Dünya Kupası Var’da Teknoloji Var’da Başında da İnsan Var!

Bu haftaki yazımıza Aydın’da olan güzel bir gelişme ile başlayalım. Demirci Gençlikspor oyuncusu Hüseyin Kaya Kalp krizi geçirmişti maç esnasında ve hastaneye kaldırılmıştı. Ama ambulans bulunmadığından geç kalınmış bir ilk müdahale nedeniyle futbolcu kardeşimiz halen yoğun bakımda.

0 1

Bu haftaki yazımıza Aydın’da olan güzel bir gelişme ile başlayalım. Demirci Gençlikspor oyuncusu Hüseyin Kaya Kalp krizi geçirmişti maç esnasında ve hastaneye kaldırılmıştı. Ama ambulans bulunmadığından geç kalınmış bir ilk müdahale nedeniyle futbolcu kardeşimiz halen yoğun bakımda.

Biz bu konuyu olay olmadan önce gazetemizde yazmıştık. Bu olay sonrası bazı görüşmelerimiz oldu. Sağ olsun Aydın Valimiz ve yetkili merciler bu işi resmi olarak imza altına aldılar. Bundan sonra amatör maçlarda ambulans bulunacak. Sporcu sağlığı açısından son derece olumlu bir gelişme. Güzel ve sevindirici bir olay. Gazetemiz olarak bizim de nokta kadar katkımız olduysa ne mutlu bize. İnşallah sahalarımızda böyle üzücü haberler almayız. Her şey sağlık içerisinde yürür. Bütün sporcularımıza, ailelerine gelmiş geçmiş olsun diyorum.

Bu güzel bir gelişme oldu. İnşallah ülkemizin bütün illerinde bu anlaşma örnek olur ve uygulanır. Sayın valimiz Hüseyin Aksoy’a çok teşekkür ediyoruz. Bu konudaki hassasiyetinden dolayı. İnsan ve sporcu dostudur. İnsanları iyi tanımak lazım. Çok teşekkür ediyoruz.

Gelelim dünya kupasına. VAR’da teknolojinin geldiği son nokta. Açılış maçındaki Valensiya’nın attığı goldeki offsaydı ben hala göremedim. Var nereden, nasıl gördü nasıl bastılar bu düğmeye. Çünkü top ayaktan çıktığında bir, bir buçuk metre var Valensiya ile defans oyuncuları arasında. Son anda nereden birleştiriyorlar nerden buluyorlar ben hala anlamdım. Teknolojide de bir hata var. Çünkü teknolojinin başındaki de insan. Buradan kaynaklanıyor.

Bazı maçlar haricinde kör dövüşü oynanıyor. Zevki yok, keyfi yok. Bazı hakemler ön plana çıkıyor. Meksika-Arjantin maçını izledim. İyi bir hakem seyrettim. Meksika o kadar çağ dışı futbol oynadı ki hakemi olsam Meksikalı futbolculara..!

Böyle mi futbol oynuyorsunuz? Bu futbol değil çünkü. Güzel futbola değil tamamen sonuca odaklı bir futbola odaklanmışlar. Kokmuş bir yemek gibiydiler. Kokmuş bir yemeği nasıl yiyemezseniz öyle. Seyircilere bir parantez açalım. Keyifli, şov havasında maç seyrediyorlar. Takımlarını destekliyorlar. En küçük bir şiddet olayı yaşanmadı, yaşanmamasını dilerim. Türkiye’deki gibi sıkıntılar olmasın! İnşallah bizim ülkemizde de bu medeniyetten nasibini alanlar tribünlere gelirler. Medeniyetten nasibini almayanlar tribünden uzak dursun. Geçmişe takılıp kalmadan herkes kendi işini yaparsa daha başarılı ve mutlu olunur.

Bir eleştiri de Futbol Federasyonuna. Başkomutanımız vefatı günün de saygı duruşu yaptırmadı 10 Kasım’da Türkiye Kupası maçlarında. Neden böyle yapılmıştır? Bir açıklamaları var mıdır? Türkiye Cumhuriyeti kurucusunun ölüm yıldönümünde bir saygı duruşunu çok görüyorsan, başka olaylarda bir ölüm olduğunda saygı duruşu yaptırmanızı samimiyetsiz olarak gördüğümüzü burada ifade edelim.

Gelecek yazımızda geçtiğimiz günlerde jübilesini yapan hakem Cüneyt Çakır ile ilgili görüş belirtelim. Kariyeri tabi ki tartışılmaz. Gururumuz. Ama tartışılacak yönlerini yazacağız.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın