Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş “7 Eylül Aydın’ın Kurtuluş Yıl Dönümü” Yazısı

Dünya tarihinde eşine az rastlanır bir acıya, drama ve şiddete şahit olan bu topraklar, 100 yıl evvel bir avuç vatanseverin Ya İstiklal Ya Ölüm parolasıyla silahlarına sarılmasıyla kurtarıldı.

0 2

Dünya tarihinde eşine az rastlanır bir acıya, drama ve şiddete şahit olan bu topraklar, 100 yıl evvel bir avuç vatanseverin Ya İstiklal Ya Ölüm parolasıyla silahlarına sarılmasıyla kurtarıldı.

Sefalet ve yokluk içinde bir milletin, öldü bitti denen bir ülkenin özgürlüğü ve bağımsızlığı için neler yapabileceğini namlularıyla insanlık tarihine kazıyan bu vatanseverler elbette Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarından başkası değildi. Ancak şunu da göz ardı etmemeliyiz ki kurtuluş her ne kadar yüreklerimize coşku ve mutluluk veriyorsa kurtuluşa uzanan kan ve ateş dolu süreçte yaşananlar da bir o kadar içimizi parçalıyor, burnumuzu sızlatıyor.

İşgalle birlikte mezalimi, dramı, açlığı, yokluğu iliklerine kadar hisseden halkımızın yaşadığı acı olaylar belleklerimizde her daim taze kalacak, o yas sonsuza kadar sinemizi burkacak. Bir daha bu acıyı yaşamamak yaşatmamak için, bu topraklar sonsuza kadar yurdumuz olarak korumak için tarihimizi iyi öğrenmeli iyi öğretmeliyiz. Orhan Şaik Gökyay’ın şiirinde “Bu vatan toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi yatanlarındır” dizeleriyle bizlere anlattığı o sıra dağlar gibi yatanlara yarınını düşünmeden bedenini siper ederek bugüne ulaşmamızı sağlayanlara borcumuzu bu vatana canımız pahasına sahip çıkarak ödeyebiliriz.

Sahip çıkmaktan kasıt sadece silaha sarılmak değildir elbette sahip olduğumuz bu vatanı güzelleştirerek, katma değerini arttırarak, bilinçli nesiller yetiştirerek ulusumuzu ve ülkemizi yüceltmek için mücadele etmek de sahip çıkmaktır.

Bu vesileyle bu günlere erişmemizi sağlayan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm aziz şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Şükran ve minnetlerimi sunuyorum.

Yorum Yapın