Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Dane Zeytin Sezonu Sorunlarla Başladı

İncir sezonunun üreticiler için bitmesinin ardından Aydın’ın önemli ürünlerinden zeytin hasadı başladı. Üreticiler yeşil olarak hasat edip dane zeytin olarak satmaya başladı.

Abdullah Aygül Balıkköylü bir üretici ve zeytinlerini danelik yeşil zeytin olarak hasat ediyor. Şu anda yaptığım hırsızlık riskine karşı bir önlem. Aslında zeytinyağlık mahsul için hasat sezonu henüz başlamadı. Zeytinlerimizi maalesef çalıyorlar ve ağaçlarımıza da hasar veriyorlar. Hem ağaç zarar görüyor hem de mahsulümüz. Bu sebeple şu anda hasat etmek durumunda kalıyoruz. Tabii ki yağlık olarak değerlendirmek isterim. Şu anda mümkün değil.

zyt

Sabah erken saatlerde gittik, topladık ve satmaya getirdik. Öğleye kalsa zeytin yumuşar ve hasar görebilir o sebeple sabah erkenden başlıyoruz. Şu anda dane zeytin fiyatları tatminkar mı? Değil! Ben de isterim kilosu 40 TL’den dane zeytin satmak ama bu olmuyor.

GİDERLER ÇOK ARTTI

Genel olarak bizim kullandığımız ve kullanmadığımız her türlü giderimiz de artış var. Mazot için şu anda pek kullanmadığımız için bir şey diyemem de esnafımızdan fiyatlar konusunda insaflı olmalarını rica ediyorum. İncir sezonu hava şartlarından dolayı pek iyi gitmedi. Eğer zeytin de aynı şekilde olursa sıkıntı büyük olur. Yağlık zeytini de hasat etmek için yağmura ihtiyaç var. Rekolte yüksek olacak da randımanın da iyi olması için şu sıralar bir ortalık yıkansa iyi olacak. Allah cümle çiftçimizin yüzünü güldürsün.

Dane zeytin alım satımı yapan Nahit Yetim başlayan yeni sezon dane zeytin ve zeytinyağı sektörüne ilişkin olarak;  Zeytin alımı Nazilli, Kuyucak tarafından başladı ama zeytin sektöründe ciddi problemler var. Burada hükümete, komisyonculara, işletmecilere büyük iş düşüyor. Üreticilerimiz girdi maliyetlerinden dolayı oldukça sıkıntılı. Geçen seneki fiyatlara göre zeytin şu anda çok ucuz!

zyt2

O yüzden imkanı olan zeytinlerini polyesterlere koysunlar satmasınlar. Bu yıl da zeytin rekoltesi yüksek olacak gibi duruyor. Yağmur yağmadığı için zeytinler tane olarak da küçük olduğu içinde ortalama fiyatı düşük çıkıyor. Burada kimsenin bir kabahati, suçu yok. Herkes kendini düşünmek durumunda.

ŞU ANDA ZEYTİNİ SIKTIRMAK RANTABL DEĞİL!

Bizim yaptığımız üreticiden aldığımız zeytini sınıflandırıp ihracatçıya vermek. Şu anda zeytini yağlık olarak değerlendirmek 15-20 kilo arasında randımanı olacağından yağ çıkartmak rantabl değil. Sofralığa gidiyor zeytin.

MEMECİK ZEYTİNİ AYDIN İÇİN BÜYÜK ŞANS!

Alım ve satımı olmayan mal olmaz. Ancak dane zeytin fiyatı sürekli düşüyor! Bizim Aydın olarak şansımız Memecik zeytinimiz. Bildiğiniz gibi bizim zeytinimiz genel olarak yağlık zeytindir. Yağ fiyatlarında bir düşme olmazsa zeytin siyahlaşıp 5-6 kiloda vermeye başladığı zaman kimse eleğe zeytin dökmez direkt yağlığa gider. O zaman zeytin 12-13 liralar gelir. Çünkü zeytinyağı şu anda  65-70 bandında toptan. Şu anda domat, malzerina gibi yeşil grubu zeytinlerimiz siyaha bekletilmediği için toplanmak durumunda. Öncelikle üreticilerimiz bu tür zeytinlerini hasat ediyor.

ZEYTİNYAĞI SEZONUNUN İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Piyasa ne kadar sıkıntılı olsa da zeytin sezonunun sonunun iyi olacağını düşünüyorum. Yağ fiyatları ve döviz bu ayarda giderse yağ fiyatı yeni sezonda 70 TL gibi bir fiyattan aşağıya düşmez. Zeytinyağı sektörü iyi olur. Bütün çiftçisinden, işletmecisine bu işle iştigal eden herkese bereketli bir sezon diliyorum.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın