Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Bilimi Umursayın

Geçen yıl Germencik’te, Ömerbeyli ve Germencik otoyol gişeleri arasında, doğu batı yönünde daha önemlisi jeotermal santrallerine ait reenjeksiyon kuyularına yakın bölgelerde meydana gelen toprak yarılmaları, ilçede büyük bir endişe yaratmıştı.

Bölgede yapılan bilimsel çalışmalardan en önemlisi, Dokuz Eylül üniversitesi deprem araştırma enstitüsü müdürü Prof.Dr. Hasan Sözbilir in yaptığı, yaklaşık üç ay süren kapsamlı araştırma, çok önemli sonuçlar ortaya koydu.

Bölgedeki fay kırıklarının yoğunluğu ve aktifliği göz önünde bulundurularak, yeraltı sularının çekilmesi aynı zamanda bölgedeki Jeotermal santrallerinin yoğunluğu ve işleyişine buna bağlı olarak da bölgenin depremselliği aynı zamanda bölgede büyük yıkıcı bir depreme dikkat çekildi.

Her ne kadar yeraltı sularının çekilmesine tarımsal sulama neden gösterilse de, ilçede yapılan tarımsal üretim, dağlık alanda yetişen incir ve zeytini de yeraltı suyu kullanılmadığı, ovasında ise kanaletler aracılığı ile menderes nehri suyunun kullanıldığı, Tarımsal üretimde yeraltı sularının istisna olduğu aşikardır.

Burada en önemli etken Germencik’te yirmi, Aydın genelinde kırk Jeotermal santralin devamlı yıl on iki ay yeraltı su kaynaklarını kullanmalarıdır.

Ayrıca bu jes yoğunluğu, bölgenin fay kırıklarından çıkan jeotermal kaynağı kullanarak, devamlı yeraltını boşaltıp fayların hareketliliğini artırması nedeniyle, bu bölgedeki deprem olasılığını artırmakta, aynı zamanda her gün defalarca hissedilen mikro depremlere neden olmakta, bölge halkına korku ve huzursuzluk yaşatmaktadır.

Bunun yanında Dokuz Eylül Üniversitesinin bu bilimsel araştırma sunucunun en önemli göstergesi Germencik ve İncirliova ekseninde 6.9 şiddetinde büyük yıkıcı bir deprem olasılığıdır.

Deprem konusunda diğer bir açıklama Prof. Dr. Ahmet Ercan dan geldi. En son yaptığı açıklamada Ortaklar ve Germencik’te büyük yıkıcı bir deprem olasılığının yüksek olduğunu söylemesi,

Aydın halkı olarak bizlerin, büyük bir tehlike altında yaşadığımızı gösterse de, Aydın’da faaliyet gösteren jes santralleri bu uyarılara hiç aldırmadan bu deprem faylarını hareketlendirmeye devam etmektedir.

Kısacası bölgemizin birinci sınıf deprem kuşağında olması, fayların yoğunluğu ve dirliği, bunun yanında uzun yıllardır bölgede büyük ve yıkıcı bir depremin yaşanmaması, bunların üstüne birde bölgedeki yoğun jeotermal santrallerinin bu fay hareketliliğini artırması, Aydın Ortaklar arasında büyük bir doğa felaketini kapımızda olduğunu gösteriyor.

Bu göz ardı edilecek bir durumda değildir.

Aydın halkı en çok da yetkililer her an hazırlıklı olmalı gereken önlemler alınmalıdır.

Çünkü bilimi umursamazlık, önlemsizlik, sorumsuzluk sonsuz acıların, büyük kayıpların, telafisi olmayan zararların önünü açıyor.

Sağlıcakla kalın..

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın