Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Tarım Bakanı’ndan “İncir ve Zeytine Kuraklık Desteği Yok” Cevabı Geldi!

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in incir ve zeytine kuraklık desteği verilmemesi hakkındaki soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bu ürünlere verilen diğer destekleri sıraladı ancak kuraklık desteği talebine sessiz kaldı.

TBMM İçtüzüğüne göre milletvekillerinin hazırladığı yazılı soru önergelerinin 15 gün içinde yanıtlanması gerekirken, İYİ Partili Sezgin’in geçtiğimiz şubat ayında verdiği soru önergesi Tarım Bakanı tarafından tam 9 ay sonra yanıtlandı.

Önergede yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere kuraklık desteği verildiğini belirten Sezgin, “Aydın’ın ve Ülkemizin katma değeri en yüksek tarımsal ürünleri olan incir ve zeytin, kuraklık desteği kapsamına dâhil edilmemiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

IMG 1566

Tarım Bakanı Vahit Kirişçi verdiği yanıtta, “Kuraklık desteğine dair Cumhurbaşkanı Kararı 1 Eylül 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştır.” İfadeleriyle yetinerek, incir ve zeytine kuraklık desteği verilmeyeceği imasında bulundu.

Kirişçi: Zeytinliklere 3 km mesafede duman çıkaran tesis kurulamaz

Aydın Sezgin soru önergesinde ayrıca, Aydın’da jeotermal santraller nedeniyle incir ve zeytin üretiminde yaşanan sorunları gündeme getirerek, “Sorunların bertaraf edilmesine yönelik olarak Bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?” sorusunu yöneltmişti.

Önergeye verdiği yanıtta 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’a atıfta bulunarak, “Zeytinlik sahaya 3 km mesafede toz, duman çıkaran, kimyevi atık bırakan tesis yapılmasına ve işletilmesine izin verilmemektedir.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın