İstiklalin Yüzyılı

Aydın hür yaşama inanç ve ülküsü ile Yunan işgaline karşı durmuş, ilk planlı baskınları Efelerimiz ile yaparak işgale karşı istiklal ateşinin yakıldığı yerlerden bir olmuş ve Milli Mücadelemize büyük katkılar vermiş bir ilimiz.

0 41

Aydın hür yaşama inanç ve ülküsü ile Yunan işgaline karşı durmuş, ilk planlı baskınları Efelerimiz ile yaparak işgale karşı istiklal ateşinin yakıldığı yerlerden bir olmuş ve Milli Mücadelemize büyük katkılar vermiş bir ilimiz.

27 Mayıs 1919 yılında başlayan Yunan işgali 7 Eylül 1922 tarihinde kurtuluş ile son buldu.

Yüz yıl geçmiş. Dile kolay gelse de insan evladının hayat sürecinde mihenk taşı gibi bir sayı. 100. İstiklal yılımızı şerefle, gururla, mutlulukla kutlayalım.

İsmail Gaspralı’nın dediği gibi. Milletine hizmet etmek istiyorsan bildiğin işten başla. Bizim de İstiklalin yüzücü yılında elimizden gelen, aklımıza yeten elinizdeki gazeteyi hazırlamak oldu.

Bu sayımızı “İstiklalin Yüz Yılı” mottosu ile yayına hazırladık. İstiklalin Yüzüncü yılına  matuf köşe yazıları ile bizlere gazetemizi hazırlamamızda büyük mutluluk ve güç veren Aydın valimiz Hüseyin Aksoy’a, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na, Aydın Milletvekillerimize,  Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’e, Sivil Toplum Kuruluşları başkanlarına, siyasi parti il başkanlarına şahsım ve Aydıncity gazetesi olarak teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Yunan işgali yıllarında neler yaşandığını canlı şahitlerinden dinleme fırsatını son yakalayan bir nesil olarak yaşananları hayatta kalan son temsilcilerinden dinledik. Anlatmak istemezlerdi pek. Allah bir daha o günleri göstermesin en çok duyduğum sözlerdi.

“Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır”  demiş Aliya İzzetbegoviç. Bizlerde Yunan işgalini unutmayalım ve unutturmayalım ki memleketimizin başına böyle işler bir daha gelmesin.

Atatürk şöyle diyor savaş hakkında; Harp zaruri ve hayatı olmalı. Hakiki kanaatim şudur: Ben milleti harbe götürünce vicdanımda azap duymamalıyım. ‘Öldüreceğiz’ diyenlere karşı ‘ölmeyecegiz’ diye harbe girebiliriz. Lakin, millet hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça harp bir cinayettir.” Yaşanmış en meşru, en haklı mücadele sonucunda kazanılmış bir İstiklalin 100’üncü yılını yaşayan nesiller olarak gururla, şerefle kutlayalım.

Büyük Zaferimizin, ülkemizin ve Aydınımızın istiklalinin 100. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi, gazilerimizi İstiklal Savaşımızın yerel kahramanlarını, saygı minnetle yad ediyorum.

İstiklalimiz 100 yılı kutlu ve mutlu olsun.

Yorum Yapın