Bir Ev İçin Ömür Boyu Çalışmak!

İlk evim, İlk iş yerim projesi hükümet tarafından açıklandı. İlk etapta 250 bin konutu kapsayan oldukça önemli bir proje. Evi olmayan, bugünkü şartlarda ev alamayacaklar için faydalı olabilecek bir proje. Gerçekleşmesi zor fakat imkânsız değil.

0 19

İlk evim, İlk iş yerim projesi hükümet tarafından açıklandı. İlk etapta 250 bin konutu kapsayan oldukça önemli bir proje. Evi olmayan, bugünkü şartlarda ev alamayacaklar için faydalı olabilecek bir proje. Gerçekleşmesi zor fakat imkânsız değil.

Son bir haftadır TOKİ projesine başvurmayı düşünenler yapılan hesaplamalardan haberdar olmuşlardır. O sebeple burada 240 ay sonunda ne kadar para ödeyeceğinizi az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Öncelikle sabit taksit yok. Memur maaş artışına göre vade farkı uygulanacak. Elbette 850 bin TL’ye yeni ev bulmak zor. Banka kredisi bulmak daha zor fakat taksitler sabit. Kurada çıkıp sözleşme imzalayanlar evler teslim edilmeden taksitleri hatta inşaatları başlamadan ödemesine başlayacak. Evlerin teslimi yanılmıyorsak 2025 yılı gibi planlanıyor.

Barınma önemli bir ihtiyaç ve son dönemlerde bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik çok ciddi sorunlar olduğu muhakkak. İnsanların belli bir peşinat ile şu andaki duruma göre ev kirası öder gibi ev sahibi olmak istemeleri de anlaşılır bir durum. Gerçi barınma sorununu fazla konut üretmek çözer mi çözmez mi inşaat maliyetlerindeki artışlar devam ettiği müddetçe ayrı tartışma konusu olur.

Aydın’da yapılacak 2 bin 950 konut için Didim, Kuşadası, Germencik ilçelerinde konut projesinin olmadığı konusunda eleştirirler ve talepler geliyor. Elbette sosyal konutlar yapılsın gençler, dar gelirliler ev sahibi olsun. 20 yıl taksit ödemek ve bunun eğer bir değişiklik  olmazsa ödemesinin ucunun açık olması üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konu. Değişik rakamlar telaffuz edilse de epey milyon kişi buna başvuru yapacaktır. Bankaların konut kredilerini inceleyebilirsiniz. Geçmiş TOKİ konutları sahiplerinin tecrübelerini internette rahatlıkla bulabilirsiniz. Ondan sonra başvuru veya talepte bulunmanız daha iyi olur diye düşünürüz.

250 bin konut projesi ciddi maliyetli bir proje olacaktır. Bu projenin başarılı şekilde sonuçlandırılamamasının sosyal sonuçları yanında inşaat sektörünü de büyük sıkıntıya sokacağını söylemek kehanet olmaz. Bir iki makale gözüme çarpmıştı. TOKİ konutları ile seçmenin oy verme davranışı arasında. Tabi TOKİ projesinin getirisi hesabı, ortaya koyanlar tarafından yapılmıştır. Şöyle görüşler de var. İnsanlar (seçmenler olarak okuyunuz) kazanmak için değil daha fazla kaybetmemek için oy vermeye zorlanacak. Projenin temel motivasyonu mülk sahibi yaparak oy kazanmaktan ziyade mülk sahibi olma umudunu satın alanların kaybetme kaygısıyla iktidara bağlanması.

En az iki yıl yüksek enflasyon ile yaşamaya hazır olmak lazım. Yıllık yüzde 25 artış ile yapılan bir hesap 20 yılda toplam 18 milyonluk ödeme öngörüyor. Bu hesaba bakarak bankaların konut kredileri daha makul gibi duruyor! Tabii ki milyonluk kredinin alması da ödemesi de zor. Fakat eş, dost, akrabadan borç alarak veya ek mesaiyle ödenebilir!

Hülasa barınma krizini fazla konut üreterek çözmek ne kadar gerçekçi bunu bilemiyoruz. Sorunların doğru tespit edilip çözümlerin buna göre şekillenmesi şart.

Herkes hesabı kitabı iyi yapmalı. Herkes!

Yorum Yapın