Havalar Çok Güzel, Öyle mi?

Takip edenler hatırlayacaklardır. Su konusu hassasiyet gösterdiğimiz başlıca konulardan bir. Sadece içme ve kullanma suyu talebinde değil, tarımsal kullanımda da Aydın ilimiz yıl on iki ay su talebi olan bir il.

0 43

Değerli okur,

Takip edenler hatırlayacaklardır. Su konusu hassasiyet gösterdiğimiz başlıca konulardan bir. Sadece içme ve kullanma suyu talebinde değil, tarımsal kullanımda da Aydın ilimiz yıl on iki ay su talebi olan bir il.

Hal böyle olunca su konusunda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Beklediğimiz kar ve yağmur yağışları ne yazık ki şu ana kadar gerçekleşmedi. Havalar nerdeyse bahar havası edasında devam edince ve baraj dolulukları alarm vermeye başlayınca konu kendiliğinden gündeme geliyor tabiidir ki!

Geçen yıl Haziran ayında yağan ve aşırı olarak nitelendirilen yağışlar sonrasında Nazilli, Köşk ve Efeler ilçelerimizde yaşadıklarımız ortada. Venedik bile kıskandı alınan yağış miktarını! Sonra uzun süre yağış yok veya çok yetersiz. İklim anamolileri çok sık yaşanmaya başladı. Bazen aşırı sıcak ve kuraklık, bazen aşırı yağış.

Ve dün öğrendiğimiz haberler. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 2022 yılı Aralık ayı ortalaması ise 3,2 santigrat derece artış göstererek 8 santigrat derece olarak gerçekleşmiştir” denilen açıklamada bu değerin, 52 yıllık aralık ayı ortalamalarının en yükseği olduğu vurgusu yapıldı. Ege Bölgesi ortalaması 7,9 santigrat derece iken Aralık 2022 sıcaklık ortalama değeri 10,8 santigrat derece olarak ölçüldü. Aydınımızın da Ege Bölgesinde bir il olduğunu da hatırlatalım! Gerçi havanın kar ve yağmur ile soğuyup yakıt giderlerinin artmasına mı, tarımsal üretimde susuzluktan kaynaklı kayıplarla kıtlık yaşanması riskine mi dertlenelim bilememekle birlikte kırk satır mı kırk katır mı sorusu ile yüz yüze gelmenin dayanılmaz ağırlığı var. Bir sorun olduğu kesin. Daha önemli sorun bunu çözebilme kapasitemiz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabından “Son 52 yılın en sıcak Aralık ayını yaşadık. Yağışlar ciddi oranda azaldı. Bu tablo umur vermiyor. Kaynaklarımız sınırsız değil. Bu bilinçle çalışıp adımlarımızı atıyoruz. Hepimiz üzerine düşeni yapmalıyız” açıklamasını yaptı.

Hepimizin üzerine düşen nedir? Bir kısmını Aydın’da Yağmur Duamız, Yağmur Suyu Hasadımız, Yer Altı Barajlarımız!” başlıklı bir yazıyla Ekim ayı içerisinde yazmışız. Bizim üzerimize düşen kısmı bu. Bu arada Aydın’daki Topçam ve İkizdere Barajı su seviyeleri oldukça düşük. Bir Hıdırbeyli göletinde su miktarı eh işte denilecek durumdaydı. Devlet Su İşleri (DSİ)21. Bölge arada barajlardaki su seviyeleri hakkında açıklama yapıyor. Şu anda üzerinde lakırdı edebileceğimiz suyumuz var! Su yönetimi olur. Su krizi suyun bittiği anlamına gelir ve yapacak bir şey kalmaz.

MGM’nin dediğine göre 52 yılın en kurak Aralık ayı yaşandı ve Ocak ayı ortası oldu daha beklenen istenen kar ve yağmurlar düşmedi. İnşallah bir iki gün içerisinde olacağı söyleniyor. Su, kuraklık, Aydın’daki su yatırımları hakkında defalarca yazı yazmış ve haber yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim. Ülkece top yekun tedbir almadıkça, bilim insanlarının söylediklerine kulak vermedikçe ve bu konuda ortak bir irade ortaya konulmadıkça bu iş olmaz. Bunun siyaseti falan da olmaz. Hem Bakanlıklar,  DSİ hem de ASKİ öncelikli, herkes ortak akıl ile çalışmak durumda. Kapımızı alacaklı gibi çalan iklim krizi veya değişikliğinden kaynaklanacak aşırı meteorolojik olaylara çokça şahit olacağız

Ve tekraren ne diyor bir şaman öğretisi; Ders, sen öğrenene kadar devam eder.

Yorum Yapın