Çırak Yetiştiremezsek Marangozluk Mesleği de Bitmeye Mahkum!

Günümüz şartlarına uyum sağlamaya ve ayakta kalmaya çalışan meslek gruplarından biri olan marangozluk mesleğini Aydın 3. Sanayi sitesinde marangoz olan Güven Gökcan ile konuştuk.

0 18

Günümüz şartlarına uyum sağlamaya ve ayakta kalmaya çalışan meslek gruplarından biri olan marangozluk mesleğini Aydın 3. Sanayi sitesinde marangoz olan Güven Gökcan ile konuştuk.

Güven Gökcan; Baba mesleğim. Çocukluğumdan bu yana marangozluk mesleğini yapıyorum. Mesleğe başladığımdan bu yana çok değiştiğini söyleyebilirim. Ben mesleğe ilk adımı attığımda marangozlar ustaydı. Makinalaşma bu kadar değildi ve işlerin birçoğu elle yapılırdı. Şimdi gördüğüm ustalık yerini kes, biç montaj yap durumuna döndü. Eskiden kaplamanın kenarlarına desen alıştırmak, mdf kenarına masif çevirmek ustalık buydu. Bir mutfak nerdeyse 3 haftada veya bir ayda ve çok güzel işler ile çıkıyordu. Mutfağı bitirdikten sonra yaptığın işten keyif alıyordun. Şimdi o kadar keyif alamıyorsun. Keyfi kalmadı.

Şu zamanda artık insanların alım gücü kalmadığı için sadece ufak tefek değişiklikler yaptırma yoluna gidiyorlar. Kapak değişimi, raf değişimi gibi. Tabi malzeme fiyatları yüksek. Neden oluyor? Onun değişik sebepleri olabilir. Malzeme almaya gittiğimizde fiyatlar katlana katlana gidiyor. Kullandığın malzeme de önemli. Genel olarak bize gelenler orta kaliteyi tercih ediyorlar diyebilirim. Maddi güce göre değişiyor. Kaliteli malzeme yüksek fiyat olarak karşınıza çıkar. Ama uzun yıllar başına bir iş getirmediğiniz müddetçe kullanılır. Eskiden tablalı dediğimiz komple ağaç, gövdesi, kapakları ağaç, vernikli uzun ömürlü olanı tavsiye ederdim. Fakat onunda maliyeti mdf lamın 3 katı bir fiyat olur malzeme olarak.

HER USTA TECRÜBELERİNİ AKTARMAK İSTER

Her usta kendisinden sonra devam edecek, birikimlerini, tecrübelerini aktaracak bu işten geçimini temin edecek çıraklar yetiştirmek ister. Bizleri de güzel hatıralar ile anacak, bir Allah razı olsun bizi yetiştirdi, iş güç sahibi yaptı diyecek, hayır duaları ile anacak çıraklar yetiştirmek isterim. Ben meslek lisesi ağaç işleri bölümü mezunuyum. Öğretmenlerimin, ustalarım sayesinde ekmek yiyiyorum ve her zaman hayır duası ile anıyorum. Maalesef çocuklar meslek öğrenmeye gelmiyor. Ailede çocuğuma bir şey olmasın, zorluk görmesin diye düşünüyor herhalde. Çocuk okusun, yıpranmasın istiyorlar. Bu mesleği yapacak olan her işte olduğu gibi sevmek lazım. Ondan sonra daha kolay olur.

MARANGOZLARDAN ŞİKAYETLERİ DUYUYORUZ

Açık söylemek gerekirse marangozlardan şikayetleri duyuyoruz. İşe başladıktan sonra bana bitirten oldu. Bunlar istemesek de oluyor. Burada herkes birbirine yardımcı olmak durumunda. Maddi sıkıntı oluyor, başka iş alıp elindeki işi bitirmemek oluyor. İşi yarıda bırakmanın değişik sebepleri oluyor. İşini dört dörtlük yapacaksın. Müşterini mağdur etmeyeceksin.

ÇIRAK YETİŞTİREMEZSEK MESLEK BİTMEYE MAHKUM

Eğer tam anlamıyla çırak yetiştiremezsek bu meslek yavaş yavaş bitmeye mahkum! Sadece şu olacak! Kullan at tarzına dönüş. Büyük fabrikaların ürettikleri olur. Kullanacaksınız sonra da belli bir müddet sonra ürünü tamamen çıkartıp yerine yenisini alacaksınız. Bu kez çırak olmayacak ki zaten sıkıntılı usta yetişmeyecek ve bizim mesleğimiz tamamen körelmiş olacak.

Marangozluk hassas iştir. Milimetrik hesap yapmak gerektirir. Mesleğe Aydın Tekstilde başladım. Orada da hassas üretim yapardık. İşler açık olduğunda güzel meslek. Bize fiyat sorup sonra uğrarız diyenler de çok oluyor. Benim müşterilerimize tavsiyem fason iş yaptırmasınlar ve bizlere gelip istedikleri ürünlerin üç boyutlu resmini çizdirip, başka yerde yaptırmasınlar.

Yorum Yapın