Can Dostlarımız

Size sevgiyle bakan bir çift göz, işten dönüşte yolunuzu gözleyen heyecandan terlemiş tatlı mı tatlı pembe bir burun, okşadığınızda sizi sizden alan, tüm günün yorgunluğunu unutturan sevimli patiler …

0 13

Size sevgiyle bakan bir çift göz, işten dönüşte yolunuzu gözleyen heyecandan terlemiş tatlı mı tatlı pembe bir burun, okşadığınızda sizi sizden alan, tüm günün yorgunluğunu unutturan sevimli patiler …

Evet bu hafta, bir hayvan dostu olarak, can dostlarımızı konuk etmek istedim köşeme.

Canlı hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olan iletişim, bazen bir sözcükle, bazen de bir dokunuş veya bir bakışla olabilir. Bu nedenle iletişim sadece insanların birbirleriyle yaptıkları konuşmaları kapsamaz bütün canlılar arasında çeşitli şekillerde gerçekleşebilir.

Empati kurmak, canlının kendisini iletişimde bulunduğu diğer canlının yerine koyup, onun hissettiklerini hissetmeye, gördüklerini görmeye çalışmasıdır. Canlının olaylara karşısındakinin dünyasından, onun penceresinden bakabilmesidir. Empati kurabilmek iletişimi kolaylaştıran ve yoğunlaştıran en önemli becerilerden biridir ve kullanıldıkça gelişir. Hayvanlarla iletişimde de empati kurmak çok önemlidir. Çünkü empati kurabilen canlıların iletişimi daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde gerçekleşir.

Biz çocukken ailelerimiz bizleri iyi güzel şeylerin bir şeyi sevmekle başladığına inandırdı hep. Sokaktaki köpek, kedi yavrularına kol kanat gererdik. Evde ne kadar yemek atığı varsa toplar ,tabaklardan sıyırır bir hevesle dışarıda bizi bekleyen o sevimli paticiklerin yardımına koşardık Onların karnının doyması bizleri mutlu ederdi çünkü .

Kışın kuşlara acırdık, “kanatları donmadan nasıl uçuyorlar bu havada” diye dertlenirdik. Karla kaplı olduğundan her yer evde ne kadar bayat ekmek varsa ufalar cam önlerine ,kaldırım kenarlarına bırakırdık. Çünkü bize ne olursa olsun canlıları sevmemiz öğretildi, empati yapmayı bilerek büyüdük. Böyle böyle büyüdü içimizde hayvan sevgisi, her birimizin bir Karabaşı, Boncuğu, Sarıkızı oldu . Annemizin eve almadığı köpeklerimizi, kedilerimizi merdiven altlarında onlara kartondan evler yaparak büyüttük. Birinin annesi, babası değildik üstelik sayısızdı yavrularımız .Bir annenin evladına beslediği sevi gibiydi içimizdeki sevgi, kendimiz yemez onlara yedirir doyduklarında gururla karışık bir mutluluk yaşardık .

Onlar bizim dostlarımız, can yoldaşlarımız, sevdiklerimiz…

Ama koruyamadıklarımız!

Ne olduysa bize birden bire duyarsızlaştık duygusal körlük yaşayan bir toplum olduk çıktık.

Sanki taştan yaratılmışlar gibi başlarına gelenlere kayıtsız kalmaya başladık

Biz zamanlar üzerine titrediğimiz ,hiç bir yere sığdıramadığımız can dostlarımızdan birden bire uzaklaştık .Uzaklaşmakla da kalmadık üstelik deli gibi hızlı kullandığımız araçlarımızın altında canlarını hiçe saydık .Bahçemizi kirletiyor diye taşla, sopayla kovaladık ,kışın aç yazın susuz bıraktık .Yağmurdan kaçıp evimize ,bahçemize ,merdiven altımıza sığınan kedi ,köpeği alışıp bir daha gelmesin diye çok uzak ıssız yerlere götürüp bıraktık .Ne yer içer arkasında bir can bıraktı mı diye düşünmeden üstelik

Şehirlere, kasabalara, köylere Dağlara, bayırlara kısaca hiçbir yere sığdıramıyoruz, sığdıramadığımız gibi yaşam haklarını da ellerinden alıyoruz. “Yaradılanı yaradan dan ötürü sevmiyoruz” kısacası. Oysa dünya da yaşamak da, insanlar kadar onların da hakkı.

Ancak hayvanları özellikle sokak hayvanlarını korumak, yaşatmak için yoğun bir çaba gösterilmesi gerekiyor.

Çünkü her geçen gün onlara uygulanan şiddet ve şiddetin dozu artıyor, çeşitleniyor.

Bugün inanamadığımız bir katliam haberinin daha şiddetlisi ile yarın karşılaşabiliyoruz.

Elimizden gelen tek şey üzülmek, onların unutulmalarına izin vermemek oluyor.

Yürürlükte olan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Yasası revize edilmeden, hayvanlara karşı işlenen suçlar “kabahat” kapsamından çıkarılıp “suç” olarak tanımlanmadan, uygulanan “ para cezaları” “hapis cezalarına“  dönüştürülmeden önemli adımlar atılamaz.

Yalnızca yasal düzenlemeler değil, yüreği hayvan ve doğa sevgisiyle dolu olarak yetişen insanlar hayvanların yaşama haklarının en büyük destekçisi olacaktır.

Tüm insanlıktan benim tek bir ricam var ellerini vicdanlarına koymaları ve şiddeti değil, sokak hayvanlarını beslemeleri .

Yorum Yapın