Devecilik Kültürünün Devamı İçin Tarım Bakanlığı Deve İthaline İzin Vermeli

İncirliova Belediye Başkanı önceki dönem Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı ve deve çiftliği sahibi Aytekin Kaya ile devecilik kültür ve deve güreşlerinin geleceği sorunları, çözümleri ve beklentileri konuştuk.

0 11

İncirliova Belediye Başkanı önceki dönem Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı ve deve çiftliği sahibi Aytekin Kaya ile devecilik kültür ve deve güreşlerinin geleceği sorunları, çözümleri ve beklentileri konuştuk.

Aytekin Kaya; 1972’de babam ilk defa bana deve aldı. 1973-74 yıllarında devemiz vardı.1974 yılında babamın Almanya’ya gitmesi ile devemiz satıldı. Kendi işimi kurduğum 1984 yılında deve aldım ve o günden bu güne askerlik sürem de dahil devem var ve halen devam ediyorum.

Devecilik kültürü bizim aileden gelen atadan geliyor. Anneannemin babası büyük dedem Aydın’ın ünlü devecilerinden. Amcam Tekeli Köy muhtarı Sadık Kaya ünlü Mercan devesini yetiştiren kişi. Deve hastasıydı. Onlardan bize geçti. Bu bizim severek yaptığımız bir hobi. Aileden gelen, köklerden gelen bir şey.

Biz buna başlarken güreş devesi olarak başlamıştık. Son 15 yıldır da deve üretmeye başladım. 15yıldır da Türkiye’de deve üretimi yapan sayılı kişilerden biriyim.

DEVE GÜREŞLERİNİ DÜZENLEMEK ZOR OLACAK

Bir belediye başkanı olarak söylüyorum. Daha önceleri deve güreşlerini yapmak kolaydı. Son ekonomik gelişmelerde sonra bu yıl çok zorlanılacak gibi duruyor belediyeler ne kadar destek verse de. Geçen sene 200-300 bin TL bütçesi olan bir deve güreşi bu yıl en az yüzde yüz arttı. Belediyelerin bunu kaldırabileceğini düşünmüyorum. Deve güreşlerini düzenlemek büyük sorun olacak. Bunu nasıl aşılacak bunu düşünmek lazım. Muhtemelen dışarıdan deve getirmemek veya dışarıya gitmemek şartıyla, yakın çevrenin develeriyle yani eski göçebe yörüklerin yaptığına benzer hemen toplanıp deve güreşi yapılırmış. İş ona dönecek gibi. Şartlar çok ağır. Otel paraları arttı, yemek paraları arttı, ulaşım maliyetleri arttı.

Belediye başkanlarının en büyük sıkıntısı Aydın’ın 17 ilçesinin 15’inde bu yapılır. Bazı belediye olmayan yerlerde Bağarası gibi yapılır. Fakat çok zor.

DEVE SAYISI AZALIYOR!

Öncelikle şunu belirteyim Türkiye’de deve sayısı azaldı.  Dışarıdan dişi ve güreş devesi getirmemiz lazım. Benim dişi develerimden ürese yetmez. Deve ithaline izin verilmesi lazım. Tarım ve Orman Bakanlığının buna mutlaka el atması lazım. Fakat Türkiye’de devenin Tarım Bakanlığında kaydı yok. Biz federasyon başkanlığı zamanında bunu belli bir yere getirdik fakat sonrasında yerimize gelen arkadaşlar bunu devam ettiremediler. Öylece kaldı. Bunu yapmak lazım. Türkiye’ye hayvan girişi var mı var. Bu bizim kültürümüz. Devamı için deve ithaline izin verilmeli. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan devecilik kültürü maalesef deve sayımızın azalması, neslin yenilenememesi nedeniyle kaybolup gitme tehlikesi altında.

Bu kültürde aile bağı var, dostluk var, arkadaşlık var, deve sevgisi var. İspanya’da boğa güreşlerini gördüm. Yazık yani. Bizde öyle bir şey olmaz. Her hafta bir ilçede Türkiye’nin dört- beş ilinde yapılıyor. Binlerce insan kışın gelip deve güreşini seyrediyor, yemeğini yiyor, bir hafta sonu keyifle geçiriyor evine gidiyor. Deve sahipleri bir hafta sevgiyle yaşıyor.  Bu kültürün devam etmesi için bakanlık deve ithaline izin vermeli.

Yorum Yapın