Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Hazır Giyim Sadece Terziliği Değil Hatıraları da Bitiriyor!

Kaybolmaya yüz tutan mesleklerden birisi de terzilik ve terzilik mesleğinin özel bir tarafı olan gömlek dikimi. Gömlekçi olarak Aydın’da kalan son iki gömlekçiden bir olan Turhan Eser ile mesleki geçmişini, mesleğin şu andaki ve gelecekteki durumunu konuştuk.

Turhan Eser;

Benim işim gömlek dikimi üzerine. 1971 yılından bu yana bu işi yapıyorum.  Benim ustam Gazi bulvarında yeri olan rahmetli gömlekçi Coşkun’du. 1971 yılında onun yanında başladım. 1979 yılına kadar onun yanındaydım. Askerlik sonrasında 1981 yılında kendi dükkanımı Ramazanpaşa’da açtım. Benim işim gömlek, buluz ve pijama üzerine.

KONFEKSİYON TERZİLİĞİ ZORLUYOR

Konfeksiyon bildiğimiz anlamdaki terziliği epeyce zorluyor ve meslek ortadan kalkacak duruma geliyor. Bugün pek çok terzi arkadaşımız elbise tamiratı üzerine çalışıyor. İşinizi temiz yaparsanız her işte başarılı olursunuz. Dürüst olacaksın, işini temiz yapacaksın, müşterine karşı saygılı olacaksın.

Özel dikim gömlek tabii biraz daha pahalı geliyor. Bugün için bir gömleği kumaşı hariç 150 TL’ye dikiyorum. Bunun kumaşını da eklerseniz pahalı gelebilir. Hazır alınan gömlekler seri imalat olduğundan fiyatları kurtarabilir. Seri imalatta “paskara” dediğimiz bir şey var. Toplu kumaş alıp toplu kesim yapıyor. O sebeple özel dikimden daha makul fiyata gelebilir.

Aydın’da gömlek dikimi yapan iki terzi var. İşe başladığımda Aydın’da sadece gömlek üzerine terzilik yapan 18 meslek erbabı vardı. O zamanlar gömlek dikimi veya terzilerin çokluğunu Aydın Tekstilin varlığına bağlıyorum. Orasının oluşu çok etkili oldu. Daha sonra tekstil kapandı ve meslekten kopmalar başladı.

terzi3

Bizim mesleğimizin çok sıkıcı olduğunu söyleyeyim. Sabır, sebat gerekiyor. Bizler bunu yapabildik. Kendi evlatlarımı dükkana sokmadım. Bu işi yapmalarını istemedim. Gerçekten sıkıcı bir meslektir bizimkisi. Hatta çocuklar biraz öğretseydin keşke diyorlar. Benim yanımda 30’a yakın çırak, kalfa yetişti. Ancak iş yeri açan olmadı. Sadece bir kişi açtı. O da 4 yıl yaptı. Herkes işin azlığından dert yanar. O da işin çokluğundan dert yandı. İşleri yetiştirmediğinden, müşteri ile tartışmadan dolayı iş yerini kapattı.

SADECE MESLEK BİTMİYOR, HATIRALARDA BİTİYOR!

Bizden sonra gömlek dikimi yapan pek kalmayacak. Ondan sonra herkes hazır giyime yönelecek. Konfeksiyon bizim mesleği resmen “öldürdü”. Bunca yıl içerisinde yaşanmışlıklar var. Onları aktaramayacağız. Mesleğin inceliklerini, esnaflığı aktarmayacağız. Bir boşluğun olacağı muhakkak.

terzi2

Keşke genç nesiller yetişse de mesleğimiz devam etse. Bir çırağı kabul etmenin zorlukları var. Herkes bunları kabul etmeyebilir. Bana çırak gelse şu günkü şartlar ile kabul edemem. Sorumluluklar ağır. Bunlar halledilirse çırak kabul edilebilir. Tabi işimiz sıkıcı demiştim. Bana gelen de genç değildi. Onların masraflarını karşılayamam diye kabul etmedim. Sabır gösterecek, sebat edecek yani bu işe gönül verecek gençlere de ihtiyaç var.

Benim ustam gömlekçi Coşkun çok meşhur bir gömlekçiydi. Aydın dışından da çok gelen olurdu. Ben ondan öğrendiklerimin yanına kendi gayretimle öğrendiklerimi ekledim ve gömlek yapımının yanına astarsız ceket, pantolon dikimini ekledim. Kadın terzisi, erkek terzisi birbirinin yaptığı işi yapamaz pek. Gömlek dikimi de öyle. Aydın içinden olduğu kadar dışarıdan da sipariş gömlek diktiren var. Bir gömlek eğer elinizde bir iş yoksa tek ölçü alınarak 3-5 saat arasında dikimi yapılabilir.

Mesleğe 3-5 ay ile bir yıl arasında daha devam edebilirim diye düşünüyorum. Bizde dükkanımızı kapattığımızda sipariş gömlek dikimi artık Aydın’da biraz daha tarihe kavuşacak gibi duruyor ne yazık ki!

Bitti-

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın