Soylu’nun Gülen’i Övdüğü Konuşması İnternet Sitesinde Yayında Duruyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2013 yılında Fethullah Gülen’den övgüyle bahsettiği konuşmasının şahsi internet sitesinde yayında olduğu …

0 106

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2013 yılında Fethullah Gülen’den övgüyle bahsettiği konuşmasının şahsi internet sitesinde yayında olduğu ortaya çıktı. 

Gazeteci Barış Terkoğlu, Halk Tv’de Sözüm Var programında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2013 yılında AK Parti hükümet ile Gülen cemaati arasında başlayan dershane krizi üzerine yaptığı bir konuşmada Fethullah Gülen’den övgüyle bahsettiği konuşmasının Soylu’nun kişisel internet sitesinde yayında olduğunu açıkladı.

O dönem AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Soylu o konuşmasında ‘Bir taraftan sabahtan akşama kadar Sayın Başbakana, diğer yandan da gönlümüze sevgisi kapsamış hocaefendiye hakaretler bizi üzmektedir. Burada hükümet samimiyetle adım atmaktadır. Biz birlik ve beraberlikle bu noktaya geldik. Allah korusun eğer bunu zedelersek, bunu iyi yönetemezsek büyük bir felakete doğru gideriz’ ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Soylu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olduğu 23 Kasım 2013 günü, Kütahya’da partisinin Siyaset Akademisi’ndeki konuşmasında şunları kaydetmişti:

Hükümetle cemaat arasında, bir çatışma alanı ortaya konuluyor ise bu da yanlış olur. Burdan bir kavga çıkarmayalım, birbirimizi üzmeyelim, incitmeyelim. Hele sosyal medyadaki rezillikleri görünce iğreniyorum. Bir taraftan sabahtan akşama kadar Sayın Başbakana, diğer yandan da gönlümüze sevgisi kapsamış hocaefendiye hakaretler bizi üzmektedir. Burada hükümet samimiyetle adım atmaktadır. Biz birlik ve beraberlikle bu noktaya geldik. Allah korusun eğer bunu zedelersek, bunu iyi yönetemezsek büyük bir felakete doğru gideriz. Bu proje, Türkiye’de gelecek nesil için iyi bir adımdır. Herkes bu adıma ehemmiyet vermeli, hükümetimize itimat etmelidir. Özellikle vazoyu çatlatmamakla beraber, herkes görevini yerine getirmelidir. Hükümetin önerdiği teknolojiye ayak uydurmalıyız, birbirmizi üzmeyelim. Birbirimizi rencide edecek, yaralayabilecek sözlerden çekinmeliyiz.’

Soylu’nun sitesinde yayında olan o konuşma metni

Yorum Yapın