Şimdi de başka bir sabit kripto tokeni değer kaybetti! Neler oluyor?

Deus Finance’in stablecoin’i Dei (DEI), 1 ABD doları ile aynı olan değerini kaybetmeye başlayan en son stabelcoin oldu. Coin şu anda 0,64 …

0 2

Deus Finance’in stablecoin’i Dei (DEI), 1 ABD doları ile aynı olan değerini kaybetmeye başlayan en son stabelcoin oldu. Coin şu anda 0,64 dolardan işlem görüyor. Çünkü bu düşüş, geçen hafta sabit paralarını kaybeden birkaç algoritmik stablecoin’i takip ediyor, bunlardan en dikkate değer olanı algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST) idi.

Şimdi de başka bir sabit kripto tokeni değer kaybetti! Neler oluyor?

Deus Finance, DeFi protokolü için DEUS ve DEI belirteçlerini kullanır, burada 1 DEI basımı için 1 ABD doları teminat gerekir. Örneğin, bir DEI’yi kullanırken, ilk etapta USDC’nin teminat olarak kullanılması durumunda, kullanıcılar değerin %80’ini USDC olarak ve %20’sini DEUS olarak alacaklardır.

Bu önemli, çünkü teminat oranı %43’e düştü. Deus Finance verilerine göre; düşük teminat, sabit paranın arkasında yeterli sermaye olmadığı için, DEI tokeninin sabit olan eski değerini toparlamasını güçleştiriyor.

Yatırımcılar, bu arbitraj uyumsuzluğundan yararlanıyor. DEI paraları satın alıyor ve bunları 1 $ değerinde teminatla değiştiriyor ve bu da işleri daha da kötüleştiriyor. Deus Finance, parayı istikrara kavuşturmak için, deyim yerindeyse yangını söndürme eylemini durdurarak tepki gösterdi.

DEI – USD Grafik kaynağı: CoinMarketCap

DEI kaybı nasıl oldu?

Dolar varlıkları tarafından desteklenen Tether (USDT) veya USD madeni para (USDC) gibi daha merkezileştirilmiş madeni paraların aksine, algoritmik sabit madeni paraların otomatik olarak başka bir para biriminin fiyatına sabitlenmesi gerekiyordu.

Küçük farklardan kâr elde etmek için aynı varlığı aynı anda alıp satan arbitraj botları, 1 DEI karşılığında 1 $ değerinde bir temel token ticareti yaparak sabiti sağlıyordu ve bunun tersi de geçerliydi.

İngiltere bankası, kripto piyasalarının tedirginlik yaşadığını Mart 2022 raporunda şu sözlerle belirtmişti; “Ödemeler için kullanılan sistemik bir stabilcoin yükümlülüklerini yerine getiremezse, halkın paraya ve ödemelere olan güveni sarsılabilir.”

Yorum Yapın