Sinop Kestanesi!

Aydınımız birbirinden önemli ve değerli ürünlerin yetiştiği harika bir coğrafya. Elbette bu ürünlerimize sahip çıkmak, geliştirmek ve tanıtmak durumundayız ki bunlardan azami faydayı sağlayabilelim.

0 21

Değerli okur,

Aydınımız birbirinden önemli ve değerli ürünlerin yetiştiği harika bir coğrafya. Elbette bu ürünlerimize sahip çıkmak, geliştirmek ve tanıtmak durumundayız ki bunlardan azami faydayı sağlayabilelim. İstanbul Bahçelievler belediyesinin birincisini düzenlediği kestane festivalinde ülkemizdeki üretiminin merkezi olan Aydınımızın adı anılmayınca oldukça rüzgar çıkardı ki bu da haklı bir tepkidir, isyandır, taleptir.

Aydın Valimiz Hüseyin Aksoy’un Aydın Ticaret Borsasında kestane çalıştayında yaptığı konuşmanın bir bölümünü yazımıza alarak başlarsak tartışmayı daha doğru bir zemine oturtmak mümkün olabilir.

Aydın Valisi Aksoy ;”2021 FAO verilerine göre dünya kestane üretiminin yaklaşık olarak 2 milyon 232 bin ton olduğunu biliyoruz. Bu üretimin yaklaşık yüzde 75’i Çin tarafından gerçekleştirilmekte. Çin’den sonra da ülkemiz dünyada 76 bin tonluk üretimi ile 4. Sırada yer almaktadır. Özellikle ilimiz bu anlamda kestane üretim merkezlerinden birisi ve 25 bin 506 tonluk üretimi ile Aydın ili birinci sırada yer almaktadır. İl geneline baktığımızda 12 ilçemizde 7 bin 200 dekarlık bir alanda 5 bin üreticimiz kestane ile ilgilenmektedir. İlçelerimizden de Nazilli 3 bin 220 dekarlık bir alan ve 11 bin 450 ton üretim ile birinci sırada yer almaktadır” demişti.

Buradan hareketle; Kestane ile ilgili Aydınımızda çalıştaylar yapılıp, sektör raporları hazırlanmakta AB Coğrafi işareti olan bu ürünümüzden en fazla katma değer nasıl sağlanır, hastalıklara karşı sürdürlülebilir üretim nasıl yapılabilir gibi sorulara cevap aranmakta ve kestane geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Tabi bütün bunlardan bizim haberimiz vardır fakat geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Bahçelievler Belediyesinin ilk defa düzenlediği kestane festivalinde Belediye başkanı Dr. Hakan Bahadır “Kestane daha çok Sinop, Kastamonu, Zonguldak ve Batı Karadeniz’de yetiştiğini”  söyleyince bundan Aydın olarak bizim üzerine “biraz” düşünmemiz lazım. Yani festivalde adı geçen il ve bölgenin yaptığı kestane üretimini sadece Nazilli ilçemiz yapıyor orası da ayrı bir ironi tabi.

Hani Aydın olarak elimizde olan malzeme başka bir ilin elinde olsa üstüne AB coğrafi işareti olsa hani deyim yerindeyse sağır sultana bile duyurur. Bu da bizim eksiğimiz. Hadi Sinop’ta, Zonguldak’ta bu festival olsa anlayacağımda İstanbul Bahçelievler belediyesi ne işi diye sorası geliyor insanın. Yanılmıyorsam Aydın’da 8 yıl önce bir kestane festivali yapılmış ondan sonra da tekrar yapılmamıştı. İzmir Ödemiş Ovacık’ta yapılan kestane festivalinde bulunmuştuk. Tabiidir ki insan üzülüyor.

Elbette bu fazla büyütülecek bir şey değil diyebilirsiniz. Yine de hatırlatalım. Şehrin hep birlikte kalkınması için önce niyet edeceksiniz sonra da birlikte çalışma kültürünü oluşturacaksınız. Sanırım biz ikisi konusunda da biraz yetersiz kalıyoruz ki böyle olmadık mevzular önümüze geliyor.

Sonuçta söz edilen iller de ülkemizin kestane üretimine katkı veren illerdir. Hepsi bir araya geldiğinde ortaya dünya kestane üretiminde 3 veya 4. olan bir ülke çıkmaktadır. Aydın olarak tanıtım, sahiplenme, pazarlama gibi konularda eksiklerimiz olduğu aşikar. Ancak festivalini yaptığın ürünün AB coğrafi işaretli olup olmadığını bilmediğini anlarımda hangi ilde ne kadar yetiştiğini bil be kardeşim.

Yorum Yapın