Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Spot Eşya Piyasası Şans Denenecek Bir Piyasa Değil!

Aydın’da özellikle öğrencilerin rağbet ettiği 2. El eşya (spot) pazarında neler olduğunu yaklaşık 25 yıldır bu sektörün içinde bulunan Ege Spot sahibi Barlas Coşkun ile konuştuk.

Barlas Coşkun; 2. El ve spot eşya piyasasında insanlar internet sitelerinden alış verişe yöneldiğini görüyoruz. İnsanlarda haklı olarak buralara yönelme eğilimi var. Çok kişi boş depolara yığdıkları eşyayı buradan pazarlıyorlar. Bu da biz vergisini ödeyen esnafın aleyhine bir durum oluşturuyor.

SPOT EŞYA İŞİNE GİREN ÇOK

Bu işi yapan çoğaldı. Elinde biraz sermayesi olan bu işte kısa zamanda az para ile çok para kazanabileceğini düşünen kişiler bu işe soyundu. Tabi geçim sıkıntısına düşen insanlar istemeyerek de olsa evlerindeki eşyaları satma durumuna geldi. Eşyaya ihtiyacı olan da spottan eşyasını uygun fiyata alma yoluna gidiyor. Keza öğrenciler de öyle. Bu işin cazip olduğunu düşünen girişiciler diyeyim spot ve 2.el eşya alım satımına giriyor. 25 yıldır bu işi yapıyorum. Aydın’da benim bildiğim en uzun zamandır bu işi yapan biri olarak “Çıraklığını yapmadığın işin ustalığına soyunma” diyorum. Bir yıl içerisinde benim bildiği 10’dan fazla spot eşya piyasasına giren arkadaşımız oldu.

Aydın bir öğrenci şehri oldu benim gözümde. Bizimde potansiyel müşterilerimiz. Hem alım da hem satım da. Ancak bu yıl öğrenciler yurtlara gittiler, ev tutabilecek durumu olanlar da eşyalı evleri tercih ettiler. O sebeple bu yıl şu ana kadar öğrenicilerden beklediğimiz kendi adıma tabi işleri yapamadık.

spot

SPOT PİYASADA NAKİTE DÖNME AZALDI

Bayilerden sıfır eşya alıp spot piyasada nakde döndürme işleri azaldı. Bayiler kendilerini garantiye almadan satış yapmıyorlar. Böyle yapan oluyor mu evet oluyor fakat az. Bunlar bir taraf evdeki fazla gördüğü eşyaları iki ütüden birini veya iki saç kurutma makinasından birini hatta ve hatta bunu söylerken çok sıkılıyorum da evindeki bakliyatı bize getirip satmayı teklif edenler var. Bu olay Aydın’da oldu. Evindeki makarnayı, bulguru bize getirip satmayı teklif eden var. Piyasa, ekonomi bu!

Spot ve 2. El  piyasada kendimden bakarak söylüyorum işlerin iyi gitmesi gerekirken değil! Ekonominin durumuna bakarsanız dar bütçeli insanların geldiği yerlerdir spotçular. Burada bir tezat var. Bizim işlerde çok artışlar, inanılmaz satışlar alışlar olmadı. Geçen yıllara nazaran kötü.

HAYATIMDA GÖRMEDİĞİM TEKLİFLER GELİYOR!

Sıfır veya 2.el eşyasını elden çıkarmak isteyenin tercihi spotçu olur. İnternet satışları biraz daha riskli. Oradan alış veriş yapanların tercihidir tabi. Belki spotçunun pahalı olduğunu düşünebilir insanlar. Yaptığımız veya yapamadığımız işlere bakınca insanların ekonomik durumlarının pekiyi olmadığını düşünüyorum. Hayatımda görmediğim bir teklifti bakliyat satılmak istenmesi. 25 yıldır bu işin içindeyim hiç aklıma gelmemişti, oldu. Evinde ihtiyacı olan eşyasını satmaya geliyor. Benim muhitimde izlediğim olay bu. Bu sene çok fazla artı bunlar.

Spot eşya piyasasına girmeye niyet edenlerin, param var burada bir şansımı deneyeyim denilecek bir alan değil burası. Eşyadan anlaman lazım, insan ilişkilerinden anlaması lazım.  İşi önce baştan öğrenmesi lazım. Sadece sermaye ile yapılacak bir iş değil bu. Ne alıp sattığını, bir malın sağlamlığını, piyasasını, özelliklerini bilmek lazım. Binlerce eşya var.

Son bir haftadır işler pek hoş değil. Diğer arkadaşların işleri nasıl bilmiyorum. Bu yıl öğrencilerin gelişi beni olumlu anlamda etkilemedi. Beklentiler karşılanmadı benim açımdan. Aydın’da ”bit pazarı” kuruluyor. İnsanlar saatlerce kendilerine uygun bir şeyler arıyor. Ekonomik durumu buradan anlayın artık.

-Bitti

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın