Devecilik Kültürü Deve Güreşleri İle İlerler

Devecilik ve devecilik kültürünün yaşatılmasında Aydın’ın tanınan simalarından güreş devesi sahibi İncirliova Yazıdere köyünden Cengiz Yavuz ile geçen sezonu, devecilik kültürünü ve deve güreşleri bağlamında devecilik kültürünün geleceğini konuştuk.

0 43

Devecilik ve devecilik kültürünün yaşatılmasında Aydın’ın tanınan simalarından güreş devesi sahibi İncirliova Yazıdere köyünden Cengiz Yavuz ile geçen sezonu, devecilik kültürünü ve deve güreşleri bağlamında devecilik kültürünün geleceğini konuştuk.

GÜZEL BİR SEZON YAŞADIK

Cengiz Yavuz; Bu yıl güreşler güzel geçti. Organizasyonlarda eksik kalan yöneler yok muydu elbette vardı. Öncelikle bir önceki yıl güreş yapmamış develerin tam olarak hazır olmadığını gördük. Artan mazot fiyatlarından çok sıkıntı çekildi. Yine de güzel bir sezon yaşandı diyebilirim.

DEVECİLİK KÜLTÜRÜ ÇAĞA UYUM SAĞLAYIP DEVAM EDECEK

Devecilik kültürü ve bu kültürün yaşatılmasında başat rolü olan deve güreşleri iyi güreş develeri ile yapılıyor. Bunun oluşması için tertip komitelerinin maddi olarak da iyi durumda olması ve desteklenmesi gerekiyor. İyi deve, iyi güreş demek. Bu devecilik kültürüne ilgi duyanları, merak edenleri sahalara çekiyor. Bunu yaşatacak olan biraz da bu. Dikkat etmek gerekiyor. Arkadaşlarımız her yıl cebinden para harcar. Gönül işi bu. Kanaatim deve güreşlerinin diri tutulmasıdır. Burada herkes elini taşın altına koyacak. Gelecekte bu kültürün yaşaması, devam etmesi zora girmesin.

YENİ YETİŞEN DEVELERDE BİR BOŞLUK OLUŞTU!

Şu anda 3 yıllık bir boşluk oluştu. Dışarıdan deve getirilemiyor. Bizim yurt içinde yetiştirmemiz hem zor hem de uzun zaman. Bu açığı kapatmamız lazım. Yeni daylak develer gelmiyor. Buna acil çözüm lazım. Daylak güreşlerinde bu açığı daha rahat gördük.

HAYVANSEVERLER BİZİ ANLAMALI

Hayvanseverlik sadece kedi, köpekle olmuyor. Devecilik bir kültür, bir dayanışma. Zaten develer içgüdüsel olarak güreş tutmak durumunda. Bunun hayvanlarımız demiyorum bizim evlatlarımıza eziyet olsun diye yapmıyoruz. Bu konuda duyarlı olan herkesin bizi biraz anlamasını bekliyoruz.  İnsan evladına eziyet eder mi? Biz bu güreşlerden para kazanmıyoruz. Benim 7 devem var aylık masrafları ciddi maliyet yazıyor. Her deveci cebinden para harcar. Bunu bir sevda, bir gönül işi, nesilden nesile aktarılacak bir gelenek.

DEVE GÜREŞLERİ ÖNEMLİ BİR SOSYAL ETKİNLİK

Deve güreşi insanları bir araya getirmede önemli bir sosyal olay. Devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız. Gelecek sezon için hazırlık devam ediyor. Masraflı iştir bu. Önümüzdeki sezon zor olacak. İnşallah bir kesintiye uğramaz. Bu kültürün devamı ve gelecek nesiller sağlıklı şekilde aktarılmasını istiyoruz ve elimden geleni yapıyoruz. Devecilik ve devecilik kültürü güreşler ile ilerler. Tabi çağ bilgisayar çağı. Kırsal da bu gelecek devam edecek gibi duruyor.

Deveciler ve devecilik kültürü bu acımasız çağda buna sevdalı insanlarla ayakta kalacaktır. Yaşadığımız her gün birbirinden zorlu oluyor. Sonumuz hayır olsun diyelim.

Yorum Yapın