Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Şarap Nedir?

Sizlere bu hafta daha eğlenceli ve mistik bir konudan bahsetmek istiyorum. Şarap nedir?

En kolay tarifi ile şarap; Çeşitli meyvelerin fermente edilmesi ile ortaya çıkan alkollü bir içecektir fakat sınırları tarifinin çok çok ötesinde bir içkidir.

Yüz yıllar boyunca törenler, ayinler, özel günlerde tüketilmiş olması ve bir takım topluluklar tarafından kutsal bir içecek olarak kabul görmesi şarabı, alkollü veya alkolsüz diğer içeceklerden ayırmaktadır. Ben buna şarabın kırmızı çizgisi diyorum.

Şarap içerdiği üzümün rengine ve kabuğuna göre kategorize edilir. Güzel bir soru ile devam edelim. Peki ilk şarabı kim, nerde yaptı? Son zamanlarda yapılan arkeolojik kazılardaki bulgulara göre ilk şarabın Ermenistan’da yapıldığı kabul görüyor ve yaklaşık 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor!

Ama şöyle bir gerçekte var. Köklerinin Anadolu topraklarına dayandığı varsayılmaktadır. Dünyada şarap denildiğinde hangi ülkeler ilk sırada geliyorsa ilk sıraya Anadolu topraklarını gururla koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra şarap yapımında iddialı ülkeler arasında da her zaman yerimiz vardır.

İtalya, Fransa, Şili, Amerikan şarapları ve son dönemlerde Çin çok büyük bağlar yetiştirip dünya piyasasına çıkmaya hazırlanıyor. Bilindiği üzere ülkemizin pek çok bölgesinde bağcılık ve şarap üretimi yapılmakta. Bu çok özel bir durum. Her bölgenin damak tadına göre üzümler yetişiyor. Ankara’da Kalecik Karası, Elazığ’da Öküz Gözü, Ege’de Cabernet Sawignon.

Aşklara, sevdalara, ayrılıklara konu olan şarap ilgili bildiğimiz en iyi şey; Şarap aşktır, sevgidir. Tutkunun kadehte vücut bulmuş halidir.

 

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın