Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

İnciri Bu Yıl Hava Şartları Kurtardı!

2023 yılı incir sezonunun üretici açısından sonuna yaklaşırken Aydın Nazilli Kozdere köyünde incir üreticisi İbrahim Alkan, ve hem üretici hem de alım satım işleri yapan İsmail Keser ile sezonu değerlendirdik.

İncir üreticisi İbrahim Alkan; Aşağı yukarı 40 dekarlık incir bahçem var. Bu yıl rekolte gayet güzeldi ama hava şartlarından dolayı biraz bozulma oldu. Fiyata gelirsek geçen seneye bakarsak fiyatlar iyi. Ancak dolar hesabı yaparsan geçen sene incir fiyatları 4 dolar seviyelerindeydi Bu yıl ona bağlı fiyat olsa ne kadar olacağını hesap edin ki öyle bir fiyat olmadı tabii ki. Fiyatlar daha da düşük olabilirdi. Buna da şükür diyoruz.

koz4

Şu anda incir bitmek üzere. Köyün aşağıda kalan kısımlarında çok azaldı. Bizim burada 10 gün sonra ağaçların başında bir şey kalmaz. İncirimiz satmakta herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Yaşamadık da en büyük sıkıntımız fiyatlarla çok oynanması. Alıcılar çok yapıyor bunu. Biz üretici olarak fiyatlar üzerinde herhangi bir hak iddia edemiyoruz. Bir fiyat ile alıcı geliyor biz de satmak durumundayız.

Eğer hava şartları bu şekilde olmasaydı biz bu inciri satacak yer arayacaktık. Çünkü normalde 70- 80 bin ton olan incir üretimini bu yıl 120 bin ton görüyorlardı. Bu sefer o kadar fazla olan üretim olsa biz 30 -40 liraya satardık inciri belki etmeyecekti. Bugün sattığımız fiyat olmazdı.  Allah incirin üzerine oynatmayacak hiç kimseyi. Onların hesabının üzerinde hesap olacak. İncir sezonun da benim için kazandığım para gelecek yıl bu döneme kadar yeterli olabilir. Daha az inciri olanlar için zeytin, hayvancılık gibi işler olabilir. Biz incirimizi paraya çevirdik de geçen seneye nazaran hayat çok pahalı. Yeter mi yetmez mi bu kazancımız göreceğiz.

İsmail Keser üretici ve alım satımcı; Rekolte büyük bekleniyordu. İncir eridi. Deniz yeli esti kalite eksildi yani. Yarısı diyebilirim. Bunun olması incir fiyatlarını mutlaka etkiledi. Eğer tahmin edilen rekolte yakalansaydı şu anda konuştuğumuz rakamları zor görürdük. O sebeple şu anda kaliteli incir için verilen fiyatları düşük görüyorum bir üretici olarak. Üreticiden kaliteli incir yüzde 20-30. Geri kalan çatlak, çürük, ballı kara. Kaliteli incir fiyatı düşük kaldı bana göre. Şu sıralar alıcılar incir alım fiyatını düşürmeye başladılar.

koz

Bizim alım satımlarda sorun oluyor mu oluyor. İnciri beğenmiyorlar. Fiyat yüksek olunca. seçimi beğenmiyorlar, esmer diyorlar. Biz de yeniden seçip götürüyoruz. Şu sıralar para döngüsü epey ağırlaştı ancak incirin hurdası, çatlağı, ballı karası her hali para.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın