Ne Kadar Anlatırsan Anlat…

Yıllardır Germencik çevre ve doğa olarak,
Aydın’ımıza bir kabus gibi çöken jeotermal santralleri ile mücadele ediyoruz.

0 152

Yıllardır Germencik çevre ve doğa olarak,

Aydın’ımıza bir kabus gibi çöken jeotermal santralleri ile mücadele ediyoruz.

Çocuklarımızın rızkından kesip, bize güvenen dostlarımızın da desteği ile tam on iki dava açtık, Germencik’te şu an mevcut olan 20 jeotermal santralin üzerine kurulacak olan dört santralin yapımını durdurduk, devam eden sekiz davamız var.

Biz neyin karşısındayız?

Neden?

Dünyanın en verimli topraklarına sahip, dört mevsim doğal üretim yaptığımız, ecdadımızın bize emaneti olan Germencik’in, havasını suyunu toprağını insanını zehirleyen jeotermal şirketlerinin, santraller aracılığı ile Aydın’da yaptığı tahribata karşıyız.

Neden?

Bu kaynağın Germencik halkının çıkarı geleceği ve sağlığı gözetilmeden, sadece enerji adı altında, yöre yaşayanları olan bizleri hiçe sayıp, toprağın suyun havanın kirletilmesine aldırmadan, sermaye patronlarının çıkarına sunulmasına karşıyız.

Neden?

Ülkede kayıp kaçak enerji miktarı %15, aşırı israftan kaynaklanan enerji miktarı %20 iken,

Tüm Jeotermal kaynaklardan üretilecek enerji miktarının ise % 1.8 gibi önemsiz ve değersiz bir miktar için, bu güzelim Aydın insanının, toprağının incirinin tarımının kurban edilmesine, yok edilmesine karşıyız.

Neden?

Dünyada emsali yokken Aydın’dan başka birinci sınıf tarım toprağında jeotermal santrali kuran ikinci bir ülke yokken,

Bizim Aydın gibi, Germencik gibi 1.sinif tarım toprağına sahip bu güzelim coğrafyada yapılan, enerji adı altında ki küresel sermaye işgaline karşı duruyoruz.

Bu duruşumuz düşünce ve kararlılığımız devam ediyor, devam edecek.

Biz bunları yaparken,

Kendimize ve bize güvenen bizim gibi düşünen, bu önemli konuda bizlerle elini taşın altına koyan bize maddi manevi destek olan Germencik’in değerli insanlarına güvendik.

Bu mücadelede çok büyük teklifler ve tehditlerde aldık.

Bunlar hiçbir zaman bizi doğrularımızdan ayırmadı ayırmayacakta.

Bizim, Aydın’ın Germencik’in gelişmesi, refahı çıkarı için jeotermal konusunda baştan beri savunduğumuz düşüncemiz şudur.

Aydın’ın Germencik’in Öz kaynağı olan jeotermal kaynağın küresel ortaklı şirketlere enerji adı altında emrine verilmesi yerine,

Sadece belediyeler eliyle devletin desteği denetiminde, ısınma amaçlı, yöre halkının menfaati doğrultusunda, sınırlı ve yeterli sayıda kullanılması ve milli enerji vasfı kazanması idi.

Bu konu hakkında, Germencik’te yapımına başlanan doğalgaz çalışmalarının, bizleri dışa bağımlı,

Sonsuza dek doğalgaz şirketlerinin sömürgesi haline gelmemek için,

Geçen yıl Rusya’nın doğalgazı kestiğinde, Avrupa ülkelerinin düştüğü duruma düşmemek için,

İnsanlarımızın kendi öz kaynağımız la daha ucuz bir şekilde bu kaynaktan ısınması için,

Germencik halkının cefasını çektiği jeotermalin, sefasını sürmesinin hakkı olduğunu düşünerek

Bir önerimiz oldu.

Önerimiz:

Germencik’in devlet desteği ve belediyemiz tarafından açılacak bir Jeotermal kuyudan, yapılacak bir ünite sayesinde, temiz şehir suyunun bu açılan kuyudan çıkarılan Jeotermal kaynak ile ısıtılıp, kışın ısıtmada yazın soğutmada kullanılması, halkımızın menfaati, refahının gözetilmesi, aynı zamanda belediyemize de uzun vadede kaynak yaratılması.

Öneri bu,

Bunu başarabilmek içinde önce Germencik’te siyasi parti ayrımı yapmaksızın, çevre ve doğa derneğimiz başta olmak üzere belediye başkanımız Siyasi parti başkanları, muhtarlarımız ziraat odası esnaf odası gibi sivil toplum örgütleri başta olmak üzere, Germencik’in geleceğini çıkarını ilgilendiren bu önemli konuda, birlik beraberlik içinde olmak için bir toplantı düzenledik.

Bu konuda duyarlılık gösteren,  siyaseti, kişisel çekişmeleri kırgınlıkları bir kenara bırakıp, bu proje için elini taşın altına koyup hep birlikte çalışmamız gerektiğini söyleyen, Belediye başkanımız, Ak Ak parti ilçe başkanı, ziraat odası başkanı, esnaf odası başkanı, muhtarlar derneği başkanı ve muhtarlarımız, esnaf kefalet kooperatifi başkanı, iyi parti ilçe başkanı, demokrat parti ilçe başkanı, yörükler derneği başkanı, MHP ilçe başkanı başta olmak üzere orada olan destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Eminim ki bu toplantıya katılıp, büyük bir sorumluluk özveri ve iyi niyet içinde elini taşın altına koyan bu Germencikliler azim ve kararlılıkla bunu başaracaktır.

Buna yürekten inanıyorum.

Ne yazık ki bizim, bu düşünce ve

Gayretimize karşı,

Germencik’i işgal eden havasını suyunu toprağını insanını zehirleyen jeotermal şirketlerinin kapısını aşındırıp, adeta “kasabın bıçağını yalayan dana” misali, sponsorluk imzalayan, para dilenen, jeotermal şirketlerinden aldıkları bu paralarla iş yaptığını sanan, çamur at izi kalsın mantığı ile hareket edip,

İnsanları dinleme, anlama sonrada kafasında yorumlama yetisi kullanmadan, sosyal medya üzerinden Germencik çevre ve doğa derneğine aynı zamanda şahsıma, kendi ayıplarını örtmek için paylaşım yapan arkadaşların var olduğunu üzülerek görüyorum.

Bende Diyorum ki..

Keşke Germencik’de ki sizin de şikayet ettiğiniz bu jeotermal talanı ve işgali karşısında, bizlerin yanında zerrece durabilseydiniz.

Keşke bizi, bizim öfkemizi, düşüncelerimizi, bu mücadelede çektiğimiz sıkıntıları, sorsanız da biz size anlatsak, sizde bizi anlayabilseydiniz.

Ve bizi anladığınızda gelip biz sizden değil siz bizden özür dileyeceksiniz.

Tabii ki erdeminiz yeterse.

Yorum Yapın