Devlet Su İşlerinin Deresini Yol “Ettiler!”

Aydın’da Haziran ayı içerisinde yaşanan su baskınları sonrasında Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölgenin dereleri zamanında ıslah etmediği veya temizlemediği eleştirileri ile karşı karşıya kalmıştı.

0 29

Aydın’da Haziran ayı içerisinde yaşanan su baskınları sonrasında Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölgenin dereleri zamanında ıslah etmediği veya temizlemediği eleştirileri ile karşı karşıya kalmıştı.

Dere veya çay’larda yapılacak en küçük bir düzenleme için haklı olarak titizlenen DSİ 21. Bölgenin sorumlu olduğu bir dereye yol yapıldı.

Aydın Germencik’te dağlardan gelen Yerkesik olarak bilinen derenin bir bölümü yol olarak kullanılmak üzere kapatıldı. Konu hakkında bölgeyi en iyi bilenlerden Germencik Çevre ve Doğa Derneği (GERÇED) yönetim kurulu başkanı ve kendisi de çiftçi olan Halil Çetinkaya ile konuştuk.

Halil Çetinkaya; Burası Yerkesik deresi olarak bilinir. Dağlardan, otoyolun oralardan gelen sular bu derde toplanır ve Germencik içinden geçen il deresine karışır. Aşırı yağışlarda burada su akışı oluşuyor. Son yıllarda yağmurlar fazla yağmadığından bu deredeki su bitti fakat burası bizim içinden traktör ile geçtiğimiz bir dereydi.

Tabi buradan su akışı olmayınca buradaki tuğla fabrikası sahipleri derenin bir bölümünü doldurup burayı kendilerine yol olarak ettiler. Buradan büyük araçlar geçer oldu. Yerkesik deresinin bahçelerin yanındaki yaklaşık 250 metrelik bölümü dolduruldu ve yol olarak kullanılıyor. Burada kadastral bir yol yok! Ama ne yazık ki tuğla fabrikası sahipleri derenin bu bölümünü doldurup yol haline getirdiler.

Yağmurlar çok yağdığında bu dereden su geldiğinde suyun gideceği tek bir yer var bahçelerin içi. Dere akarken aşırı yağışlarda oldu bunlar. Şimdi bu yağışlar olursa kaç incir bahçesi suyun altında kalır bilemiyorum. Hal böyle olunca derenin bu durumunu geçen yıl DSİ’ye bildirdik. Aydın BŞB ASKİ Genel Müdürlüğüne de bildirdik ve derenin DSİ’nin yetki alanında olduğunu öğrendik. DSİ’den dönüş oldu ama telefon ile dönüş yaptılar başak bir şey yapmadılar ve  dere hala yol olarak kullanılıyor.

Vatandaş mağdur durumda. Yol olduğundan toz da kalkıyor. Bu da incir ağaçlarına zarar veriyor. Talebimiz bu derenin içindeki dolgunun kaldırılıp eski haline getirilmesi. Bu yıl gördük aşırı yağışlarda neler olduğunu. Bir afetin yaşanmaması adına derenin eski haline getirilmesini istiyoruz. Dere doldurulurken buradaki bahçelerin içine de girildi zaten. Dere açılır su akışına uygun hale getirilirse doğabilecek olumsuz sonuçları da önlemiş oluruz. DSİ deresine, çay’ına sahip çıkmalıdır.

Yorum Yapın