. Türk futbolunun gelişimi  ve başarısı için hepimiz üzerimize düşen görevlerimizi harfiyen yerine getirmeliyiz yapılan hatalardan eksiklerden yanlışlardan ders alıp ülkemiz adına Türk futbolu adına gençlerimiz adına daha doğru yatırımlar yapmalıyız, daha temiz daha doğru daha sağlıklı bir ortamda futbol oynayıp bu güzelim görseli tüm dünyaya izletmeli ve göstermeliyiz..

EĞER HEPİMİZ DÜZELMEYE VE DÜZELTMEYE KENDİMİZDEN BAŞLARSAK BU DÜZELME HER YERE SİRAYET EDER..!!

Selam ve saygılarımla..

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın