Kavga

Kavga denince aklıma… Hitler’in KAVGAM kitabı gelir. Defalarca okumam sebebiyle KAVGAM kitabını Hitler’in yazmadığını düşünürüm. Çünkü YER, ZAMAN, DUYGU karmaşası beni her zaman şüpheye düşürmüştür.

0 15

Kavga denince aklıma… Hitler’in KAVGAM kitabı gelir. Defalarca okumam sebebiyle KAVGAM kitabını Hitler’in yazmadığını düşünürüm. Çünkü YER, ZAMAN, DUYGU karmaşası beni her zaman şüpheye düşürmüştür.

Neyse..

Asıl KAVGA partili CUMHURBAŞKANI ve başında bulunduğu AKP Hükümeti’nin POLİTİKA YAPICI temsilcileri (Ekonomi Bakanlığı, Merkez Bankası) ile PİYASA yapıcıları arasındaki Kavga!

Ne tam LİBERAL ekonomiler de ne de YARI LİBERAL ekonomilerde böyle bir KAVGA’yı asla göremezsiniz. Çünkü piyasayı sadece ve sadece piyasa yapıcılar belirler ve bunun temeli de ARZ ve TALEP bileşenleridir.

Fakat partili Cumhurbaşkanlığı sistemleri piyasaya müdahil oldukları andan itibaren, piyasa tedirginlik yaşamaya başlar. ARZ-TALEP dengesi bozulur. Piyasa yapıcıları (İŞ DÜNYASI) tedirgin olmaya başlayınca kendini güvene almak için bilinen yollara başvurur. Üretimi frenler, döviz birikimini yastık altına kaydırır vs.vs. Bunlar her geçen ay, gün, saat, dakika enflasyonun daha fazla canavarlaşmasına sebep olur. Üstüne bir de STOK kültürü canlandı mı… İşte o zaman karşımıza yaşadığımız Türkiye çıkar.

“Kavga sadece ahmakların işidir” der SOKRATES. Amerika merkez bankası FED, parasal genişlemeye gittiği 7 yıllık sürede Ağustos böceği gibi vur patlasın çal oynasın yaşayan Türkiye Ekonomi yapıcılarının bugünleri görememiş olmalarını hayretle karşılıyorum. Komik olan o yöneticiler şimdi başka partilerde KURTARICI rolü üstlenmiş durumdalar. (ALİ BABACAN- DURMUŞ YILMAZ)

Düşünün dolar piyasada bol Durmuş Bey Merkez Bankasının kasasını doldurmak yerine faizi yüzde5,5’e indirerek vatandaşı dövize yönlendiriyor. Şimdi vatandaşın o yıllardan elinde olan 240 milyar dolar, bugün AKP hükümetinin başına bela olup, şapkadan tavşan çıkarmak dahil her yolu deneyip o dövizi TL’ye çevirmeye çalışıyor. (KUR KORUMALI MEVDUAT)

Yazımın sonunda mı…

Naçizane bir tavsiye de bulunmayı bir borç bilirim.

“İNSANIN ÜRKMESİ, HAYVANIN ÜRKMESİNE BENZEMEZ”

Kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın