Koçarlı Deve Güreşi Festivali Şenlik Havasında Geçti

Develer Arenada güreşti vatandaşlar davul zurnayla göbek attı. Böyle şenlik görülmedi. Koçarlı Deve Güreşlerini 10 binlerce kişi izledi.

0 8

Develer Arenada güreşti vatandaşlar davul zurnayla göbek attı. Böyle şenlik görülmedi. Koçarlı Deve Güreşlerini 10 binlerce kişi izledi.

 

Koçarlı’da bu yıl Koçarlı Belediyesi tarafından ve Özaltın Grup ana sponsorluğunda 8.si düzenlenen geleneksel Koçarlı Deve Güreşi Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Güneşli pazar gününü fırsat bilen binlerce vatandaş hem ailece piknik yaptı, hem de güreşen develeri izledi. Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan tarafından hayata geçirilen Koçarlı’nın en büyük mahallelerinden biri olan Yeniköy’deki deve güreşi arenası bu yıl da seyrine doyum olmayan güreşlere ev sahipliği yaptı. Doyasıya eğlenen Vatandaşlar Başkan Kaplan’a düzenlenen etkinlik için teşekkür etti.

Bu yıl 8’si düzenlenen ve şenlik havasında geçen Koçarlı Deve Güreşi Festivaline ilgi oldukça yoğundu. Güneşli ve güzel bir güne uyanan Aydınlılar Koçarlı Yeniköy Deve güreşi arenasında düzenlenen deve güreşlerinin tadını çıkarttı.

7’den 70’e kadın, erkek, genci, yaşlısı havalarında güneşli olmasını fırsat bilerek Koçarlı Yeniköy deve güreşi festival alanına akın etti. Yaklaşık 10 bin üzerinde güreş severin güreşleri izlemeye geldiği öğrenildi.

Develer arenada güreşirken vatandaşlar ise hem güreşleri izlediler, hem de davul zurna eşliğinde oynayıp göbek atmaları ise renkli görüntülere sahne oldu. Kadınların deve güreşlerine olan ilgisi ise oldukça yoğundu.

BAŞKAN KAPLAN “150 DEVE KIRAN KIRANA GÜREŞTİ”

Koçarlı Belediyesinin organize ettiği 8. Koçarlı Geleneksel Deve Güreşi Festivalinin kıran kırana geçtiğini ifade eden Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, “Yeniköy mahallemizdeki deve güreşi alanımızda güreşlerimizi gerçekleştiriyoruz. Deve güreşleri yörük kültüründen gelen önemli bir şenliktir. Pırıl pırıl güneşli güzel bir havada deve güreşlerimizi gerçekleştiriyoruz. Hava sıcaklığımız gayet iyi. 150 adet devemiz var. Onları eşleştirerek 75 çift devenin güreştiği seyrine doyum olmaz bir güreş oluyor. Bu alanda her siyasi görüşten, her ırktan, her milletten insan var. Ege Bölgesi’nin değişik yerlerinden, İstanbul’dan, Çanakkale’den ve hatta yurt dışından gelen seyircilerimiz var. Temennim bu yaptığımız güreşler birliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirsin. Deve sahiplerine sabır, develerimize de güç kuvvet diliyorum” dedi.

Güzel havada coşkulu bir şekilde güreşleri yaptıklarını de belirten Başkan Kaplan, “Güzel alanda ve güzel hava da on binlerce insanın katılımı ile bu güreşi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Festivalimize Ege, Marmara, Çanakkale, İzmir, Muğla, Yatağan ve Aydın’ın tüm ilçelerinden devemiz katıldı. Develerimiz, Kaymakamlık kupası, Belediye Başkanlığı kupası gibi kupalar için kıran kırana güreştiler” dedi.

Başkan Kaplan ayrıca “Güreşleri izlemek için Koçarlı’ya gelen AK Parti Milletvekillerimize, İlçe Kaymakamlarımıza İlçe Belediye Başkanlarımıza, siyasi partilerimizin İl Ve İlçe başkanlarına, sivil toplum örgütleri temsilcilerimize ve protokolün tüm üyeleri ile bizleri yalnız bırakmayan kıymetli vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yapın