Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Tarım Yapılan Her Yerde Su Büyük İhtiyaç

Geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle oldukça yoğun mesai yapan artezyenciler bu yıl nispeten daha az mesai yapıyorlar. Her dönem su ihtiyacı olan ilimizde artezyen ihtiyacının ne durumda olduğunu Akarsu Sondajcılık sahibi Orhan Aybedis ile konuştuk.

Orhan Aybedis; Geçen yıl üreticilerden su bulamama riskine karşı artezyen açtırmak için oldukça fazla talep gelmişti. Özellikle ova kesiminden. Bu yıl ova kesiminden değil genel olarak ağaçlı tarım yapılan yüksek kesimlerden talepler gelmeye başladı.

Su için sondaj yaptığımız yerler dağ kesimleri. Burada da yeterli su bulabilmek için 100-150 metrelere kadar iniyoruz. Bu yıl maliyetler çok arttı. Yüzde yüzün üstünde diyebilirim. Haliyle artezyen açtıracaklar da biz de ince eleyip sık dokuyoruz. Bu yılda yaptığımız işten paranın değil suyun belini kırdık diyeyim.

artz1

Çiftçilerimiz genel olarak mahsul sonrasına ödeme yapıyorlar. Geçen yıldan yapılmayan ödemelerimiz oldu. Biz işimizi yapıyoruz sonra da ödememizi alalım diye bekliyoruz. İş yapıyoruz vadeli oluyor. İncir veya pamuk sonrasına. Biz de bekliyoruz mahsulün başına bir şey gelmesin diye. Kuraklık, yağmur, dolu oluyor inciri, zeytini, pamuğu vuruyor. Biz de emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. İncir bitti üretici ne kazandı en azından ben bilmiyorum. Şimdi zeytin zamanı ve epeydir yağmur düşmedi. Eğer biraz daha yağmur olmazsa zeytin nasıl olur kestirmek zor.

Genel olarak kuraklık riskine karşı ovası, dağı fark etmiyor önlemini artezyen çaktırıp önlem almaya çalışıyor üreticiler. Bir artezyen ucuza mal olmuyor. Onun için dikkatli iş yapıyoruz. Dikkatimi çeken bizim yaptığımız sondajlarda 5 yıl öncesine göre derinlik farkları oluşmaya başladı. Şu anda talep halen devam ediyor. İnsanlar seneye hazırlık yapıyorlar. İşimiz bir ay daha sürer tahminim. Tarım yapılan her yerde su ihtiyaç. Dağı, ovası fark etmiyor.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın