Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Süper Ligde Transferler, Kulüpler, Hakemler…

Aydın city gazetemizdeki köşemizde Türk futbolu üzerine düşüncelerimizi, gördüklerimizi yazacağız. Bu hafta transferler ve ilerleyen süper ligde hakemlerimiz üzerine kısa bir değerlendirme yapacağım.

Süper lig takımları transferleri için şunu söyleyebiliriz. Ne kadar çok futbolcu transferi o kadar çok komisyon . Gerekli maddi ihtiyacı buradan sağlıyorlar. Taraftar, federasyon, yayıncı kuruluştan aldıkları paraları yarısı futbolcuya yarısı da sana, bana menajere, komisyoncuya iş birlikçileri arasında paylaşılıyor. Bu pasta devamlı da büyüyor. Büyüyen pasta zarara gidiyor. Kâra geçen kulüp yok! Hepsi zararda. Kaç milyar TL borçları var? Ama hala transfer peşindeler. Neden acaba? Kendi şirketlerini böyle yönetiyorlar mı? Kendi şirketlerinde böyle hata yapan yöneticilerini kaç ay durdururlar şirketlerin başında? Nedense şirketlerini o kadar güzel yönetiyorlar ki! Kulübe gelince yönetemiyorlar. Kulüpler fakirleşiyor, yönetenler zenginleşiyor, teknik direktörler zenginleşiyor, menajerler zenginleşiyor. Futbolcuların paraları ödenmiyor. Yarın öbür gün bu pasta patlar. Altında kim kalır orasını oturup tartışmak lazım!

Takımlarımızın performansı konusunda; Takımlarımız yaşlı ve yabancı “çöplüğüne” döndü kulüplerimiz. Nerede bizim çocuklarımız. Bir rezerv lig başlatıldı. Dört hafta da oynandı sonrada para yokluğunu gerekçe göstererek kaldırıldı ve iptal edildi. Böyle bir şey olur mu? 400-500 futbolcumuz şu anda kayıp. Ne olacak bu çocukların gelecekleri. Bırakın işin maddi tarafını.  Bu çocukların psikolojileri ne oldu? Salgın döneminde 1999-2003 dönemini kaybettik zaten. Şunu yaparak 2004-2005 dönemini de kaybetmek üzereyiz. Böyle bir futbol federasyonu olur mu? Böyle bir iş bilmezlik olur mu? Böyle bir aymazlık olur mu? Neyin peşindesin kardeşim, neyi kovalıyorsunuz? Ondan sonra takımların performansı soruluyor. Geçen gün Antalya spor- Adana Demir spor maçını izledim. Biraz Adana Demir spor oynuyor. Antalya spor diye bir takım yok ortalarda. Nasıl antrenman yapıyorsunuz, neye göre ne yaptınız, nasıl besleniyorsunuz, ne yiyip ne içiyorsunuz? Sonrada takımların performansını değerlendirin!

>Sezon başı hakemlerin performansı için de şunları diyebiliriz  “Tabi biz hakemler her zaman şamar oğlanı olduk! Bizim hakkımızda attılar tuttular. Sahada olmadık işler yapan “takımını satan ve atılmak için çırpınan futbolcuyu” attık. Biz oyundan ihraç edince ihale bize kaldı. Bizim içimizde hainler var. Büyükler1 Özellikle İstanbul, Ankara ve büyük İzmir’in hakem camiasındaki büyük papazlar dedikodu yapmaya bayılanlar, hayatı boyunca bir baltaya sap olmayanlar hasbel kader hakem olmuşlar. Bu hakemliği çocukların üzerinde Demokles kılıcı gibi kullanmışlar. Şöyle yapmayın. Böyle yapmayın. İnanın hakemler askerlerden daha disiplinlidir. Neden? Korkudan! Korku üzerine kurulan disiplin yıkılmaya mahkûmdur.

>Adana Demir spor- Trabzon maçında. Futbolcu topuğuyla atıyor, gözünün önünde görmesine rağmen golü iptal ediyor. Gene Trabzon- Gaziantep maçında birbirine benzer pozisyonlarda birinci pozisyonda penaltı veriyorsun, ikinci pozisyon da VAR’a dahi gitmiyorsun. Penaltıyı vermiyorsun. Trabzon’un attığı üçüncü golde futbolcunun gözüne bakın, top havada. Futbolcu 10 numaraları gidiyor Gaziantepli defans futbolcularının üzerine gidiyor, engelliyor. Bari faul ver o nu da vermiyorsun. Sonra hakem performansı. Neye göre değerlendireceğiz. Geçen gün Ali Palabıyık’ı izledim. Sevdiğim bir hakem. Gözünün önünde yapıyor sarı kart veriyor. Ben de VAR’dan döner kırmızı dedim. Döndü kırmız kart. Nasıl sarı kart veriyorsun Ali. Ondan sonra Demirspor gol attı. Ofsayt dedim gol de VAR’dan döndü. Benim pozisyonun tekrarını izleme şansım yok! Bir baktık golde VAR’dan döndü. Arkamda bir beyefendi siz neden hakemlik yapmadınız dedi. Ben bir ara yaptık dedim. Aaa Mutlu Hocam!

Futbol oyun kurallarını biliyor hakemlerimiz, futbolu bilmiyor! Bu hatalar ondan oluyor. Şikeyi yapan yöneticiler, futbolcular, teknik direktörler parpasını yiyen maçta sahada satılmış olan biz hakemleriz. İşte buradan anlayın. Hakem performanslar çok kötü. Hakemler üzerinde çok büyük baskı var. Çocuklar korkuyorlar. Aylık 150-200 bin TL para kazanıyorlar. Bunu kaybetmemek için rüzgâr nereden eserse oradan oraya savruluyorlar.

Şimdilik bu kadar diyelim ve güzel bir sezon dileyelim. Yayın hayatımızda da başarılar diliyorum. Allah emanet olun.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın