Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Hepimizin Cumhuriyet’i

Değerli okur,

Cumhuriyet, Türk Milleti için vazgeçilmez bir medeniyet projesidir. Büyük Atatürk’ün ifadesiyle “Cumhuriyet’in temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürüdür.”

Cumhuriyet nedir sorusuna verilebilecek cevap çoktur da Rahmetli Süleyman Demirel’den gazeteci büyüğümüz Fikret Bila’nın aktardığı anekdotlar var; Süleyman Demirel, babası Yahya Çavuş ve annesi Ümmühan hanımla İslamköy’de baba evinde baba evini bize gezdirirken, başımızı eğerek girilen kerpiç odaya bir göz gezdirdikten sonra şöyle demişti:

“İşte ben bu odada kardeşlerimle yaşadım. Elektrik yoktu gaz lambasıyla okur-yazardık. Köy okulunu bitirdim. Ortaokul yoktu. Ortaokula gitmek için her sabah kilometrelerce yürür, kasabaya giderdik. Sonra Afyon Lisesi. Eğer bana Cumhuriyet nedir, diye sorarsınız. Size cevabım şudur:

Cumhuriyet benim işte!

İslamköy’den çıkmış bir köylü çocuğunu cumhurbaşkanı yapan, Cumhuriyet’tir. Cumhuriyet budur. Bunu Büyük Atatürk’e borçluyuz.”

Benzeri bir tarifi uçakta seyahat ederken yapmış.” Uçağın penceresinden Anadolu’ya bakarken şöyle demişti :

“Bak şu kiremitleri görüyor musun? Cumhuriyet bu kiremittir. Şu göleti görüyor musunuz? Cumhuriyet işte budur? Bakın şu baraja Keban’dır, biz yaptık. Bu Cumhuriyet’tir. Şu fabrikaya bakarsınız, orada Cumhuriyet’i görürsünüz. Cumhuriyet, çimentodur, kiremittir, fabrikadır, yoldur, barajdır, kalkınmadır, refahtır.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. Yılını büyük bir mutluluk ve gururla kutlayalım. Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen herkesi saygı, sevgi ile hatırlayalım, analım ve unutmayalım. Kim ne derse desin.

Sonsuza kadar var olsun Türkiye Cumhuriyeti.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın