Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Küçük Masraflardan Kaçınmayın, Aracınızın Bakımını Yaptırın

Özel araç sahipleri araç tamirat ve düzenli bakımları için servislere gittiğinde neler ile karşılaşıyor, parça ve işçilik fiyatları ile karşınca tepkileri ne oluyor, düzenli araç bakımı neden önemli gibi sorulara Aydın Efeler 3. Sanayi sitesinde özel araç bakım servisi işi yapan Akın Memiş ile konuştuk.

Akın Memiş; 7 yıldır kendi iş yerim olmak üzere daha öncede 11 yıl Renault yetkili serviste çalıştım. Orada edindiğimiz tecrübeleri kendi işyerimize taşıdık ve babamla birlikte işimizi yapıyoruz.

ARAÇLARDA DÜZENLİ BAKIM SON DERECE ÖNEMLİ

Araçlarda zamanında bakım düzenli bakım son derece önemli. Bende rastlıyorum yola çıktığımda. Araç sağa çekmiş, bekliyor. Arıza olabilir de  yaz kış fark etmeden düzenli bakım son derece önemli. Araçta ses geliyor veya normal olmayan bir şeyler oluyor yine de servise gelmekten imtina ediliyor. Neden diyebilirsiniz? Bugün daha zamanı gelmedi, ben arabayı zaten acil işler için tutuyorum gibi aracınızı bakım ve kontroller için servise getirmemenin maliyeti getirmekten daha ağır olabiliyor ki böyle durumla geçtiğimiz günlerde karşılaştım. Bir müşterim geldi. Araç yolda çekmiyor gibi bir şikayeti vardı. Biz de kontrollerini yaptık. Baskı balatanın değişmesi gerektiğini söyledik. Şu anda değiştirecek durumum yok dedi. Gitme yolda kalırsın diye söyledim. Çine’ye varmadan yolda kaldı. Beni aradı. Arıza dediğimiz yerden oldu. Yapıldı araç. Ekstradan çekici parasını ödedi.

 Bizim işimiz bakım veya kontrol için gelen araçta ne yapılaması isteniyorsa ona göre maliyet hesabı yapıp müşterimize söylemek. Şunu da ilave edeyim. Şu anda araç yedek parçalarının fiyatı günlük olarak hesaplanıyor. Parçayı alıyoruz hemen fiyat hesabı ve ödeme. İş ona döndü. Yedek parçacılar bu düzene geçti. Müşterilerimizden gelenler de genel olarak nakitten ziyade ödemelerini kredi kartı ile yapıyor.

tmr3

YEDEK PARÇA FİYATLARI YÜKSEK

Şu anda yedek parça sorunu yok fakat geçtiğimiz yıla göre fiyatlar çok arttı. Sanayide işler nasıl gidiyor? Şu an için bir durgunluk söz konusu. Kaportacı boyacı arkadaşlarımız kimsenin başına gelmesini istemem de kaza geçiren, hasarlı araçlar geliyor, onlara bakıyorlar. Sanayide genelde çok araç gözükür. Çoğunluğu ufak tefek işler için gelir gider.

YILDA EN AZ  İKİ PERİYODİK KONTROL ARAÇLAR İÇİN ŞART!

Ödeme güçlüğü olan zaten gelmiyor. Benim tavsiyem araç sahiplerinin araçlarını en azından kış veya yaz ayları başlangıcında en azından bir kontrol ettirmeleri. Oluşabilecek büyük arıza ve masrafların önüne geçmek ancak böyle mümkün olur. Yola özellikle de uzun yola, şehirlerarası trafiğe çıktığınızda güvenle araç kullanmak için bu gerekli şartlardan birisi bu.

Araç sahipleri “araç biraz daha idare eder” durumunda. Kendilerince de haklı olabilirler. Bir de şimdi trafik sigortalarının inanılmaz yükselmesi var. Araç sahibi araca bakım mı yaptırsın, trafik sigortasını mı ikilemi içerisinde kalabilir. Tabi ikisini de yaptırmak gerekiyor. Bu da maddi imkanlar ile alakalı bunu da kabul etmek lazım.

Son olarak yine araç bakımı ile ilgili olarak şunu söyleyeyim. Küçük masraflardan kaçınmayın, aracınızın bakımını, kontrolünü yaptırın. Yolda kalmak istemiyorsanız.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın