Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Gökhan Maraş, “Aydın Cari Açığı Kapatan İller Arasında Birinci Sırada”

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Aydın Sanayi Odası Başkanı  Gökhan Maraş, “2022 yılı Ocak-Eylül dönemine göre en çok ihracat yapan ilk 21 il içindedir. Cari açık karşılama oranı 2.44 olan ilimiz, bu oran ile birinci sırada yer almaktadır” dedi.

Aydın Sanayi Odası Başkanı Gökhan Maraş, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Başkan Cem Ulucan ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılanan Maraş, Aydın’da 2021 yılında 1 milyar 41 milyon dolar ihracat yapıldığını belirterek, “12 aylık ihracatımız 1 milyar 207 milyon dolara yükselmiş durumdadır. 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde 146 ülke ve 8 serbest bölgeye ihracat gerçekleşti. En çok ihracat yapan iller arasında ilk 21 içinde yer alan Aydın, cari açık kapatma oranı ile de birinci sırada yer aldı. İhracatı 1 milyar doları geçen iller içinde de Trabzon ve Çorum’dan sonra üçüncü sırada yer almayı başardı. Üç yıldan bu yana odamıza üye firmalara ‘Nokta atışı ihracat, İhracatta Pazar bulma ve Alıcıyı ikna etme yöntemleri’ konusunda eğitimler veriyoruz” dedi.

“EYT’DE GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI”

Başkan Cem Ulucan tarafından cemiyet yapısı ve gazetecilik mesleği hakkında ile bilgilendirilen Gökhan Maraş, gündemdeki Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili soruya, “Emeklilik çalışanın hakkı. Biz sanayiciler olarak EYT Yasasına karşı değiliz ancak bazı önlemler alınması gerektiğini düşünüyoruz. Aydın’da kendi sektörlerimizde ciddi anlamda kalifiye eleman sıkıntısı yaşamaktayız. Bu konuda Sayın Valimiz ile de istişarelerde bulunduk ve meslek liseleri ile mesleki eğitimler konusunda iş garantili çalışmalar yapmaya karar verdik. EYT çıktığında işverene ciddi bir kıdem tazminatı yükü olacağı gibi kalifiye eleman açığı da artacaktır. Firmanızda usta ve ustabaşılığa yükselmiş insanların birden emekli olması ciddi bir sorun oluşturur. Hem kıdem tazminatı hem de kalifiye eleman sıkıntısının yaşanmaması için devletimizden destek bekliyoruz” diye konuştu.

“22 BİN KADIN İŞİNDEN MEMNUN DEĞİL”

Aydın’da yaptıkları bir araştırmada çeşitli sektörlerde çalışan kadın çalışanlarının yaptıkları işten memnun olmadığını söyleyen Maraş, “Aydın’da İŞ-KUR ile yaptığımız bir çalışmanın sonucunda gördük ki, çeşitli sektörlerde çalışan 22 bin kadın çalışan yaptığı işten memnun değil ve iş değiştirme arayışında. Sadece kadın istihdamı ile ilgili olarak mesleki kurslar düzenlemeye karar verdik. Öncelikle bu işi gerçekten yapmak isteyenleri tercih ediyoruz. Kadın kaynakçı kursu için 50 kişi başvurdu ama bu işi gerçekten yapmak isteyen 5 kişiyi kursa aldık. Bu sayede devletin imkanlarını da boşa harcamamış olduk” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın