Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Paradan Kaçmak İçin Amatörlerin Sağlığı İle Oynanmasın

Geçen haftaki yazımızda yazdık bir gün sonra Demirci spor futbolcusu Hüseyin Kaya kalp krizi geçirdi sahada. Ne demiştik amatör maçlarda ne ambulans, ne sağlık görevlisi yok. Bunun sebebi ASKF’nın doktor ve ambulans parasını vermemek için bunların yaptığını eleştirmiştik ve bir gün sonra bu kardeşimiz sahada kalp krizi geçirdi ve halen yoğun bakımda. Bunun sorumlusu kim? Bunun vebali kimin? Suçlusu kim? Hepimiz suçluyuz. Aslında ambulans veya sağlık görevlileri gelmediği zaman maçlara çıkmamak lazım. Tabii ki bu çocuklara tam teşekküllü hastanelerden sağlık raporu almak lazım. O da para demek. İş geliyor paraya dayanıyor. Paradan kaçmak için insanlar sağlığından oluyor.

Futbolun en önemli öğelerinden biri olan hakemler maalesef yetersiz. Futbol açık alanda oynanan bir oyun yapılan bir spordur. Ama sen hakemleri alıp televizyonun başına, bilgisayarın önüne koyup burada futbol oyun kurallarını uygula diyorsun.

Süper ligde hakemlerimiz ve eğitimleri yetersiz. Hakemlere eğitim verenlerin bilgileri, görgüleri, yaşanmışlıkları yetersiz. Kitaptan klasikleşmiş yazıları okuyup anlatıyorlar. Futbol canlı bir oyun. Futbolun bir ruhu var. Biz bu ruhu sahaya yansıtamıyoruz. Çocukların öz güveni eksik. Futbolda 4-5 yıldır hakemler değişmedi. Alttan gelen hakemler yukarı çıkamadı ve çoğu hakemliği bıraktı. Hep aynı isimler. Süper ligdeki özellikle VAR kadrosunun “kötü” hakemlerden seçilip sahada maç yönetemeyen hakemlerden atama yapılması başlı başına bir sorun. Sahada hakemliği beceremeyen bilgisayarın başında becerebilir mi? Sahada gördüğünü veremeyen bilgisayar başında neyi görüp verecek. Her şey yanlış. Her şey yanlış. Bunları eleştiri olarak söylüyoruz da düzeltme yoluna da gitmiyorlar. Bir değişiklik yapın, Davulu size taktılar. Tokmağı da elinize alın. Tokmak neden başkasının elinde. Bu çocukların da günahı yok. Gereksiz bağırıyorlar. Hakem hakem diye.

Tabii ki sporun başlangıcı amatörde başlıyor. Hakemler, sporcular. Ama yine ASFK’mız amatör sporları geliştirmek üzere kurulan ağır söz etmeyelim de sevdiğimiz insanlar, abilerimiz var bu kurullarında değişmesi, yenilikçi insanların gelmesi lazım. Biliyorsunuz U-15 maçına kadar tek hakemle maç yönetilir. Neden? Yardımcı hakemlere para vermemek için! U-16 maçında üç hakem. U-16 maçında gözlemci yok maçlarda. Bu çocukları maça gönderiyorsun o çocuğa hatalarını anlatacak kimse yok. Nasıl gelişecek bu çocuklar? Neden bu paraları ödemekten kaçıyorsunuz. Şatafatlı toplantılar yapıyorsunuz. İstanbul’dan, Ankara’dan gelenleri ağırlıyorsunuz, uğurluyorsunuz. Beş yıldızlı otellerde geceler yapıyorsunuz. Paraları topluyorsunuz. Faturalar alıyorsunuz! Bunları gider yazıyorsunuz. O giderler nereye gidiyor? Yardımcı hakemlere verecek para mı kalmıyor? Bize ahlak dersi verecek insanlar önce aynaya bakacak biz ne kadar ahlaklıyız diye. Bu ülkenin yüzde sekseni ahlaksız, kültürsüz, beceriksiz. Ha bende bunların içerisindeyim. Kendimi ayırmıyorum. En azından bunu dillendirebiliyorum.

Amatör sporcularımıza yazık. Doğru düzgün sahalarımız yok. Zemini güzel statlarımız yok! Soyunma odası yok. Çocukların maçtan sonra duş alacak sıcak sular yok! Bunun sorumluları kim arkadaş kim? Biz böyle mi değer veriyoruz çocuklarımıza? Böyle mi insan olarak görüyoruz? Lütfen yurt dışında gidin tesisleri görün. Gittim, gezdim, gördüm, yaşadım. Yaşadıklarımı anlatıyorum. Barakalara, kulübelere sokmuşlar çocukları on-yirmi metrekare yere 20-25 genci sokuyorsun soyunma odası diye veriyorsun. Bir tane duş. O da bırak sıcak suyu soğuk su da akmıyor! Tuvaletleri anlatmayalım. Kendi evlerinde nasıl yaşıyorlarsa sporcuları da öyle yaşatıyor bizi yönetenler!

Hocam bu kadar olumsuz tablo ne diyebilirsiniz. Yaşadıklarımız ve gördüklerimiz anlatıyoruz. Maalesef hiçbir şey iç açıcı değil. Anlı şanlı takımlarımızın alt yapılarında binlerce çocuğumuz telef oldu. Ailelere gittiler. 3-5 bin lira verip, memleketlerinden koparıp götürdüler bu çocukları. En küçük hatada evlerine geri gönderip bu çocukların hayalleri ile oynadılar. Bu çocuklara o gözünüzde medyada büyüttüğünüz arkadaş 11 yaşındaki çocuğa tokat attı. Bu görüntüleri parayı verip internetten kaldırttı. Neden bahsedelim şimdi. 11 yaşındaki değil hiçbir çocuğa tokat atılamaz. Bu çocuklar oyun çocuğu. Daha ağır laflar çıkmadan yazımızı burada sona erdirelim.

Allah herkesin kalbine ve gönlüne göre versin.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın