İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin “7 Eylül Aydın’ın Kurtuluş Yıl Dönümü” Yazısı

Aydın’ın yiğit efelerinin ve kadınlarının torunları her yıl olduğu gibi bu 7 Eylül’de de, 100 yıl önce dedelerinin, atalarının verdiği mücadelenin ve kazanılan zaferin kıvancını tüm coşkusuyla yaşıyor, yaşamaya devam edecek.

0 10

Aydın’ın yiğit efelerinin ve kadınlarının torunları her yıl olduğu gibi bu 7 Eylül’de de, 100 yıl önce dedelerinin, atalarının verdiği mücadelenin ve kazanılan zaferin kıvancını tüm coşkusuyla yaşıyor, yaşamaya devam edecek.

Aydınımızın ve Ülkemizin 1 asır önce verdiği kahramanlıklarla dolu Kurtuluş mücadelesi, milli tarihinden bihaber bazı kendini bilmezlerin iddia ettiği gibi bir geri çekilmenin neticesi değil, her yönüyle bir cesaret ve başkaldırı destanıdır. Milletimiz düşmana yürek ve ruh birliği ile karşı koymuş, unutulmaz bir mücadele ve azimle İstiklal mücadelemizi kazanmıştır. Aydınımızın düşman işgalinden kurtuluşu da bu eşsiz mücadelenin nadide bir halkasıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında Milletimizin verdiği İstiklal mücadelesinin neticesinden memnun olmayan ve Cumhuriyet değerleriyle bir türlü barışamamış bir zihniyetin temsilcilerinin, “Kurşun sıkmadık ki. Çarpışmadık, dövüşmedik, vuruşmadık” ifadeleri, bu mücadeleyi verenlerin torunlarının gözünde hiçbir anlam ifade etmiyor.

30 Ağustos’tan 9 Eylül’e, Dumlupınar’dan İzmir’e dalga dalga uzanan zaferler, bu ülkeye aidiyet hissedenler tarafından taze bir heyecanla kutlanmaya devam ediyor.

Esasen Aydın’da kurtuluş mücadelesi, 27 Mayıs 1919’da şehrin işgal edilişinden hemen sonra başlamış ve ulusal Kurtuluş Savaşımıza da esin kaynağı olmuştur. Efeler diyarı, işgalci birlikler için hiçbir zaman kolay lokma olmamıştır. Efeler o tarihten itibaren işgalciye karşı sahici ve sağlam bir mukavemet gücü oluşturmuştur. Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Albay Şefik ve Çete Ayşe ve daha niceleri, cesur direnişleri ile büyük kurtuluş mücadelemizin kıvılcımını yakan unutulmaz kahramanlarımızdır. Aydınımız Efesiyle, kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla bu mücadeleye katılmıştır.

>Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün öndeliğinde 26 Ağustos’ta yakılan ateş, 3 Eylül’e kadar dalga dalga Aydın vilayetimizin sınırlarına ulaşmıştır. Buharkent’ten başlayarak Nazilli’de devam eden İstiklal mücadelemizde Kahraman Efelerimiz önce sol dizini 7 Eylül‘de Aydın’da, ardından sağ dizini 9 Eylül’de İzmir’de yere vurmuş ve Kurtuluş Savaşımıza kahramanca, destansı bir imza atmışlardır.

Bugün de benzer bir istiklal mücadelesini, Aydınımızın insanına, havasına, suyuna, toprağına ve Aydın’da yaşayan bütün canlıların yaşam hakkına sahip çıkmak için, adalet, demokrasi ve refah adına veriyoruz.

Jeotermal enerji santralleri, feldspat, kuvars ve kuvarsit madenleri ve dikkatsiz hazırlanan sanayi yatırımları nedeniyle tahrip edilen Aydınımızda doğal, tarihi ve kültürel varlıklar yok ediliyor, turizm altyapımız heba ediliyor. Cephede kazanılan değerlerimiz, her haliyle şüphe uyandıran ihalelerle, sorumsuz yatırımlarla, başarısız politikalarla kaybediliyor.

Öte yandan Kurtuluş Savaşımızı taçlandıran Cumhuriyetimizin temel değerleri tahrip ediliyor, demokrasimiz aşındırılıyor. Demokrasi iğdiş ediliyor, hukuk ve adalet çiğneniyor, totaliterleşme süreci gözü dönmüş bir şekilde devam ediyor.

Ekonomi yönetimindeki ehliyetsizlik, demokrasi ve hukukun üstünlüğünden uzaklaşılması ve tek adam yönetimi, yeni bir İstiklal mücadelesi mecburiyetinde olduğumuzu ortaya koyuyor.

Ben Aydınlı hemşehrilerimin ve Ülkemizin, İstiklal mücadelesinin temsil ettiği yüce değerleri korumaktan asla vazgeçmeyeceğine olan inancımı tekraren vurgulayarak, Aydınımızın Kurtuluş Günü’nü tebrik ediyorum.

Kurtuluş Savaşımızın önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi bu vesileyle şükranla anıyorum.

Yorum Yapın