Söke Çayı Islah Edildi, Çevresi Çöplük Oldu!

Devlet Su İşleri (DSİ) kontrolünde 15 Mayıs 2020 tarihinde başlanan Söke Çayı Islah projesinde planlanan çay içi ıslahı ve köprüler tamamlanırken çevre düzenlemesi yapılamayan çay kenarı çöplük oldu!

0 14

Devlet Su İşleri (DSİ) kontrolünde 15 Mayıs 2020 tarihinde başlanan Söke Çayı Islah projesinde planlanan çay içi ıslahı ve köprüler tamamlanırken çevre düzenlemesi yapılamayan çay kenarı çöplük oldu!

DSİ Genel Müdürlüğünün 3 Marta 2021 tarihli proje hakkındaki paylaşımında “  Aydın ili sınırları içerisinde yer alan Söke ilçe merkezinden geçen, Söke Çayında zaman zaman oluşan taşkınlarla yerleşim yerlerine ve tarım arazilerine zarar verdiği bilinmektedir. Tekrar aynı sorunlarının yaşanmaması ve ilçe merkezinin daha estetik bir görünüme kavuşması için Söke Çayının 2 bin 250 metrelik kısmının ıslahı planlanmış olup, 1.450 metrelik kısmında ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. İş fiziki olarak yüzde 65 mertebesindedir. Geri kalan kısımda ıslah çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Islah çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Söke ilçe merkezi ve 2 bin 360 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği temin edilmiş; ilçe merkezi estetik bir görüntüye kavuşması ve vatandaşlarımızı rahatsız eden kötü koku ve görsel kirlilik ortadan kalkmış olacaktır” denilmişti.

Söke çayındaki şehir içinden geçen bölümde planlanan ıslah çalışmaları tamamlanmış gözükürken, çay kenarındaki çevre düzenlemesi, köprü girişlerinin henüz tamamlanmadığı görülüyor. Söke çayı her iki tarafında yaklaşık 3’er metrelik bölüm çevre düzenlemesi yapılamadığından veya bitirilemediğinde kurumuş otların büyümesi ve katı atıklar ile çöplüğe dönmüş durumda.

DSİ tarafından yapılan açıklamada can ve mal güvenliğinin yanı sıra “ilçe merkezi estetik bir görüntüye kavuşması ve vatandaşlarımızı rahatsız eden kötü koku ve görsel kirlilik ortadan kalkmış olacaktır” görüşüne yer verilmişti. Bu durumdaki Söke çayı ıslahında ilçe merkezinin estetik bir görüntüye kavuşması için çayın her iki tarafındaki alanın bir an önce düzenlenmesi şart!

Yorum Yapın