Kuşadası Beldiye Başkanı Ömer Günel “7 Eylül Aydın’ın Kurtuluş Yıl Dönümü” Yazısı

Bugün,  Anadolu topraklarını paylaşmak üzere harekete geçen emperyalist güçlerin ve işbirlikçilerinin işgal planlarının Kuşadası’nda bozguna uğratıldığı 7 Eylül. 

0 2

Bugün,  Anadolu topraklarını paylaşmak üzere harekete geçen emperyalist güçlerin ve işbirlikçilerinin işgal planlarının Kuşadası’nda bozguna uğratıldığı 7 Eylül.

Nasıl ki bundan 100 yıl önce, Kuşadası’nda birlik, beraberlik, dayanışma ve sevinç duyguları içerisindeysek bugün de kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk demeden işgal güçlerine karşı emsalsiz bir direniş sergileyen Türk ulusunun evlatları olarak aynı duygularla bir araya geldik.

Selam olsun canları pahasına mücadele ederek bizlere Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet eden kahramanlara. Selam olsun Milli Mücadele Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Kuvayi Milliye kahramanımız Mahmut Esat Bozkurt’a ve tüm silah arkadaşlarına.

Tarihimizi, geçmişimizi ve hangi yolları aşarak bugünlere ulaştığımızı anlayıp özümsemeden geleceğimizi inşa etmemiz olanaksızdır. Bu nedenle kurtuluş günlerimizin yıl dönümleri, Cumhuriyet tarihimiz açısından en önemli dönüm noktalarıdır. Bir kentin düşman işgalinden kurtulması ve bir anlamda yeniden doğması zorlu bir mücadele gerektirir. Bu mücadelenin doğru bir biçimde anlaşılması, kentimize ve yarınlarımıza olan bakış açımızı oluşturacak en önemli noktadır. Bu nedenle 7 Eylül 1922’de yaşanan gururu, coşkuyu ve mutluluğu asla unutmamalı, bu ruhu her zaman canlı ve taze tutmalıyız.

Biz Kuşadalılar olarak, ülkemizin her karış toprağı gibi, Kuşadası’nın da şehit kanları ile kazanıldığını hiç bir zaman unutmuyor ve bir kenti sevmenin, o kent için hiçbir karşılık beklemeden durmaksızın çalışmak olduğuna inanıyoruz. Geçmişimizden, tarihimizden aldığımız güçle geleceğe umutla bakıyoruz. Zorlu mücadeleler sonucunda bize emanet edilen kentimizle övünüyor, sahip olduğu değerleri, zenginlikleri korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı bir görev olarak görüyoruz. Şehit kanlarıyla kazanılmış kentimizi ve ülkemizi korumanın ve geliştirmenin her şeyden önce tarihi, vicdani bir sorumluluk ve şehitlerimize olan vefa borcumuz olduğunu hiçbir zaman unutmuyoruz.

Bu ülkeyi ve kenti canları pahasına savunan şehit ve gazilerimize olan vefa borcumuzu, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı çağdaşlık yolunda; cumhuriyet ilkeleri, değerleri ve  “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesi doğrultusunda durmaksızın çalışarak ödeyebiliriz.

Bu nedenle, bugün sahip olduğumuz Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin kıymetini bilmeli ve elde ettiğimiz tüm kazanımları daha çağdaş ve müreffeh, insan hak ve özgürlüklerinin layığıyla yaşandığı bir Türkiye için harcamalıyız. Geleceğe yön verirken, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmak ortak sorumluluğumuz olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle Kuşadası’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutluyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kuşadası’nın kurtuluşuna öncülük eden Kuvayi Milliye kahramanı Mahmut Esat Bozkurt ve silah arkadaşları olmak üzere ve bu ülke için canlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükran duyguları ile anıyorum.

Birlik ve beraberlik içerisinde kutlayacağımız nice 7 Eylül’lerde buluşmak temennisi ile hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Yorum Yapın