Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Enflasyon Düşer, Pahalılık Kalır!

Değerli okur,

Son günlerde sıkça duymaya başlayacağımız enflasyon, enflasyonda  “baz” etkisi ve hayat pahalılığı gibi hayatımıza giren ve girecek olan bir iki konuda bazı düşüncelerimizi sizlerle paylaşalım.

Yeni ekonomi modeli/deneyi kapsamında TCMB’nin politika faizini yüzde 19’dan yüzde12’ye indirdiği son 12 ayda TÜFE enflasyonu da yüzde 19,6’dan yüzde 83,5’e yükseldi. 2021 yılı Aralık ayı döviz kurlarının zıpladığı ve Tüketici Enflasyonunun da yüzde 13,58 ile zirve yaptığı bir aydı. 2022 Ocak ve Şubat ayında da sırasıyla bu oran yüzde 11,10 ve 4,81 olarak gerçekleşti. Bu ayları özellikle aldık ki bazı değerlendirmelerimizi bunlar üzerinden yapabilelim.

Anlaşıldığı kadarı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 9’lar civarına yukarıda verdiğimiz üç aylık enflasyon oranlarının yenileri geldiğinde düşürmüş olacak veya düşürecek. Şu anda yüzde 83,5 olan TÜFE oranı da Aralık ve Ocak aylarında ayında eğer çok sürreal bir durum olmaz ise yüzde 3-4 gibi rakamlar geleceğinden! yıllık enflasyonda düşmüş olacak. İşte buna baz etkisi diyeceğiz. Tabi baz etkisi ile enflasyonun düşmüş olması bizim talep ettiğimiz mal ve hizmetlerin fiyatlarında düşüş anlamına gelmeyecek. Örnek olarak geçen yıl 10 lira olan bir ürün 18 liraya çıkacak enflasyonumuz ise yüzde 50-60 aralığında bir yerde olacak. 18 liranın üzerine yüzde 50-60’lık oranı eklediğinizde bulacağınız fiyatın sizin için pahalı mı ucuz mu olduğuna gelir durumunuza göre karar verirsiniz. Şunu da belirteyim 2022 yılı için aylık ortalama TÜFE beklentim yüzde 5 yıllık olarak da yüzde 60’tır. Ve 2024 yılına kadar yüksek enflasyon ile yaşayacağımızı düşünüyorum. Pahalılık üzerinde ayrıca kafa yormamız gereken konu.

Tabiidir ki bu enflasyondaki düşüş Cumhurbaşkanımız tarafından seçim propagandası olarak da kullanılacak, hatta yapılacak asgari ücret ve memur maaş zamları ile de desteklenecektir! Bizlerde eriyen gelir ve alım gücümüz geri veriliyor diye oy tercihimizi değiştirebilir miyiz? Olabilir mi? Olabilir veya olmayabilir! Tabi döviz fiyatları neden patladı, maliyetler neden uçtu, enflasyon resmi olarak yüzde 80’ler üzerine çıktı. Milletin, geliri ve alım gücü neden eridi, yoksulluk neden arttı gibi sorulara cevap arayacak hali olursa yukarıdaki soruya verilecek cevap az çok belli olur!

Şunu da ekleyelim. Eğer döviz kurlarında geçen yıl Aralık ayına kadar olan ani ve hızlı yükselişler olursa o zaman temel senaryonun yeniden yazılması gerekebilir. O sebeple TCMB elindeki dövizi ( bunu dolar olarak okuyunuz) piyasaya vermekte ve döviz fiyatlarının yükselişini kontrol altına almaya çalışmaktadır. Zaten konunun uzmanları TCMB rezervlerinin eksi 59 milyar dolar civarında olduğunu yazıp çizmektedirler. Yani döviz ihtiyacımız var ve o da elimizde fazla yok!

Kış ayları epey soğuk geçebilir. Malum doğalgaz, odun, kömür fiyatları bütçeleri “biraz” zorlayacak! Ben takmam bunları diyorsanız kış gelmeden Ürgüp-Göreme’de bir balon tur atabilirsiniz. Fiyat mı? Fazla değil 220. Türk Lirası değil avro. O kadar paranız yoksa sanal alemde balon turu 35 TL. Güzel bir uçuş dilerim.

“Enflasyon vergileri açıkça yükseltmeden insanların varlığını almanın bir yoludur. En evrensel vergidir” Thomas Sowell (Yazar, Ekonomist)

İlginizi Çekebilir
1 yorum
  1. Mehmet Güngör diyor

    Kış ayları epey soğuk geçebilir. Malum doğalgaz, odun, kömür fiyatları bütçeleri “biraz” zorlayacak! Ben takmam bunları diyorsanız kış gelmeden Ürgüp-Göreme’de bir balon tur atabilirsiniz. Fiyat mı? Fazla değil 220. Türk Lirası değil avro. O kadar paranız yoksa sanal alemde balon turu 35 TL. Güzel bir uçuş dilerim.

    On numara tespitler.
    Kalemine sağlık abi.

Yorum Yapın